Polski design w Sofii

Wydarzenia
Polski design w Sofii

29 października 2014 roku w galerii handlowej Mega Mall w Sofii została otwarta wystawa Designed in Poland. Zgromadzono na niej znane na całym świecie przykłady polskiej sztuki użytkowej. Wystawa potrwa do 7 listopada 2014 roku.

Pod wspólnym hasłem Designed in Poland prezentowane jest wybitna twórczość w zakresie ceramiki, złotnictwa, mebli, na modzie kończąc. Wśród eksponatów wystawy znajduje się legendarny fotel RM58, który zaprojektował Roman Modzelewski. Fotel ten to innowacyjny projekt Romana Modzelewskiego z roku 1958, który stał się ikoną polskiego designu. To pierwszy na swiecie mebel, w którym zastosowano w pełni uformowaną, jednorodną i organiczną w kształcie skorupę siedziska. Po raz pierwszy w Polsce do jego produkcji zastosowano laminat, co zrewolucjonizowało polskie wzornictwo lat sześćdziesiątych. Ze względu na swoją oryginalność jeden z prototypów fotela Modzelewskiego kupił Royal Victoria and Albert Museum w Londynie do kolekcji światowego designu. Niestety, z przyczyn politycznych fotel nie doczekał się w swoich czasach wejścia do masowej produkcji, a jego autor poświęcił się projektowaniu jachtów. Z wielkim sukcesem fotel został wdrożony do seryjnej produkcji dopiero w 2012 przez młodą polską firmę Vzór.

Designed in Poland dla bułgarskich miłośników designu to wyjątkowa okazja, aby obejrzeć prawdziwe klasyki polskiego wzornictwa, takie jak np. słynne, ćmielowskie porcelanowe figurki produkowane przez AS Ćmielów.
Zwiedzający wystawę Designed in Poland w Sofii będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami ufundowanymi przez PAIiIZ na najciekawszy produkt ekspozycji. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 7 listopada. Ponadto na każdego, kto do 7 listopada odwiedzi galerię handlową Mega Mall w Sofii, czeka artystyczna niespodzianka prosto z Polski.
Organizatorami wystawy są Polska Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii.

***
Celem prestiżowego projektu Designed in Poland jest promocja polskiego designu i rodzimych artystów. Od kilku lat Polska ma silną pozycję w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i staje się poważną konkurencją takich światowych potęg sztuki użytkowej, jak Włochy czy Skandynawia. W ubiegłym roku Polska wyeksportowała meble, w tym te designerskie, za ponad 7 mld euro. Impreza jest organizowana przez PAIiIZ poza granicami Polski od 2005 roku.

Opr. Ewa Buczek
Źródło: PAIiIZ

Powiązane artykuły

 • Multimedialny fotel

  Meble 23 marca 2010

  Fotel z serii „Music Rocker” to innowacyjny i wielofunkcyjny mebel skonstruowany według zasady „music sounds up your ...

 • Awangarda wzornictwa

  Meble 22 lipca 2011

  Fotele Only Plus mają  w sobie coś, co sprawia, że polubią je zarówno eksperci oceniający design mebli prezentowanych na światowych targa...

 • Fotoprzestrzenie 2011-...

  Portal wnetrzarstwo 25 listopada 2011

  Krakowskie Szkoły Artystyczne zapraszają na wernisaż. Miłośnicy fotografii, nowoczesnego wzornictwa i designu – wszyscy mogą liczyć na chwilę...

 • Moja Natura - zaproszenie na...

  Portal wnetrzarstwo 24 stycznia 2012

  W czwartek 9 lutego o godz. 18:00 w salonie Living Concept  w Bielanach Wrocławskich przy ul. Wrocławskiej 7 odbędzie się wernisaż wyst...