Co zrobić, by biel nie była uciążliwa

Podłogi, ściany, sufity
Co zrobić, by biel nie była uciążliwa

O zaletach bieli powiedziano już niemal wszystko. Aby zbyt szybko się nie znudziła, warto wzbogacić ją o kolorystyczne akcenty. Przełamią schemat, a jednocześnie sprawiają, że biel zaakceptują ci, którzy czasem rezygnują z niej bojąc się, że prędko wymusi kolejny remont. Co zrobić, aby żyć bez stresu, że za chwilę wszystko będzie brudne.

Ściany
Dzięki wzbogacaniu farb dużą ilością akrylu, ściany można umyć. Tym samym, nawet te pomalowane na jasno, dłużej będą wyglądać estetycznie. Biel jest dobrym bazowym kolorem dla niezdecydowanych – najłatwiej zamienić ją na inny kolor. Chcąc wnieść do wnętrza trochę życia, warto zaakcentować kolorystycznie wybrane ściany lub ich fragmenty np. w tych miejscach, które są intensywniej użytkowane: przedpokój, ciągi komunikacyjne, przestrzeń nad blatem kuchennym. W tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Modnym zestawieniem jest trio: biel – szarość – żółć, a dla osób bardziej energetycznych zestawienie bieli z turkusem i limonką, fioletem czy fuksją. Do łask wracają także róże – od tych rozbielonych w romantycznych wnętrzach, po mocne, odważne odcienie w aranżacjach z pazurem. Ciekawy efekt kolorystyczny można uzyskać także dzięki wytapetowaniu fragmentów ścian.

Drzwi
Z rozbielonymi aranżacjami dobrze będą współgrały właściwie wszystkie kolory drzwi. W przełamywaniu białych schematów bardzo dobrze sprawdza się dąb szlachetny. – Drzwi w tym kolorze są bardzo praktyczne. Na drzwiach Martina w okleinie dąb szlachetny praktycznie nie widać odcisków palców czy kurzu, dzięki czemu nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych – mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Zaletą tych drzwi jest także to, że pasują zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych aranżacji. Jest to istotne, ponieważ trendy zmieniają się dość często, a drzwi wymieniamy rzadko. Jeśli planujemy wnętrze nowoczesne, o lekko industrialnym charakterze lub po prostu chcemy doświetlić przestrzeń, warto rozważyć zakup drzwi szklanych z kolekcji Amber. W różnych proporcjach, w zależności od modelu, łączą one szkło przezroczyste z satynowym.

Podłogi
Całkiem białe, na przykład wykonane z żywicy epoksydowej, choć rozświetlają przestrzeń, wymagają dużego nakładu pracy. Na całkiem białej podłodze widać każdy, najdrobniejszy pyłek, co perfekcjonistów może przyprawić o zawał, albo co najmniej nerwicę natręctw, objawiającą się bieganiem ze ściereczką i czyszczeniem śladów codziennego życia. Podłogi ciemne także trudno utrzymać w dobrej formie, dlatego jeśli stawiamy na użyteczność rozwiązań stosowanych w domu, warto wybrać złoty środek. Klasyczne dębowe deski lub panele w tym kolorze to strzał w dziesiątkę. Są na tyle neutralne, że wpasują się w różne pomysły na wnętrze, a jednocześnie dobrze kamuflują codzienne oznaki użytkowania. W pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, na przykład w sypialni, dobrze sprawdzi się kolorowa wykładzina dywanowa. Poprawi akustykę, a jednocześnie sprawi, że przyjemnie będzie się wstawało z łóżka.

Urządzanie własnego domu czy mieszkania to duże wyzwanie, ale też wielka przyjemność. Dokonując wyborów warto być dalekowzrocznym. Myśleć o estetyce, możliwościach dokonywania zmian, ale też funkcjonalności, bo w końcu dom to nie muzeum, a miejsce dobrej jakości odpoczynku.