Łazienka od pomysłu do realizacji

Dom
Łazienka od pomysłu do realizacji

Jak zaprojektować i wyposażyć łazienkę, aby służyła przez lata? Prezentujemy cztery etapy prac, które wspomogą urządzenie tego pomieszczenia. Podpowiadamy także, o czym należy pamiętać, by realizacja każdego z tych etapów przebiegała pomyślnie.

Planując wyposażenie łazienki, uwagę skupiamy przede wszystkim na estetyce tego pomieszczenia i wybranego wyposażenia. To ważny aspekt, jednak o funkcjonalności łazienki i długotrwałym komforcie użytkowania przesądza także sprawność instalacji i parametry wyposażenia dostosowane do potrzeb domowników. Jak zachować równowagę pomiędzy atrakcyjnością wnętrza a jego ergonomią? Kluczem do sukcesu jest stworzenie dokładnego planu działania, uwzględniającego przygotowanie projektu łazienki, wybór wyposażenia, sporządzenie dokumentacji technicznej, prace instalacyjne oraz wykończenie i montaż urządzeń.

Etap pierwszy: przygotowanie pierwszego projektu i wybór wyposażenia
Wstępny plan łazienki to próba wizualizacji początkowych koncepcji i pomysłów. Na tym etapie dokonujemy umownego podziału na strefę mokrą (sanitarno-kąpielową) i suchą (wypoczynkową), uwzględniając tym samym punkty, które będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Pierwszy z obszarów, obejmujący umywalkę, WC, bidet i prysznic, z racji częstego użytkowania lokalizujemy zwykle najbliżej wejścia. Specyfika wykonywanych czynności i ryzyko zachlapania determinują konieczność wykorzystywania w tym miejscu materiałów odpornych na działanie wody.
Natomiast w strefie suchej znajdują się szafki z kosmetykami, sprzętem elektronicznym i ręcznikami, kosz na pranie czy pralka. Wstępne rozplanowanie umiejscowienia urządzeń i sanitariatów ułatwi nam późniejsze prace instalacyjne oraz zakup odpowiedniego wyposażenia. Z uwagi na intensywną eksploatację łazienkowych sprzętów, warto gruntownie przemyśleć ich wybór.
- Zarówno w wypadku ceramiki, armatury i mebli istotne jest dopasowanie pojedynczych elementów do całości wystroju. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup całej kolekcji z oferty jednego producenta, co wyeliminuje ryzyko niedopasowania wymiarów sprzętów lub kolorystyki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Warto także zwrócić uwagę na trwałość wykorzystywanych materiałów. W produkcji mebli łazienkowych chętnie wykorzystywana jest wilgocioodporna płyta MDF. Umywalki i WC ze szkliwionej ceramiki sanitarnej charakteryzują się wytrzymałością na działanie substancji chemicznych. Mosiężna armatura z ceramicznym regulatorem będzie natomiast dobrym rozwiązaniem zarówno w strefie umywalkowej, jak i wannowej.

Etap drugi: sporządzenie dokumentacji technicznej
Precyzyjne zaprojektowanie rozkładu łazienki w oparciu o specyfikę pomieszczenia i planowane instalacje ułatwi przeprowadzenie późniejszych prac, takich jak montaż ciągów wodnych i innych podłączeń. Dokumentacja techniczna pozwala również na ograniczenie ryzyka popełnienia błędów, powstałych w wyniku niedoinformowania osób wykonujących zlecenie. Do stworzenia dobrego projektu przydatna może okazać się znajomość wymiarów, które zapewnią wygodne korzystanie z łazienkowych sprzętów.
- Przestrzeń przed sanitariatem w strefie umywalkowej powinna mieć minimum 110 centymetrów długości i 65 centymetrów szerokości. Optymalna wysokość zawieszenia ceramiki, w zależności od jej kształtu, to 75 - 95 centymetrów – podpowiada Aneta Dziedzina. - W przypadku WC ważne jest, aby pozostawić wolny obszar, 60 na 60 centymetrów, który ułatwi wygodne siadanie i wstawanie. Górna krawędź sedesu powinna znajdować się ok. 40 centymetrów ponad podłogą.
Zapewnienie swobody ruchu to także ważna kwestia przy montowaniu kabiny prysznicowej. Zadbajmy o to, aby przestrzeń służącą do przebierania się i wycierania miała wymiary minimum 70 na 90 centymetrów. Utrzymanie takich wielkości zapewni niezbędny poziom funkcjonalności nawet w łazienkach o ograniczonym metrażu.

Etap trzeci: prace instalacyjne
Jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, konieczne jest podjęcie ostatecznej decyzji co do wyposażenia. Niektóre sprzęty, takie jak: sanitariaty podwieszane, armatura podtynkowa czy panele prysznicowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Rodzaj prac montażowych zdeterminowany jest również przez wybrany sposób ogrzewania. Inaczej trzeba podejść do instalacji ogrzewania podłogowego, inaczej do tradycyjnego grzejnika. Na tym etapie warto rozważyć również konieczność zamontowania dodatkowej wentylacji. Znajdzie ona zastosowanie szczególnie w małych, często użytkowanych łazienkach. Najwięcej wątpliwości wzbudza jednak układ elektryczny i jego późniejsze funkcjonowanie w trudnych warunkach pomieszczenia. W tej kwestii konieczne jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który przeanalizuje układ pomieszczenia pod kątem stref największego zagrożenia i dopasuje parametry i stopień ochrony instalacji.

Etap czwarty: wykończenia
Etap prac wykończeniowych to moment, w którym nasza wizja nabiera realnych kształtów. Płytki ceramiczne, gres, kamień naturalny, a nawet drewno – wybór materiału pozwoli nam na zaaranżowanie wystroju łazienki w konkretnym stylu. I tu pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu przed negatywnym działaniem wilgoci, które wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również poziom bezpieczeństwa. Jeszcze przed ułożeniem płytek na ścianie należy nałożyć warstwę ochronną w postaci zaprawy izolacyjnej, folii w płynie lub masy uszczelniającej. Warto także sprawdzić stopień nasiąkliwości wybranego przez nas materiału wykończeniowego. W przypadku płytek ściennych wynosi ona zwykle ok. 10 procent, przy wariantach podłogowych sprawdzą się te o nasiąkliwości mieszczącej się w granicach od 3 do 6 procent. Ostatnim etapem prac jest zamontowanie wyposażenia i dobranie dodatków oraz elementów dekoracyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne w projektowaniu i realizacji wnętrza łazienki.

Opr. EB
Fot. Grupa Armatura

Powiązane artykuły

 • Łazienka- twój prywatny s...

  Dom 23 sierpnia 2011

  Współczesne łazienki są coraz częściej aranżowane z równym rozmachem co salony. Przestronne wnętrza, duża wanna o wyprofi...

 • Łazienka dla singla- domowe ...

  Dom 03 listopada 2011

  Projektujesz łazienkę tylko dla siebie? W takim razie możesz puścić wodzę wyobraźni. Singiel to osoba zapracowana, tym bardziej należy jej się odr...

 • Łazienka w stylu TREND

  Dom 09 stycznia 2012

  Aranżacja współczesnej łazienki to prawdziwe pole do popisu dla wszystkich, którym zależy nie tylko na walorach funkcjonalnych, ale i e...

 • Retro w łazience

  Dom 23 kwietnia 2013

  Marzysz o salonie kąpielowym w stylu retro? To możliwe dzięki nowej kolekcji płytek Traverhome marki Ceramstic.