Swojskie klimaty we wnętrzu

Styl
Swojskie klimaty we wnętrzu

Spragnieni uroczych widoków, przywołujących spacery po lesie, możemy przenieść sielski klimat do własnego domu, by już w najbliższym otoczeniu delektować się naturalnym i nieprzemijającym pięknem. O tym, jak nadać wnętrzom naturalnego uroku mówi Roman Rostalski z firmy SKLEJKA-EKO SA.

- Styl rustykalny, który idealnie sprawdzi się w domach drewnianych, bazuje na naturalnych elementach wykończenia, które podkreślają nieprzetworzony, tradycyjny charakter wnętrz drewnianych domów - mówi Roman Rostalski. - Nie ma tu miejsca na bogato zdobione, pełne blichtru dekoracje. Podstawą są drewniane podłogi i ściany, najlepiej z widocznymi sękami i nierównościami, belki stropowe – element konstrukcyjny służący za dekorację oraz dodatki i meble, które również powinny być wykonane z drewna. Aranżacje mogą być uzupełnione kamieniem, ceramiką, cegłą tak, by uwypuklić wiejski styl, nawiązujący do arystokratycznych dworków czy zamożnych szlacheckich domów.

Dominująca kolorystyka drewnianych domów opiera się na jasnych odcieniach, pastelach, błękitach, przecierkach, czego przykładem są bielone ściany, znakomicie współgrające z drewnianą sklejką boazeryjną Eko-dekor firmy SKLEJKA-EKO SA. Możemy zastosować ją w naturalnych kolorach lub zabarwić na jasny odcień. Takie zestawienia doskonale dopełnią aranżację wnętrz. Sklejka Eko-dekor to ekologiczna propozycja klasycznego wykończenia wewnętrznych ścian, która wspaniale pasuje do drewnianych domów – mieszkalnych i letniskowych. Ich harmonijna stylistyka, uzyskana dzięki w całości naturalnym materiałom, doskonale komponuje się z otaczającą dom przyrodą, uwydatniając swojski, ciepły klimat wydobyty z drewna. Dzięki charakterystycznym dla niego żłobieniom, nieregularnym liniom i słojom, widocznym w strukturze sklejki Eko-dekor z powodzeniem uwydatnimy z jej pomocą sielankowy pejzaż wnętrz.

Wyciszający nastrój, przytulny charakter i czystość stylizacji sprawiają, że drewniane domy cieszą się wielką popularnością. Naturalne otoczenie, które jest efektem tych kreacji, sprawia, że możemy zwolnić tempo, nabrać dystansu i wykorzystać tę aurę do prawdziwego odpoczynku. Idealnie współgrający z nimi styl rustykalny coraz chętniej wykorzystują architekci i wykonawcy, szukający złotego środka między ciekawą i modną stylistyką wnętrza a jednocześnie prostym układem i wygodą użytkowników, którzy od czterech ścian oczekują nie tylko wizualnej fantazji, ale przede wszystkim – niewymuszonego, nastrojowego ciepła. Również w budownictwie sięgającym przy realizacji projektu po drewno, osiągnąć można ujmujący efekt – prostych, niezwykle ciepłych konstrukcji, w których każdy z przyjemnością się zadomowi.

- Sklejka firmy SKLEJKA-EKO SA wykonana jest z drewna sosnowego - informuje Roman Rostalski. - Jej naturalny wygląd, oddający typową dla drewna fakturę, nawiązuje do rodzimych wzorów czerpanych z podwórka polskiego designu. Nierówne wybarwienia, widoczne sęki i wyraźne spękania oraz słoje podkreślą prawdziwą sielską naturę wnętrz. Dopełnieniem są równie (nie)przetworzone meble i dodatki, stylizowane na stare, swojskie, nawiązujące do wiejskich tradycji.

Charakter wnętrza dekorowanego sklejką boazeryjną Eko-dekor podkreślą przedmioty użytkowe, w które wyposażymy kuchnię czy salon, dodając całej koncepcji spójności. - Świetnie będą tu pasować kamionkowe i ceramiczne naczynia, kubki, talerze, dzban, służące jako praktyczna zastawa, ale z powodzeniem pełniące także rolę dekoracji, w której umieścimy polne kwiaty, świece - mówi ekspert. - Możemy wykorzystać też dekoracje mosiężne i wiklinowe – w zasadzie każdy materiał, który jest naturalny. Przepiękną ozdobą, a jednocześnie centralnym punktem w drewnianych domach będzie koza lub wyłożony kaflami kominek. Meble będące na wyposażeniu domu powinny odzwierciedlać naturalny, surowy styl. Najlepiej, gdy będą gładkie, przecierane, by wydobyć ich romantyczną duszę. Jeśli chcemy je pomalować, warto powlec je jedynie bezbarwnym lakierem albo bejcą, dzięki czemu nie zatracimy nostalgicznego rysu mebli.

Chociaż moda na styl rustykalny zapanowała w Polsce pod koniec lat 70. XX wieku, całkiem niedawno architekci i projektanci odkryli na nowo urok swojskich dekoracji. Rozkwitający przy okazji rosnącej popularności drewnianych domów zwrot w kierunku naturalnych rozwiązań znajduje niezmiennie miejsce w nowoczesnym świecie, stanowiąc dla mieszkańców ostoję, wytchnienie i możliwość ciągłego kontaktu z naturą.

Opr. EB
Fot. SKLEJKA EKO SA

Powiązane artykuły

 • Pierwszy w Polsce

  Styl 11 marca 2013

  Sklep z wyposażeniem wnętrz Lila&Godo Interiors  jako pierwszy w Polsce przedstawia markę Mis en Demeure. Mis en Demeure oferuje wy...

 • Meble łazienkowe Decora ...

  Dom 26 marca 2013

  Nowoczesna linia szafek podumywalkowych Decora dostępna jest w bogatej kolorystyce – od neutralnej bieli, przez żywe bordo i fiolet aż do el...

 • Modna łazienka, czyli jaka?

  Dom 29 marca 2013

  Aranżacja łazienki podobnie jak innych pomieszczeń podlega wnętrzarskim trendom. Aktualnie dominują kolory klasyczne lub naturalne, takie jak czer...

 • Marka z tradycjami

  Kolekcje mebli 09 kwietnia 2013

  W ofercie internetowego sklepu www.dadodesign.pl pojawiła się designerska, amerykańska marka EMECO, dla której projektuje m.in. mistrz de...