Urokliwy Art Deco

Aranżacje i pomysły
Urokliwy Art Deco

Art Deco to styl, który wciąż stanowi inspirację w aranżacji wnetrz. Jego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Zobaczmy, jak wykorzystać walory tego stylu.

Na pierwszy rzut oka można uznać Art Deco za konglomerat różnych form estetyki, spotykanych w sztuce na przestrzeni wszystkich epok. - Jest w tym faktycznie sporo prawdy – potwierdza Anna Popławska z Homebool.pl. - Styl ten obficie czerpie z wielu wzorów, począwszy od antycznych, na modernistycznych kończąc, ale wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi elementami, które stanowią o jego urodzie i atrakcyjności.

Koncepcja wnętrza urządzonego w stylu Art Deco w szczególny sposób zakłada, że jego wystrój ma na celu nie tylko praktyczne spełnianie funkcji użytkowych, ale jest źródłem intensywnych doznań estetycznych. – I nie chodzi tu bynajmniej o tanie efekciarstwo i proste szokowanie, ale o wrażenie bycia otoczonym przez przedmioty codziennego użytku tworzone na pograniczu sztuk - kontynuuje Anna Popławska. - Nieprzypadkowo zresztą rozkwit Art Deco wiązał się z początkami sztuki użytkowej, z której wyrosło funkcjonujące obecnie pojęcie designu.

Współczesne interpretacje tego stylu obficie nawiązują więc do oryginalnych projektów z początku XX wieku. - Typowe dla Art Deco są stosunkowo proste formy o ponadczasowej elegancji i upodobaniu dla symetrii – zwraca uwagę A. Popławska. - Nie oznacza to jednak braku finezji i polotu projektantów. Wręcz przeciwnie – klasyczne inspiracje dostępne na stronach homebook.pl to twórcze przenikanie elementów zróżnicowanych stylów. Wspólną cechą jest jednak wysoka jakość użytych surowców, szczególnie tych naturalnych, jak drewna, metali i materiałów szlachetnych gatunków.

Art Deco okazuje się być stylem uniwersalnym, którego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowego zacisza. - Charakterystyczna, kontrastowa kolorystyka pomoże ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Warto zwrócić uwagę na inne niż jednobarwne zdobienia ścian – radzi A. Poprawska. - Doskonałym dodatkiem będą tapety. Stosować je można zarówno w pokojach dziennych i sypialniach, jak i w kuchniach, gdzie z płytkami ceramicznymi stworzą ciekawy kontrast nie tylko pod względem koloru, ale także materiału.

Natomiast w łazience duże pole do popisu dają wyłożone ceramiką ściany i podłoga. - Warto zwrócić też uwagę na oferowane przez producentów stylizowane linie armatury. Dodatkowo we własnym zakresie można stworzyć niektóre elementy wyposażenia, takie jak część stylowych mebli >>z odzysku<< zaadaptowanych do nowej funkcji lub efektowne ramy do lustra, pozyskane ze starych, często bogato zdobionych opraw obrazów – podpowiada A Popławska.

Charakterystycznym akcentem typowym dla Art Deco są dodatki, które potrafią przykuć uwagę. - Pieczołowicie wykonane cukiernice, flakony czy świeczniki zachwycają przemyślaną i perfekcyjnie zrealizowaną formą. Typowym detalem są oryginalne elementy oświetlenia, szczególnie żyrandole i lampy stojące - mówi Anna Poprawska. - Tworząc tego typu przedmioty projektanci mogą puścić wodze fantazji i na niewielkiej przestrzeni pokazać swój kunszt. Oglądając efekty ich pracy, można poczuć się jak w galerii sztuki.

Niewiele osób wie, że również polscy projektanci zapisali ciekawą kartę w historii wzornictwa Art Deco. Podczas światowej wystawy w Paryżu w 1925 roku, od której tytułu zaczerpnął nazwę cały styl, pawilon odrodzonej po latach zaborów Polski wzbudził duże zainteresowanie, a projekty polskich twórców spotkały się z uznaniem międzynarodowej publiczności.

Opr. EB
Fot. Homebook.pl

Powiązane artykuły

 • Minimalizm: jak go osiągnąć?

  Trendy i inspiracje 17 czerwca 2013

  Prostota formy i oszczędność detali to cechy charakterystyczne minimalizmu. Jest to styl, który obcenie uważany jest za wiodący trend zar&...

 • Dzika Afryka we wnętrzu

  Styl 23 czerwca 2013

  Aranżacja w stylu afrykańskim to propozycja dla ludzi z duszą podróżnika, śmiałych, poszukujących wrażeń. To melanż żywych, głębokich ...

 • Oaza w środku miasta

  Styl 12 sierpnia 2014

  Wnętrza przytulne, domowe i emanujące spokojem to prawdziwa oaza w środku miasta. Taki klimat dominuje w stylach angielskim lub prowansalskim. Aby go...

 • Alternatywa dla gładkich ...

  Podłogi, ściany, sufity 06 października 2014

  Dla nikogo nie jest nowością, że w przypadku obiektów użyteczności publicznej czy też lokali usługowych to dekoracja jest ich najlep...