Drzwi odmienią wnętrze

Drzwi, okna
Drzwi odmienią wnętrze

Zastanawiając się nad aranżacją przestrzeni domowej, warto dobrze rozważyć rolę drzwi. Nowe drzwi pozwolą zdecydowanie odmienić pomieszczenie i nadać mu zupełnie innego wymiaru. Kluczem do takiej metamorfozy jest wybór ich odpowiedniego modelu.

Drzwi podwójne do dużych przestrzeni
Drzwi podwójne zwyczajowo kojarzone są z przestronnymi wnętrzami, w których z rozmachem można planować aranżację. I słusznie, bo nadają przestrzeni dostojnego charakteru i częściej wybierane są do domowych aranżacji niż do mieszkań. Dobrze prezentować się będą np. w obszernym salonie z dużym wejściem. Można je wybrać jako klasyczne – otwierane klamką – czy też jako przesuwne. Ten typ sprawdzi się w połączeniu lub wydzieleniu np. kuchni i jadalni. – Pamiętajmy jednak, aby zachować proporcje. Skrzydła powinny korespondować z innymi elementami przestrzeni. Nie mogą przytłaczać pomieszczenia czy być niespójne z pozostałymi drzwiami – wyjaśnia Adam Hucz, manager ds. marketingu w Invado. Warto zdecydować się na skrzydła z tej samej kolekcji, aby uniknąć chaosu aranżacyjnego.

Drzwi przesuwne do garderoby
Garderoba, którą zazwyczaj wydzielamy z sypialni, to miejsce, które z powodzeniem można ukryć za drzwiami przesuwnymi. Mają one tę zaletę, że nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwarcie skrzydła. Można je zakupić w systemie naściennym lub chowanym w ścianę. W tym drugim przypadku zyskujemy jeszcze więcej miejsca, bowiem drzwi otwierają się do środka ściany; nie nachodzą na nią. Możemy je także wykorzystać przy wydzieleniu domowego biura – estetycznie i nietypowo zasłonią przestrzeń poświęconą na pracę.

Drzwi łamane do trudnych aranżacyjnie przestrzeni

Drzwi łamane to drzwi do aranżacyjnych wyzwań - przestrzeni trudnych, nietypowych i zazwyczaj niewielkich. Symetrycznie przedzielone skrzydło składa się w pół dzięki czemu nie jest potrzebne dodatkowe miejsce na otwarcie drzwi. Obie części są utrzymane we wzajemnej równoległości i nie zdradzają swojego odmiennego charakteru. Łamiące się skrzydła pozwalają zaoszczędzić cenne metry kwadratowe i dopasować je nawet w miejscach, w których trudno jest zamontować jakiekolwiek inne przedzielenie.

Drzwi szklane
Szkło od wielu lat zajmuje ważne miejsce w aranżacjach wnętrz. Drzwi szklane to nie tylko gustowna elegancja, którą zapewnia zdobione różnorako szkło hartowane. Modele te często wybierane są po to, aby doświetlić pomieszczenie – rozjaśnić je promieniami słońca, które efektownie przebijają się przez taflę. Pomieszczenie wydaje się być wtedy większe i pełne ciepła. Co ważne, szkło hartowane, nawet jeśli ulegnie rozbiciu, rozsypuje się na drobne kawałki o zaokrąglonych krawędziach, w pełni bezpiecznych dla domowników. Decydując się na zakup tych skrzydeł, pamiętajmy jednak, że wymagają one szczególnej pielęgnacji – choć szykowne i eleganckie, szybciej się zabrudzą i będą wymagały czyszczenia. Zauważmy też, że przeszklone drzwi to niższy poziom prywatności – wybierajmy je więc do pomieszczeń, w których intymność nie jest priorytetem.

Drzwi na miarę potrzeb
Każdorazowa zmiana drzwi to zmiana wnętrza, które można ożywić, rozjaśnić czy nadać mu zupełnie innego charakteru. Zawsze jednak miejmy na uwadze funkcjonalność drzwi i wybierajmy je według swoich potrzeb.

Opr. EB
Fot. Invado

Powiązane artykuły

 • ABC relaksującego wnętrza

  Aranżacje i pomysły 05 października 2011

  Nadmiar ozdób, eksplozja barw i wyrafinowanych form sprawia, że szybko stajemy się zdezorientowani. W takich warunkach trudno o wypoczynek. D...

 • Design na szkle

  Trendy i inspiracje 11 października 2011

  Szkło jest jednym z ulubionych materiałów współczesnego architekta. Wyróżnia je zarówno elegancja jak i fun...

 • Urok solidnego drewna od...

  Portal wnetrzarstwo 06 grudnia 2011

  Drewno zawsze stanowiło ważny element gustownego wystroju wnętrz. Współczesne trendy również chętnie po nie sięgają, bo daje gwaranc...

 • Wnętrze w stylu fusion

  Trendy i inspiracje 29 grudnia 2011

  Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami i konwencją. Swobodnie zestawia zupełnie odmienne stylistyki, a inspiracji poszukuje w pozornie zwy...