Industrialnie, więc niebanalnie

Porady eksperta
Industrialnie, więc niebanalnie

Gdy z upadających fabryk i magazynów zabrano maszyny, do wielu opuszczonych przestrzeni wprowadzili się artyści, zamieniając te powierzchnie w oryginalne mieszkania i pracownie. I tak narodził się styl, który stał się jedną z najciekawszych propozycji dla poszukujących niestandardowych, pomysłowo urządzonych wnętrz.

Le Corbusier, jeden z najwybitniejszych architektów w historii powiedział kiedyś, że dom to maszyna do mieszkania. To mało romantyczne określenie nie musi jednak oznaczać nudy i monotonii – w stylu industrialnym na pierwszy plan wysuwa się bowiem praktyczność projektu, zapewniająca mieszkańcom wygodne i komfortowe użytkowanie powierzchni.

„Przestrzeń” jest słowem-kluczem w poprzemysłowych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że elementy stylu można stosować tylko w wysokich, rozległych mieszkaniach. W uzyskaniu pożądanego, przestrzennego efektu pomoże nam likwidacja części ścian. Otwarta kuchnia, oddzielona od salonu lub części wypoczynkowej za pomocą wyspy i wiszących lamp sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało na większe. Poszczególne części domu lepiej wyznaczać za pomocą mebli, na przykład dużego narożnika lub regału, a także wykorzystując istniejące schody czy słupy.
W industrialnych wnętrzach dominować powinny takie materiały, jak cegła, metal, drewno, beton i szkło, najlepiej w stanie „surowym”. Warto zachować ich naturalną barwę. Jeśli jednak zdecydujemy się na wprowadzenie ulubionych, oryginalnych kolorów, takich jak turkusy lub żółcie postarajmy się, aby wciąż była widoczna charakterystyczna faktura lub kształt „industrialnych” elementów. Nie musimy też bać się przybrudzonych odcieni ani wszelkiego typu ubytków i nierówności, bowiem wpisują się one w przemysłową stylistykę wnętrza.

Minimalizm, dzięki któremu optycznie powiększamy przestrzeń, dotyczy także mebli. Regały, komody czy szafki o surowych, geometrycznych kształtach mogą przypominać przedmioty użytkowe z warsztatów i fabryk, zwłaszcza gdy wykonane będą z metalu. Jeśli część z nich wyposażymy w praktyczne kółka zamiast klasycznych nóżek, umożliwi to dodatkowo szybkie i łatwe zmiany aranżacji.
Styl industrialny nie oznacza bynajmniej braku wygód, a nawet ekskluzywności. Duża, komfortowa, niska kanapa może być centralnym punktem mieszkania, stając się miejscem wypoczynku lub spotkań domowników. „Strefę relaksu” wyznaczymy też na przykład za pomocą miękkiego, utrzymanego w chłodnych szarościach dywanu, położonego na wykonanej ze starych desek lub betonu posadzce.

  

Istotnym elementem stylu są oczywiście dodatki, dzięki którym wyjątkowy klimat łatwiej zagości także w mieszkaniu bez industrialnej przeszłości ani dużego metrażu. Nie musi być ich dużo, bardziej liczy się w tym wypadku pomysłowość. Co istotne, wiele elementów aranżacji można stworzyć samemu – wykonując stolik z palet przemysłowych i tafli szkła, siedzisko ze starej skrzyni oraz kilku poduszek, abażury z metalowych drutów lub przemalowując wiekowy, żeliwny kaloryfer na czarno

Należy także pamiętać o odmiennym traktowaniu elementów, które w większości przypadków staralibyśmy się zamaskować. Rury, przewody, wzmocnienia dachu, stalowe szyny oraz ceglane słupy to dla miłośników wnętrz poprzemysłowych cenne dekoracje, które należy wyeksponować i w miarę możliwości wykorzystać jako część aranżacji. Nie wymieniajmy też starych, obrotowych włączników światła wykonanych z bakelitu, a zamiast poszukiwać drogiego oświetlenia, zdecydujmy się na prostą lub ozdobną żarówkę w minimalistycznej, zwykłej oprawce, zawieszoną na grubym kablu.
Aby stworzyć udane wnętrze w stylu industrialnym trzeba sprawić, aby nasza wyobraźnia zaczęła pracować jak bardzo wydajna maszyna. Po inspirację można wybrać się nie tylko do salonu dekoracji wnętrz, ale także do… sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów.

Opr. EB

Powiązane artykuły

 • Minimalizm: jak go osiągnąć?

  Trendy i inspiracje 17 czerwca 2013

  Prostota formy i oszczędność detali to cechy charakterystyczne minimalizmu. Jest to styl, który obcenie uważany jest za wiodący trend zar&...

 • Dzika Afryka we wnętrzu

  Styl 23 czerwca 2013

  Aranżacja w stylu afrykańskim to propozycja dla ludzi z duszą podróżnika, śmiałych, poszukujących wrażeń. To melanż żywych, głębokich ...

 • Oaza w środku miasta

  Styl 12 sierpnia 2014

  Wnętrza przytulne, domowe i emanujące spokojem to prawdziwa oaza w środku miasta. Taki klimat dominuje w stylach angielskim lub prowansalskim. Aby go...

 • Urokliwy Art Deco

  Aranżacje i pomysły 26 września 2014

  Art Deco to styl, który wciąż stanowi inspirację w aranżacji wnetrz. Jego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Zobacz...