Wyspa kuchenna godna uwagi

Dom
Wyspa kuchenna godna uwagi

Wyspa kuchenna to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Stanowi część umeblowania, która nie jest związana z ciągiem zabudowy przy ścianie. Jak sprawić, aby stała się szczególnym miejscem domowego wnętrza?

- Sposób jej ukształtowania może być bardzo różny i zależy przede wszystkim od funkcji, które wyspa ma spełniać, oraz od miejsca jej położenia – wyjaśnia Anna Poprawska z portalu Homebook.pl i dodaje: - Na etapie projektowania musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, że taki element wnętrza powinien być zarówno funkcjonalny jak i estetyczny, wizualnie komponując się z pozostałą częścią pomieszczenia.

W zależności od przestrzeni
Wyspa w kuchni zamkniętej różni się od wyspy w kuchni otwartej, czyli połączonej najczęściej z salonem. - W kuchni zamkniętej wyspa powinna stanowić jej centralny punkt, łatwo dostępny ze wszystkich stron. Rangę i charakter miejsca możemy podkreślić przez zastosowanie solidnych blatów z drewna lub kamienia. Co więcej, oryginalnym rozwiązaniem będzie masywna, murowana podstawa wyspy. Zadbajmy również o dobre, mocne oświetlenie tego miejsca za pomocą stylowej lampy – podpowiada ekspert portalu Homebook.pl.

Wyspa na granicy salonu i kuchni może albo oddzielać i przysłaniać kuchenne zaplecze, albo łączyć oba pomieszczenia. - Efekt większego oddzielenia uzyskamy dzięki obniżeniu sufitu nad wyspą. Możemy to zrobić, montując odpowiedni okap lub oprawę oświetlenia. Z kolei chcąc bardziej zintegrować obie przestrzenie, potraktujmy powierzchnię wyspy jako miejsce przenikania się wnętrz o odmiennym charakterze. Z jednej strony umieśćmy kuchenne szuflady, a z drugiej półki na książki – radzi Anna Poprawska.

Z wbudowanym sprzętem AGD
Na dużej wyspie kuchennej i pod jej blatem można umieścić niezbędne w kuchni sprzęty. - Przygotowywanie posiłków będzie łatwiejsze, jeśli w zasięgu ręki będziemy mieli płytę grzewczą i zlewozmywak. W obrębie wyspy warto zamontować także piekarnik, zmywarkę, a nawet lodówkę – wylicza ekspert portalu Homebook.pl i dodaje: - Nie należy oczywiście zapominać o miejscu na praktyczne szafki i szuflady oraz kosz na odpadki. Pamiętajmy też, że podstawowym elementem wyspy jest duży blat roboczy i to on powinien być priorytetem podczas planowania zagospodarowania tej przestrzeni.

Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością powierzchni na duży blat roboczy, wyspę i tak warto potraktować jako przyjemne miejsce spotkań domowników i niestandardową dekorację kuchennych wnętrz. - Nawet przy wąskim blacie możemy wygodnie napić się kawy lub zjeść szybki posiłek. Pod wyspą powinna się wtedy znaleźć przestrzeń umożliwiająca wygodne siedzenie na krzesłach. Ciekawym rozwiązaniem będzie także stylowy barek lub zawsze przydatne, dodatkowe schowki w formie poręcznych półek i szafek – podpowiada A. Poprawska.

Konieczne instalacje
Planując w kuchni budowę wyspy, zwróćmy też uwagę na możliwość doprowadzenia do niej potrzebnych instalacji. - Najwięcej problemów sprawia zwykle instalacja gazowa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami jej przewody nie mogą być osłonięte i trzeba je prowadzić w specjalnych wentylowanych przewodach w podłodze. W przypadku wody wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego nachylenia odpływu w posadzce, która musi mieć odpowiednią grubość. Jeśli chodzi o przewody elektryczne to należy pamiętać, że do płyty elektrycznej lub indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Również znajdujący się nad wyspą okap będzie potrzebował doprowadzenia kabli z zasilaniem – zwraca uwagę ekspert Homebook.pl.

W każdym domu kuchnia pełni wyjątkową rolę. Jest to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także spędzamy czas z najbliższymi oraz znajomymi. Warto urządzić ją tak, aby była funkcjonalna i zarazem atrakcyjna wizualnie. Wyspa w kuchni pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni roboczej i urozmaicenie wyglądu pomieszczenia.

Opr. EB
Fot. Homebook.pl

Powiązane artykuły

 • Kuchnia w nowym wydaniu

  Dom 12 kwietnia 2013

  Współczesny tryb życia wnosi zmiany w wielu aspektach. Dotyczą one także spojrzenia na kuchnię jak na odizolowane pomieszczenie, w kt&o...

 • 55 metrów dla czworga

  Styl 23 kwietnia 2013

  Co zrobić, aby 55 metrów kwadratowych stało się miejscem przyjaznym rodzinie z dwójką dzieci? To wyzwanie, któremu czoło staw...

 • Kuchnia w domku za miastem

  Dom 18 lipca 2013

  Gdy za oknem grzeje słońce, czujemy potrzebę odpoczynku na łonie natury. Najlepiej, gdy jesteśmy posiadaczami domku w otoczeniu lasów, nad ...

 • Kolorowe tercety

  Aranżacje i pomysły 22 lipca 2013

  Trzy pomysły na połączenie trzech kolorów w kuchni serwują nam sklepy Fototapeta4u.pl i Calvado.pl. Przyjrzyjmy się, co proponują.