Kilka porad na temat korkowej posadzki

Porady eksperta
Kilka porad na temat korkowej posadzki

Zastosowanie korkowych paneli umożliwi stworzenie oryginalnej aranżacji wnętrza. Marka Wicanders proponuje korkowe panele Corkcomfort, które dzięki pomysłowej konstrukcji oraz innowacyjnemu systemowi CORKLOC w szybki i łatwy sposób pozwalają stworzyć stylowe oraz praktyczne posadzki.

Przed rozpoczęciem montażu należy zadbać o właściwe przygotowanie zarówno podłoża jak i samej podłogi. - Panele należy aklimatyzować w pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin i wyciągać z opakowania dopiero wtedy, gdy jesteśmy gotowi do instalacji – radzi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. - Powinna być ona przeprowadzona w temperaturze nie mniejszej niż 18 stopni Celsjusza, a każdy element posadzki należy skontrolować pod względem jakości powierzchni.

- Podłogi mogą być układane na twardych, stabilnych i płaskich podłożach. - Wszelkie nierówności należy usunąć mechanicznie lub za pomocą dostępnych mas samopoziomujących - wyjaśnia ekspert firmy Wicanders.

- Pamiętajmy, że maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać trzy milimetry na dwa metry długości. Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Warstwę izolacyjną najlepiej wykonać przy użyciu jednej lub dwóch ułożonych na krzyż warstw folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,2 milimetra. Poszczególne pasy należy układać na około 20-centymetrową zakładkę i sklejać taśmą PVC, a wzdłuż ścian założyć folię do góry na wysokość około pięciu centymetrów.

Przed przystąpieniem do montażu konieczne jest też precyzyjne rozplanowanie układu podłogi. W tym celu należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, pamiętając o kilku szczególnych zaleceniach. - Panele w ostatnim rzędzie nie powinny być węższe niż pięć centymetrów, niezbędne może być więc odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie - instruuje Grzegorz Kolarski. - Aby umożliwić swobodną pracę podłogi, nie można mocować jej na stałe do podłoża przy użyciu gwoździ lub kleju, należy też zachować 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia, na przykład pieca lub kafli. Przemieszczając deski między sobą i układając je metodą mijankową uzyskamy atrakcyjną kompozycję odcieni i lepszą stabilność konstrukcji.

Montaż
Układanie podłogi rozpoczynamy od rogu pomieszczenia, ustawiając pierwszą deskę tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany. Pióro czoła, czyli krótszego boku kolejnej deski, ustawiamy pod kątem dokładnie naprzeciw wpustu czoła pierwszej deski. Następnie panel dociskamy i opuszczamy na podłoże. - Idealne połączenie elementów zapewni innowacyjny system CORKLOC firmy Wicanders - wyjaśnia Grzegorz Kolarski. - W wyprofilowanych wpustach umieszczono specjalne elastyczne listwy, które z charakterystycznym kliknięciem zaciskają się na wyprofilowanym piórze kolejnej deski, zapewniając precyzyjne przyleganie przy jednoczesnym zachowaniu dylatacji na poszczególnych łączeniach.

Kolejny rząd można rozpocząć od kawałka, który został nam z rzędu poprzedniego. - Długość takiego elementu nie powinna być jednak mniejsza niż 300 milimetrów – jest to minimalne zalecane przesunięcie desek względem siebie w kolejnych rzędach - podpowiada ekspert firmy Wicanders i dodaje: - Po zamocowaniu każdej kolejnej deski poprzez przyłączenie jej czoła, należy unieść ją delikatnie razem z wcześniejszymi elementami tego samego rzędu, docisnąć i opuścić, tak, aby również dłuższa krawędź precyzyjnie połączyła się z resztą podłogi.

Przy docinaniu korkowych paneli najwygodniej będzie posługiwać się elektryczną piłą lub wyrzynarką. - Do wykonania okrągłych otworów pod rury w okolicach grzejników można też dodatkowo użyć wiertarki ze specjalną nakładką. Pamiętajmy, że część wyciętej deski za rurami można po zakończeniu montażu z powrotem wkleić, a rozetki pomogą zamaskować wymagane 20-milimetrowe szczeliny wokół rur – podpowiada Grzegorz Kolarski. - Z kolei aby dopasować do odpowiedniej wysokości podstawę futryny, przyłóżmy do niej kawałek panelu i przytnijmy za pomocą piły ręcznej.

Gotową podłogę korkową czyścimy za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki. Okresowo do konserwacji można używać także specjalnych preparatów, a w przypadku prowadzenia prac remontowych – dokładnie zabezpieczać powierzchnię przed uszkodzeniem. Zadbana posadzka dzięki niezwykłym właściwościom korka będzie atrakcyjnym i wygodnym wykończeniem pomieszczeń, zapewniającym wyjątkową izolację termiczną oraz akustyczną.

Miłość od pierwszego wejrzenia to według pewnego poety wspaniała oszczędność czasu. W przypadku podłóg korkowych zauroczenie ich niepowtarzalnym i stylowym wyglądem wiąże się również z szybkim i łatwym montażem. Praktyczne wskazówki eksperta firmy Wicanders z pewnością pomogą w sprawnym wykonaniu prac i pozwolą przez długie lata cieszyć się trwałą oraz estetyczną korkową podłogą.

Opr. EB
Fot. Wicanders