Tkanina jak czarodziejka

Akcesoria i dodatki
Tkanina jak czarodziejka

Tkaniny powinny znaleźć się w każdym wnętrzu! To stanowcze stwierdzenie, ale ma solidne podstawy. Dlaczego warto ozdabiać wnętrza tkaninami? 

Tkaniny tworzą kolorystykę, przepuszczają lub ograniczają dostęp światła, nadają wnętrzu styl. Dlatego nawet nowoczesne i surowe wnętrze warto ozdobić tapicerowaną sofą, poduchami czy zasłonami. Nadadzą one aranżacji charakteru i sprawią, że pomieszczenie nabierze estetycznego, ale i praktycznego znaczenia. Ponadto pozwalają nam jednoznacznie określić przestrzeń domową oraz biurową.

Szybko zmienią wnętrze
Tkaniny w łatwy i szybki sposób pomagają przearanżować wnętrze. Tekstylne elementy można bowiem w łatwy i praktyczny sposób wymienić. To znacznie prostsze i tańsze niż malowanie ścian czy wymiana mebli. Nowe poduchy mogą zmienić kolorystykę we wnętrzu, nowe zasłony zmienią oświetlenie, a nowa tapicerka nada drugie życie naszym starym meblom.
Podobnie jest w przypadku sezonowej aranżacji pomieszczenia. Boże Narodzenie czy Wielkanoc to czas, kiedy pragniemy, by świąteczny klimat zagościł również we wnętrzu. Wtedy najłatwiej zrobić to za pomocą dodatków i tekstylnych dekoracji. Ciekawym zabiegiem szybkiej zmiany aranżacji np. sypialni są dwustronne narzuty. Warto pamiętać, że spełniają one nie tylko rolę praktyczną, ale również ozdobną.
Kolejnym sposobem wykorzystania tkanin we wnętrzach są dekoracje okien. Powoli odchodzimy od ciężkich, skomplikowanych dekoracji, wzorzystych zasłon czy firan. W zastępstwie na rynku pojawia się mnóstwo ciekawych, lekkich alternatyw, np. rolety rzymskie, które na oknie prezentują się efektownie, a ponadto skutecznie ograniczają nadmiar światła. Coraz chętniej do dekoracji okien stosujemy półtransparentne, czasem kolorowe woale – gładkie lub z dyskretnymi haftami. W Polsce rzadko mamy do czynienia z bardzo intensywnym nasłonecznieniem, więc chętniej wykorzystujemy w aranżacjach lekkie, przezierne zasłony, dzięki czemu wpuszczamy do wnętrz więcej światła.

      

Czym kierować się wybierając tkaniny?
Tkaniny muszą pasować do całości - do podłogi, do wykończenia ścian – to wymaga dużej wprawy i często porady fachowców. Nie możemy sugerować się jedynie tym co modne, ale przede wszystkim tym, co pasuje do naszego wnętrza. Bardzo ważne są także indywidualne preferencje.
Często zwracamy uwagę na to, jakie tkaniny są w dotyku. Aspekt ten jest na tyle istotny, iż coraz popularniejsze stają się materiały miękkie, takie jak welury i welwety - zwłaszcza jeśli chodzi o poduszki czy meble tapicerowane.
Ozdabiając wnętrze tekstyliami sugerujmy się także tym, w jakim stylu zaaranżowane jest nasze pomieszczenie oraz jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Jeżeli zależy nam jedynie na odświeżeniu wnętrza, nie warto decydować się na drastyczne zmiany. Jeśli natomiast chcemy całkowicie zmienić oblicze naszego mieszkania, poza doborem tkanin warto zastanowić się nad odpowiednim uzupełnieniem wnętrza o dodatki dekoracyjne, np. poduszki, świeczki, ramki czy dywan.

Opr. (eb)

Powiązane artykuły

 • Elegancko, ale na luzie

  Styl 07 czerwca 2013

  Francuska sztuka aranżacji wnętrz bez wahania pozwala łączyć różnych przedstawicieli stylu ludwikowskiego, nie unikając złoceń i artystyc...

 • Spacer po pewnym domu

  Styl 13 czerwca 2013

  Dom na warszawskim Bemowie jest przykładem minimalistycznej aranżacji, w której starannie wyważono proporcje pomiędzy ideą gł&o...

 • Kwiatowo, sielsko,...

  Styl 13 września 2013

  Lato się kończy, ale dzięki tkaninom w kwiatowe motywy możemy zatrzymać je w naszych wnętrzach na dłużej. Lniane tkaniny firmy Lniany Zaułek udekoruj...

 • Targi pod znakiem nowości

  Wydarzenia 11 października 2013

  Podczas 22. edycji targów „WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne”, która trwała od 4 do 6 października br. w Sz...