Jaki grzejnik do łazienki?

Ogrzewanie
Jaki grzejnik do łazienki?

Ogrzanie pomieszczenia, możliwość suszenia bielizny, estetyka to przykłady funkcji, które musi spełnić grzejnik w łazience. Co jeszcze należy wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model podpowiada Michał Gołaś z firmy Stelrad, renomowanego producenta grzejników.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym bardzo często dochodzi do kondensacji pary wodnej. Korzystanie z wanny, prysznica czy umywalki powoduje, że powietrze staje się coraz bardziej wilgotne i skrapla się na ścianach, armaturze oraz grzejnikach. Nieodpowiednio zabezpieczone metalowe elementy mogą zacząć korodować. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego wykonany jest grzejnik, oraz czy pozostaje on odporny na rdzę.
- Na rynku dostępne są grzejniki drabinkowe oraz panelowe - wyjaśnia Michał Gołaś z firmy Stelrad. - Oba te produkty wykonane są ze stali. Grzejniki panelowe dedykowane do łazienek muszą być galwanizowane. Warto zaznaczyć, że powłoki ochronne muszą być najwyższej jakości. Do zabezpieczenia stosowane są więc inne materiały niż te używane w grzejnikach przeznaczonych na przykład do pokoju.

Niebagatelne znaczenie ma budowa grzejnika. Te tradycyjne, panelowe mają kompaktową konstrukcję, którą ciężko jest dokładnie zabezpieczyć we wszystkich miejscach. Szczególnie dotyczy to wnętrza grzejnika, do którego dostęp jest utrudniony. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na grzejniki drabinkowe wykonane ze stalowych rurek. Pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność.
- Istotną kwestią jest jednak jakość wykonania grzejników - dodaje M. Gołaś. - Warto zatem zdecydować się na rozwiązanie renomowanego producenta, który udziela wieloletniej gwarancji.

Salony kąpielowe oraz łazienki są pomieszczeniami, w których powinna być utrzymywana temperatura na poziomie plus 25 stopni C. Aby zapewnić przyjemny klimat podczas kąpieli musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu źródło ciepła.
- Wybierając grzejnik łazienkowy ważne jest, aby jego wydajność była o 25 procent większa niż w przypadku rozwiązań stosowanych na przykład w sypialni – radzi M. Gołaś. - Zwróćmy zatem uwagę nie tylko na jego wymiary, ale przede wszystkim na moc. Warto pamiętać, że wielkość nie zawsze przekłada się na wydajność urządzenia. Odpowiednia temperatura jest także ważna w przypadku, gdy grzejnik służy nam jako suszarka do ręczników czy odzieży. Zbyt niska temperatura może powodować, że mokra bielizna nie będzie wysychać tylko tęchnąć, a w łazience utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach zawilgoconych przedmiotów - dodaje ekspert z firmy Stelrad.

Wielu inwestorów decyduje się na mieszany system ogrzewania do łazienki. Polega on na tradycyjnym grzejniku panelowym zasilanym z wodnego centralnego ogrzewania oraz grzejnika drabinkowego z grzałką elektryczną.
- Rozwiązanie jest to o tyle wygodne, że w sezonie grzewczym głównym źródłem ciepła jest grzejnik panelowy – twierdzi Michał Gołaś. - Grzejnik drabinkowy spełnia wówczas jedynie funkcję uzupełniającą lub też suszarki na odzież. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy warunki panujące na zewnątrz nie sprzyjają wysychaniu mokrych ręczników. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się także poza sezonem. Zdarza się, że w naszym klimacie późną wiosną czy wczesną jesienią temperatury gwałtownie spadają i kiedy grzejniki są jeszcze zimne, elektryczny grzejnik łazienkowy pozwoli nam uzyskać w tym pomieszczeniu przyjemny klimat. Jest to także ważne w przypadku, kiedy w domu jest małe dziecko lub osoby starsze. Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w łazience daje pełen komfort korzystania z tego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że decyzję o montażu dwóch grzejników należy dobrze przemyśleć. Będzie potrzebne nie tylko miejsce na ścianie, ale także odpowiednie podłączenie do instalacji - uzupełnia Michał Gołaś.

Wybierając miejsce montażu grzejnika w łazience, należy przede wszystkim wyeliminować umiejscowienie bezpośrednio przy prysznicu, wannie bądź umywalce.
- Grzejnik łazienkowy nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z wodą. Częste korzystanie z umywalki czy wanny nie pozwoli wyeliminować stałego zawilgocenia grzejnika. Może to prowadzić do korozji, dlatego też zamontujmy grzejniki z dala od źródeł wody. Warto także umiejscowić grzejnik zwłaszcza ten drabinkowy bezpośrednio przy kontakcie tak, aby wyeliminować problem wiszących kabli - wyjaśnia ekspert.
Przy wyborze grzejnika łazienkowego inwestorzy kierują się nie tylko jego funkcjonalnością, ale także estetyką. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o oryginalnych kształtach i kolorach.
- Standardowo grzejniki płytowe jak i te drabinkowe malowane są na biało. Coraz częściej projekt aranżacji łazienki zakłada montaż dekoracyjnego grzejnika w modnym kolorze – mówi M. Gołaś. - Ciekawym urozmaiceniem oferty rynkowej są produkty wyposażone w lustro, półki lub dodatkowe uchwyty na ręczniki. Dzięki temu grzejnik przestaje być jedynie źródłem ciepła, a staje się ważnym elementem wystroju łazienki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na jego formę, najważniejsze są odpowiednie parametry, które pozwolą na uzyskanie przyjemnego klimatu w domowym salonie kąpielowym czy łazience - podsumowuje ekspert.

Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż korzystanie z łazienki, w której panują iście arktyczne temperatury. Aby sytuacja ta nie zdarzyła się w naszym domu, podczas decyzji o zakupie grzejników weźmy pod uwagę wskazówki eksperta z firmy Stelrad. Te praktyczne porady pozwolą nam wybrać funkcjonalne i sprawdzone rozwiązanie, które wprowadzi do naszego domu przyjemny klimat.

Opr. EB
Fot. Stelrad

Powiązane artykuły

 • Łazienka- twój prywatny s...

  Dom 23 sierpnia 2011

  Współczesne łazienki są coraz częściej aranżowane z równym rozmachem co salony. Przestronne wnętrza, duża wanna o wyprofi...

 • Hol- pierwsza wizytówka domu

  Aranżacje i pomysły 26 września 2011

  Przedpokój, hol to symboliczne przedłużenie drzwi wejściowych naszego domu. Zatrzymujemy się w niej na chwilę, by zdjąć buty i okrycie wierzc...

 • Łazienka dla singla- domowe ...

  Dom 03 listopada 2011

  Projektujesz łazienkę tylko dla siebie? W takim razie możesz puścić wodzę wyobraźni. Singiel to osoba zapracowana, tym bardziej należy jej się odr...

 • Komfort i elegancja- imiona...

  Ogrzewanie 07 listopada 2011

  Ogrzewanie elektryczne słusznie kojarzy się nam z komfortem. Niewątpliwą zaletą grzejników elektrycznych jest możliwość dostosowania mocy gr...