Wybieramy obudowę kominka

Porady eksperta
Wybieramy obudowę kominka

Kominki cieszą się obecnie dużą popularnością, tym bardziej że mamy w czym wybierać jeśli chodzi o ich design. Jednak jak pokazuje praktyka, nie tylko wygląd i rozmiar kominka mają znaczenie. Niezwykle istotnym jego elementem jest bowiem obudowa. Którą wybrać: akumulacyjną czy izolacyjną?

Od obudowy kominka zależy, w jaki sposób emitowane będzie ciepło i czy po wygaszeniu paleniska ciepło będzie oddawane do otoczenia lub zatrzymywane. Materiały używane do obudów kominkowych różnią się między sobą, dlatego warto przyjrzeć się bliżej ich właściwościom. Nie wszystkie bowiem okażą się odpowiednie do każdego modelu kominka. Trzeba także przeanalizować warunki, jakie panują we wnętrzu, gdzie planowane jest zamontowanie kominka.

Obudowa izolacyjna - bezpieczeństwo
W mniejszych pomieszczeniach oraz w domach, w których są małe dzieci, sprawdzą się kominki z obudową izolacyjną. Wysokotemperaturowe materiały izolacyjne to produkty, których główną i wyróżniającą właściwością jest mała przewodność termiczna i niska akumulacja ciepła. Producent VITCAS wprowadził takie unowocześnienie już na etapie projektowania tzw. zimnej obudowy kominka. Polega ono na zastosowaniu materiału izolacyjnego pomiędzy dwoma obiektami o różnych temperaturach, czyli między wkładem kominkowym a ścianą. Ma to na celu zminimalizowanie przepływu ciepła. To duży plus dla właścicieli mniejszych pomieszczeń, gdzie dodatkowe nagrzewanie jest wysoce niepożądane. Natomiast dla rodziców ten rodzaj obudowy będzie dodatkowym zabezpieczeniem podczas obecności dziecka w bliskiej odległości od kominka.

Akumulacyjna obudowa – ekonomiczne rozwiązanie
Nowoczesne technologie akumulacji ciepła są najchętniej wybierane do przestronnych salonów. Przede wszystkim należy jednak przeanalizować warunki danego wnętrza, by dobrać odpowiedni typ obudowy, aby kominek maksymalnie wykorzystywał ciepło ze spalanego drewna. Zastosowanie wartościowych i trwałych materiałów akumulacyjnych marki VITCAS znacznie poprawia wydajność jego pracy. Dlaczego? Ciepło oddawane jest z kominka nie tylko przez szybę wkładu, ale również przez jego ściany i rurę dymową. Dzięki użyciu akumulacyjnych płyt i kręgów szamotowych marki VITCAS zostaje ograniczona utrata ciepła przez te dwa elementy kominka. Ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka, a przy tym zostaje zachowany wysoki komfort cieplny przez wiele godzin. Te nowoczesne eko-technologie akumulacyjne charakteryzują się najwyższą jakością i zastępują stosowane do tej pory płyty kartonowo-gipsowe oraz metalowe stelaże.

Najistotniejszą zaletą, która wyróżnia je na tle używanych dotąd materiałów, jest odporność na bardzo wysoką temperaturę. Płyty i kręgi szamotowe z bardzo wysokimi zdolnościami akumulacyjnymi i przewodnictwem cieplnym pozwalają na zaoszczędzenie sporych kwot. Umożliwiają odzyskanie energii cieplnej z kominka nawet po ustaniu pracy. Efektem jest emitowanie ciepła do pomieszczenia przez wiele godzin

- Aby dobrać odpowiednią obudowę, warto poradzić się specjalisty. Zasadniczym błędem jest to, że nie wszyscy przykładają wagę do jej jakości - wyjaśnia Eryk Kramarz, ekspert z firmy VITCAS POLSKA. - Dobór materiałów wysokiej jakości gwarantuje bezawaryjne działanie kominka przez wiele lat. Podejmując decyzję co do rodzaju obudowy, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym znajduje się kominek. Inne obudowy okażą się właściwe dla budynków użyteczności publicznej, a już zupełnie odmienne będą odpowiednie w naszych domach i mieszkaniach. Ważną kwestią przy obudowach izolacyjnych jest grubość izolacji, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. W ciepłych obudowach kominkowych należy pamiętać o odizolowaniu tylnej ściany za wkładem kominkowym tak, by nie tracić niepotrzebnie ciepła na jej ogrzewanie.

Równie ważne materiały dodatkowe
W celu wzmocnienia efektu i poprawienia wydajności warto zastosować pozostałe produkty, takie jak ognioodporna gładź VITCAS HRP czy ognioodporne kleje VITCAS z serii HB, których czas wiązania jest znacznie krótszy. Klej efektywnie zachowuje się przy instalacji elementów akumulujących i oddających ciepło z kominka. Tak jak pozostałe propozycje, materiały te są w pełni odporne na działanie wysokich temperatur, sięgających nawet 1400 stopni Celsjusza. Zostały przygotowane specjalnie do budowy ciepłych obudów kominkowych, pieców kaflowych oraz grilli. Producent wziął pod uwagę warunki, w jakich pracują konstrukcje narażone na działanie wysokich temperatur. W różnych gałęziach przemysłu nieodpowiednio dobrany materiał izolacyjny może narażać na niebezpieczeństwo. Wybór właściwej izolacji powinien więc być dobrze przemyślany. Marka VITCAS stawia na jakość produktu końcowego, co udowadnia pracując na wysokiej jakości surowcach.

***
VITCAS POLSKA to polski oddział brytyjskiej marki VITCAS - producenta materiałów ognioodpornych, żaroodpornych i izolacji wysokotemperaturowych. Oferta obejmuje produkty skierowane do branży zduńskiej, klientów indywidualnych i przemysłu.

Opr. EB
Fot. VITCAS POLSKA