Szwedzki patent na oszczędzanie energii

Ogrzewanie
Szwedzki patent na oszczędzanie energii

System regulacji pogodowej eGain to realne oszczędności energii cieplnej, niższe rachunki i obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Ale przede wszystkim poprawa komfortu cieplnego dla mieszkańców.

Tradycyjny system pogodowej regulacji systemów grzewczych, polegający na utrzymaniu stałej temperatury w po-mieszczeniach niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej, powoli przestaje odpowiadać na potrzeby mieszkańców i administratorów budynków. Stosowany przez eGain system regulacji prognozowej to realne oszczędności ciepła przy zachowaniu stabilnej temperatury w mieszkaniach, zmniejszenie rachunków za energię oraz rozwiązanie sprzyjające środowisku.

Pierwszy budynek został wyposażony w system eGain w 1994 roku. W tamtym czasie ceny energii i ochrona środowi-ska nie były najważniejszymi problemami zarządów budynków, dlatego niewielu z nich było zainteresowanych syste-mem zmniejszającym zużycie energii cieplnej. Dziś coraz głośniej mówi się o potrzebie oszczędzania energii, dlatego technologie pozwalające na to są mocno pożądane na rynku. Oferta eGain wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

Wyjątkowość systemu eGain polega na codziennym aktualizowaniu prognozy pogody. Prognozy, łącznie z danymi o budynku (usytuowanie, powierzchnia przeszklona, typ okien, system wentylacji) są wykorzystywane jako dane wejściowe, z których obliczana jest temperatura równoważna. To najważniejszy parametr, który określa ile budynek potrzebuje ciepła. Za pomocą sieci GSM serwery systemu komunikują się z zamontowanym na budynku odbiornikiem prognozy pogody i przynajmniej raz dziennie wysyłają informacje o wartości temperatury równoważnej na 5 najbliższych dni.

W wybranych pomieszczeniach (dwa lokale w budynku) umieszczane są rejestratory klimatu, które co godzinę zapi-sują dokładne pomiary temperatury i wilgotności powietrza. To daje administratorom wiedzę na temat rzeczywistych warunków panujących w pomieszczeniach, a monitorować parametry można za pośrednictwem strony internetowej lub przez mobilną aplikację.

Gromadzone dane o zużyciu ciepła pozwalają optymalizować zużycie energii, przy jednoczesnym wyeliminowaniu przegrzewów, czy wyziębienia budynku. Praca rejestratora klimatu zapewnia właściwy nadzór nad komfortem cieplnym w budynku. Przewaga regulacji prognozowej nad rozwiązaniami tradycyjnymi polega na tym, że system traktuje budynek w sposób kompleksowy. Uwzględniane są wszystkie istotne parametry pogody oraz właściwości fizyczne budynku, a nie tylko chwilowe wskazania temperatury zewnętrznej. Dlatego system eGain poprawia komfort cieplny w mieszkaniach zmniejszając zużycie energii do produkcji ciepła, co pozwa-la obniżyć rachunki i jednocześnie zmniejsza zanieczyszczenie środowiska.

Urządzenia z systemem eGain z powodzeniem sprawdzają się w Polsce w spółdzielniach mieszkaniowych w Otwocku, Ożarowie Mazowieckim, Łomży, Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Pruszkowie czy Łomiankach, a nowych lokalizacji wciąż przybywa. Administratorzy zgodnie wypowiadają się co do zalet systemu. Wartość korzyści ekonomicznych jest uzależniona od powierzchni użytkowej budynku, jednak we wszystkich przypadkach system eGain zredukował zużycie energii średnio o 10%.

Regulacja prognozowa systemu eGain idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania przy jednoczesnym podniesieniu komfortu cieplnego.

Podglądowe wskazanie przepływów ciepła w budynku

Powiązane artykuły

 • Atrakcyjny grzejnik do...

  Ogrzewanie 02 marca 2012

  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć o koniecznośc...

 • Suszarki łazienkowe ze ...

  Ogrzewanie 13 marca 2012

  Firma Atlantic Polska posiada w swojej ofercie kilka modeli grzejników i suszarek łazienkowych wykonanych ze stali. Dwie z nich, tj. suszarki ...

 • Przełamujemy stereotypy - ...

  Ogrzewanie 19 marca 2012

  Ci wszyscy, którzy na wiosnę są spragnieni zmian i mają siły na generalny remont, powinni rozważyć zastosowanie nietypowego ujścia dla swojej...

 • Meinertz - Poza wszelkimi...

  Ogrzewanie 27 listopada 2012

  Wyobraźcie sobie firmę, która od 70 lat jest znana na trzech kontynentach. Firmę, której produkty do swoich projektów wy...