Dobieramy zasłony

Dom
Dobieramy zasłony

Wykorzystując zasłony i firany nie tylko ozdabiamy okna, ale dzięki nim w prosty sposób możemy stworzyć ciekawą aranżację całego wnętrza. Jak dobrać idealne tkaniny, aby były ozdobą wnętrza? Oto kilka wskazówek. 

Harmonia
Najważniejszą sprawą w aranżacji wnętrza jest zachowanie w nim harmonii. Dopasowanie do siebie zarówno kolorów ścian jak i mebli oraz dodatków tak, aby tworzyły spójną całość. Przy wyborze zasłon pamiętajmy zatem o tym, jak wygląda nasze pomieszczenie. Do tych minimalistycznych i klasycznych wnętrz warto dobierać delikatne i proste tkaniny, tak aby nie zaburzyć spokojnego klimatu. W przypadku wnętrz o bardziej wyrazistym charakterze należy kierować się jego stylem - w zależności od tego czy posiadamy salon w klimacie nowoczesnym, skandynawskim czy rustykalnym.

Kierunki świata
Elementem, który decyduje o tym, jakimi tkaninami powinniśmy ozdobić nasze okna, jest ich zorientowanie w zależności od kierunków świata. Jeżeli aranżujemy te wychodzące na północ - lepiej wybrać do nich tkaniny delikatne, które będą ozdobą i nie przysłonią nam potrzebnego światła dziennego. Jeżeli pomieszczenie znajduje się od strony południowej, warto zainwestować w zasłony z grubszych materiałów, które pozwolą nam uniknąć nadmiaru promieni słonecznych.

Kolor
Wybierając odcień zasłon najlepiej kierować się kolorystyką całego wnętrza i naszym gustem. Możemy jednak za pomocą koloru sprytnie uzyskać pożądane efekty. Kolory ciemne bardziej będą pasować do dużych pomieszczeń. Jasne tkaniny z kolei pozwolą nam powiększyć optycznie wnętrze, nie zaburzając przy tym proporcji. Jeżeli jesteśmy właścicielami wysokiego mieszkania, idealnym rozwiązaniem będzie zakup tkanin ombre, czyli takich, które będą przechodzić od jasnego koloru z góry do bardzo ciemnego na dole. W ten sposób optycznie obniżymy pomieszczenie. Jeżeli chcemy je powiększyć najlepszym wyborem będą pionowe pasy lub czyste, jasne barwy.

Różne połączenia
Kto powiedział, że okno jest jedno, a zasłony muszą być dwie? Współczesne wnętrza to przede wszystkim duże pole do popisu. Coraz częściej spotykane są aranżacje, gdzie okno ozdabiane jest nie jedną, ale dwoma zasłonami po każdej ze stron. Dzięki temu możemy łączyć ze sobą tkaniny ciężkie z tkaninami delikatnymi, przezroczystymi; tkaniny gładkie z tkaninami wzorzystymi, a także te same materiały w rożnych odcieniach. Jest to zabieg bardzo prosty, a pozwala nam uzyskać ciekawszy efekt wizualny.

Dodatki
Same zasłony nie muszą być nudne. Możemy zastosować do nich nieszablonowe rozwiązania takie jak ozdobne klamry, rozety, taśmy czy bransolety. W ten sposób tkanina, która zdobi nasze okna nabierze charakteru i ciekawego kształtu.

Rodzaj tkaniny
Struktura, przezroczystość, połysk czy faktura tkaniny mają duży wpływ na to, jakiego charakteru nabierze nasze wnętrze. Ciężkie tkaniny, takie jak żakardy, aksamity czy satyna, najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach oraz w sezonie zimowym, gdyż ocieplają wnętrze. Lekkie woale, tiul, organza to idealne rozwiązanie na lato i dla małych pomieszczeń, które w ten sposób nabiorą zdecydowanej lekkości.

Opr. EB
Fot. Fargotex