Na co zwrócić uwagę, kładąc wykładzinę

Podłogi, ściany, sufity
Na co zwrócić uwagę, kładąc wykładzinę

Wykładzina to ciekawe pomysł na wykończenie podłogi. Jeśli chcemy, aby stała się wizytówką wnętrza i zachowała swój reprezentatywny wygląd przez długi czas, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Aby trafnie ocenić jego stan i prawidłowo je ukształtować powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

W pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka czy kuchnia oraz takich, w których podłoga narażona jest na uciążliwe zabrudzenia i wymaga częstego mycia, dużym zainteresowaniem cieszą się łatwe do utrzymania w czystości wykładziny elastyczne. To bardzo popularne wykończenie także w różnego rodzaju obiektach sportowych i budynkach użyteczności publicznej. Z kolei ciepłe i przyjemne w dotyku wykończenia dywanowe o wiele lepiej sprawdzają się w sypialni lub pokoju dziecięcym. Jednak zakup designerskiej wykładziny, wpisującej się w aktualne trendy i starannie przemyślaną koncepcję aranżacyjną, to dopiero połowa sukcesu.

- Wykładziny dywanowe można układać bezpośrednio na poprawnie wykonanych i zagruntowanych betonowych wylewkach - radzi Piotr Kazimierczak z firmy Uzin Polska. - W remontowanych pomieszczeniach warto wcześniej dokonać dokładnych oględzin stanu istniejącej posadzki, pamiętając przy tym, że powierzchnia podkładu pod wykładzinę podłogową musi być równa, stabilna i wytrzymała. Powinna być także sucha i oczyszczona.

Im lepiej przygotujemy powierzchnię podkładową, tym większa będzie żywotność wykładziny, która w trakcie eksploatacji może się odkształcać lub przecierać, nawet na niewielkich, pozornie nieszkodliwych nierównościach. Podczas eksploatacji posadzki są obciążane i poddawane działaniu wielu czynników, powodujących pękanie jastrychów, ich rysowanie czy wykruszanie. Zaobserwowane uszkodzenia nawierzchni powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed gruntowaniem i wykonaniem warstwy wygładzającej. Niepożądane szczeliny i dylatacje możemy trwale zamknąć, klamrując i wypełniając je płynną żywicą naprawczą, np. UZIN KR 416 lub UZIN KR 516. Prawidłowo wykonana operacja reparacyjna zapewnia stabilność podłoża oraz zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami.

Co równie ważne, na powierzchni, do której zostanie przyklejona wykładzina, nie mogą występować żadne nierówności czy zgrubienia. Zniwelujemy je skutecznie przy użyciu odpowiedniej masy szpachlowej, np. UZIN NC 146 New. Gdy już pozbędziemy się wszelkich ubytków nawierzchni i zabrudzeń, kolejnym krokiem przygotowań jest gruntowanie oczyszczonego wcześniej podłoża. Czynność ta ma na celu wzmocnić podłogę oraz wyrównać jej chłonność, a dodatkowo zapewnić optymalną przyczepność wykładziny.

To czy będzie ona prawidłowo i trwale przylegać do podłoża zależy w dużej mierze także od wilgotności podkładu, która dla wylewki betonowej nie powinna przekraczać dwa procent. Producenci wykładzin w swoich instrukcjach wskazują maksymalną wartość dla tego parametru w odniesieniu do różnego rodzaju powierzchni – warto przestrzegać ich zaleceń w tym zakresie.

Właściwe przygotowanie podłoża jest najważniejszym etapem w procesie instalacji wykładzin, decydującym o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów w połączeniu z fachowym wykonawstwem gwarantuje długoletnią i bezproblemową eksploatację podłogi.

Opr. EB
Fot. Uzin Polska