W walce o każdy centymetr

Drzwi, okna
W walce o każdy centymetr

Na małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr, ale nie zawsze można ograniczyć liczbę mebli czy dodatków. Może rezygnacja z tradycyjnych rozwieralnych drzwi rozwiąże problem?

Tradycyjne drzwi przy otwieraniu zajmują sporo przestrzeni, którą można byłoby zaaranżować inaczej. Lepszym rozwiązaniem może okazać się montaż systemu przesuwnego lub drzwi łamanych, które idealnie sprawdzą się w małych, wąskich wnętrzach oraz tam, gdzie zamontowanie drzwi tradycyjnych jest niemożliwe. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ nie zajmują dużej przestrzeni, a przy tym łatwo można dopasować je do każdego pomieszczenia.

- Właściwie wszystkie tradycyjnie otwierane drzwi można zamówić w wersji przesuwnej – twierdzi Adam Hucz reprezentujący markę drzwi Invado. - Dzięki temu w jednym pomieszczeniu możemy łączyć drzwi otwierane w różny sposób.

Systemy przesuwne
System przesuwny idealnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca, a także wtedy, gdy chcemy mieć szerokie, reprezentatywne wejście np. do salonu. Drzwi przesuwne można zamontować na dwa sposoby. Pierwszy to naścienny – skrzydła poruszają się wówczas po specjalnie zamontowanej prowadnicy. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że drzwi są widoczne i zajmują dodatkową powierzchnię. Drugi sposób to zainstalowanie drzwi wewnątrz ściany.

- O drzwiach przesuwnych montowanych w ścianie najlepiej pomyśleć na etapie projektowania domu albo większego remontu – radzi Adam Hucz. - Przy otwieraniu chowają się do specjalnej kasety, którą trzeba zasłonić dostawiając ściankę kartonowo-gipsową. Rodzaj kasety zależy od rodzaju drzwi, a także ściany, w którą będzie wmontowana.

Takie rozwiązanie gwarantuje, że po otwarciu drzwi nie są widoczne, a tym samym nie zajmują dodatkowego miejsca, dzięki czemu zyskujemy więcej wolnej przestrzeni. Producenci drzwi przesuwnych zapewniają kompleksowy zestaw do instalacji, montaż lepiej jednak powierzyć fachowcowi, co da gwarancję, że drzwi będą zainstalowane właściwie i nie obniżą estetyki wnętrza.

Drzwi łamane
Innym rozwiązaniem idealnym tam, gdzie nie jest możliwe zamontowanie drzwi rozwieralnych lub przesuwnych, jest instalacja drzwi składanych. Są one niczym innym, jak modyfikacją tych tradycyjnych.

– Skrzydło drzwi łamanych zbudowane jest z co najmniej dwóch elementów połączonych sprężynowymi zawiasami, które przy otwieraniu składają się w pół - tłumaczy mechanizm działania A. Hucz. - Podczas otwierania i zamykania drzwi poruszają się po prowadnicy zamontowanej w górnej części ościeżnicy, dzięki czemu są stabilne.


Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, drzwi skonstruowane są tak, by otwierając się i zamykając zajmowały jak najmniej przestrzeni, przez co idealnie nadają się do małych pomieszczeń, wąskich korytarzy oraz miejsc, gdzie tradycyjne skrzydła mogłyby się wzajemnie blokować.

EB
Fot. Invado

Powiązane artykuły

 • ABC relaksującego wnętrza

  Aranżacje i pomysły 05 października 2011

  Nadmiar ozdób, eksplozja barw i wyrafinowanych form sprawia, że szybko stajemy się zdezorientowani. W takich warunkach trudno o wypoczynek. D...

 • Design na szkle

  Trendy i inspiracje 11 października 2011

  Szkło jest jednym z ulubionych materiałów współczesnego architekta. Wyróżnia je zarówno elegancja jak i fun...

 • Urok solidnego drewna od...

  Portal wnetrzarstwo 06 grudnia 2011

  Drewno zawsze stanowiło ważny element gustownego wystroju wnętrz. Współczesne trendy również chętnie po nie sięgają, bo daje gwaranc...

 • Wnętrze w stylu fusion

  Trendy i inspiracje 29 grudnia 2011

  Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami i konwencją. Swobodnie zestawia zupełnie odmienne stylistyki, a inspiracji poszukuje w pozornie zwy...