Projektując, zawsze wracamy do Mediolanu

Trendy i inspiracje
Projektując, zawsze wracamy do Mediolanu

Pomimo że od targów Salone del Mobile w Mediolanie minęło już sporo czasu, ich wpływ na wnętrzarskie trendy dopiero zacznie być odczuwalny. O iSalońskich wrażeniach rozmawiam z designerem Kubą Kozłowskim i architektką Anią Małachowicz.

Wnętrzarstwo.pl: Czy faktycznie odnosicie wrażenie, że tam jest to centrum, które kreuje światowe trendy w dziedzinie wyposażenia wnętrz?
Kuba: Na pewno. Wielu wystawców czeka na to wydarzenie, aby pokazać swoje nowości, zaprezentować się, często traktując te targi – jak na przykład Kartel - jako okazję do pokazania czegoś więcej niż typowego stoiska targowego. Osobiście nie zawiodłem się, chłonąc najnowsze propozycje firm, kreujących trendy na świecie. Faktycznie można tam zobaczyć, jakie trendy zapanuja w najbliższym czasie. Do Polski dotrze to niestety z opróżnieniem. Dwa lata temu trendem był kolor musztardowy. Obecnie IKEA ma wiele produktów w tym kolorze i dopiero teraz jest to nowością, a na tych targach kolor ten dominował dwa lata temu, więc widać, jakie jest opóźnienie w tym zakresie.

Wnętrzarstwo.pl: Czy widoczne były jakieś wyraźne trendy, a także absolutne nowości, proponowane w zakresie kolorystyki we wnętrzach, materiałów, form?
Ania: Jeżeli chodzi o nowości myślę, że będzie to odejście od metalu chromowanego
- jako wykończenia czy elementu projektowanych mebli, dodatków. Kierunek, jaki został przedstawiony na targach, to miedź i myślę, że Kuba zgodzi się tu ze mną w stu procentach.
Kuba: Oczywiście, zgadzam się, zresztą od jakiegoś czasu ten trend siedzi w mojej głowie, czyli ta miedź, mosiądz, powrót do lat, kiedy one faktycznie były robione. W zakresie kolorystyki obecnie proponowane są kolor niebieski, beż, bielony orzech plus błękit, które to, moim zdaniem, tworzą bardzo ciekawą kombinację.
Ania: No i wszechobecne drewno, które nie mogło pozostać niezauważone... produkty z
litego i fornirowanego drewna... na każdym kroku!

Wnętrzarstwo.pl: Czy było coś dominującego, jeśli chodzi o meble, aranżacje?
Ania: Można było zaobserwować odejście od typowej strefy wypoczynkowej – kanapa
trzyosobowa, dwuosobowa plus fotel. Na tegorocznych targach była ona przedstawiona jako miejsce do wypoczynku składające się z kanapy, pufa, pufa-stolika, krzesła, bujaka... pasujące i żyjące ze sobą elementy, któreś świetnie się uzupełniają i tworzą strefę idealną, gdzie każdy mebel ma swoje idealne miejsce.
Kuba: Chcę dodać, że meble w większości są matowe, naturalnie wyglądający właśnie matowy orzech przybielony, przyszarzany.

Wnętrzarstwo.pl: Wspominałeś o orzechu bielonym, czy to jest coś nowego, czego nie było wcześniej? Czy chodzi raczej o to, że ten gatunek drewna jest coraz częściej widoczny?
Kuba: Moim zdaniem to następuje kolejno. Najpierw było ciemne drewno, na przykład wenge, wszyscy szli w te stronę, później przyszedł trend na dąb, następnie dąb bielony i moim zdaniem, właśnie poprzez dąb bielony zaczęły się próby, jak będą wyglądać inne gatunki drewna w przebielonej kolorystyce, ponieważ jednym z trendów są właśnie takie przygaszone, przydymione, przyszarzane kolory.

Wnętrzarstwo.pl: Czy były takie stoiska, które szczególnie zwróciły Twoją uwagę jako specjalisty od wystawiennictwa?
Kuba: Ja bardziej subiektywnie zwracam uwagę na to, co mi się podoba, nie zawsze przyglądam się wystawom w kontekście prezentowanych trendów w aranżacjach wnętrz, które będą panować, ale także wyszukuję elementy, które mnie się podobają i które ja będę chciał dalej przetwarzać i odwzorowywać w swoich projektach. Niektóre stoiska zajmowały bardzo dużą powierzchnię i wyglądały jak ogromne wille ze szklanymi ścianami i ogrodami wypełnionymi drzewami, krzewami, trawami.

Wnętrzarstwo.pl: Czy wizyta na tych targach wniosła coś do Waszego doświadczenia i czy warto, Waszym zdaniem, uczestniczyć w tych targach?
Ania: Warto! To najbardziej prestiżowe i uznane targi na świecie. Salone del Mobile w Mediolanie to najważniejsze „nasze” wydarzenie: projektantów, designerów, architektów. Jest coroczną okazją do zapoznania się z ofertą firm przodujących w designie i nowoczesnym wzornictwie. To tu ogłaszane są premiery wiodących marek oraz tego, co będzie obowiązywało w nadchodzącym sezonie. Taki wyjazd jest jedną wielką inspiracją. Inspirować mogą nas nie tylko zdjęcia, sztuka, meble, zdarzenia, ale też i ludzie. W czasie targów w Mediolanie poza doznaniami, kiedy możemy nacieszyć oko designem, mamy okazję spotkać słynnych projektantów, osoby, które podziwiamy, których projekty śledzimy. W tym roku niestety nie było nam to dane, ale na wcześniejszych targach miałam taką przyjemność. Marcel Wanders bawił się z nami na ulicach Tortowy, na stoisku Kartella można było spotkać się z Philipsem Starckiem i jego przyjacielem Lennym Kravitzem. Philppe Starck we współpracy z ikoną rockowego świata Lennym Kravitzem stworzył nowy look kultowych foteli Mademoiselle. Taki wyjazd to jedna wielka inspiracja - wszystkie rzeczy, które oglądamy, wszystkie wiadomości, jakie tam zdobywamy, zalegają w naszej świadomości i projektując, zawsze wracamy do trendów i do Mediolanu w czasie Salone del Mobile, który w tym czasie jest miejscem magicznym.

Wnętrzarstwo.pl: Dziękuję za rozmowę.


Ewa Buczek
Więcej zdjęć z targów iSaloni znajduje sie w portalu meblarstwo.pl: http://meblarstwo.pl/relacje/1642-isaloni_2014

Powiązane artykuły

 • SilesiaINTERIOR- targi z...

  Wydarzenia 10 stycznia 2012

  Ciekawe pomysły dotyczące projektowania wnętrz? Nowe rozwiązania? Modne materiały i gotowe rozwiązania znanych producentów? W czasie trwaj...

 • Imm cologne 2012- w tyglu...

  Wydarzenia 19 stycznia 2012

  Są targi na których wypada się pojawić by nawiązać kontakty handlowe i kreować wizerunek przedsiębiorstwa. Istnieją też wydarzenia, na kt&oa...

 • Dizajnerska arena Poznania

  Wydarzenia 14 lutego 2012

  Już w marcu odbędzie się wydarzenie dla projektantów, producentów i entuzjastów designu – arena DESIGN 2012. Spotkają się...

 • About Design po raz drugi

  Wydarzenia 03 kwietnia 2012

  W dniach 11-13 maja w Gdańsku odbędzie się druga edycja About Design – Targów Designu i Aranżacji Wnętrz. Ideą przewodnią drugiej edycji...