Oaza w środku miasta

Styl
Oaza w środku miasta

Wnętrza przytulne, domowe i emanujące spokojem to prawdziwa oaza w środku miasta. Taki klimat dominuje w stylach angielskim lub prowansalskim. Aby go uzyskać, należy zastosować kilka aranżacyjnych zasad. Jakich?  

Dobór barw i faktur materiałów

Dobór odpowiednich barw oraz faktur materiałów ma kluczowe znaczenie. To one stanowią główną oś projektu, nadając ton całej aranżacji. Cel jest jeden – ma być nastrojowo i stylowo.
Zarówno styl prowansalski, jak i angielski konsekwentnie operuje paletą stonowanych żółci, błękitu, subtelnych fioletów oraz delikatnych szarości i brązów. Pastelowa tonacja tych barw stanowi doskonałe tło dla często obficie pojawiających się geometrycznych lub też kwiatowych wzorów. W stylu angielskim najczęściej będą to pionowe paski lub też ponadczasowa klasyczna szkocka krata.
Wspólnym mianownikiem dla tego oraz prowansalskiego typu aranżacji są motywy kwiatów, poczynając od bardzo drobnych aż po niezwykle wyraziste. Takie wzornictwo chętnie wykorzystywane jest przez projektantów wnętrz jako motyw przewodni widniejący m.in. na ścianach i tkaninach zdobiących meble. Równie często pojawia się na obrusach, zasłonach, ale też finezyjnych doniczkach, zastawie stołowej czy też nieodłącznych dla tego rodzaju stylizacji koszach wiklinowych. Ozdoby te nie tylko dopełniają klimat, ale i mają swoje praktyczne zastosowanie. Ustawiając ozdobne, ręcznie plecione pojemniki w sypialni lub łazience, można w nich np. schować woreczki zapachowe lub też małe, fantazyjnie zwinięte ręczniki do rąk.

Odpowiednie dodatki

Konsekwencję dekoracyjną projektanta podkreślają odpowiednie dodatki. Wnętrza prowansalskie i angielskie nie mogą obyć się bez zdobiących półki, regały i stoliki akcesoriów wykonanych z ceramiki, drewna lub kamienia. Często w ten sposób dekoruje się parapety, ustawiając na nich w fantazyjnych donicach lub rabatkach np. zioła czy bukiety polnych kwiatów lub lawendy. Nie powinno zabraknąć też osobistych, biograficznych akcentów, jak np. ramki ze zdjęciami rodziny lub z odbytych podróży. W podkreśleniu, sielskiej, domowej i nieco sentymentalnej atmosfery pomóc ma prawdziwy eklektyzm stylów – mieszanie przeszłości z nowoczesnością. Na równych prawach traktujmy meble vintage i te, które jedynie dzięki umiejętnej stylizacji wyglądają na pamiątki z minionych epok. Jeśli dodamy do tego nowatorskie dodatki, jak np. ciekawy zegar, designerskie poduszki czy fantazyjne nakrycie stołu to osiągniemy unikatowy efekt.

Właściwe materiały wykończeniowe

W prostych, ale przytulnych wnętrzach liczą się solidne podstawy aranżacji, czyli właściwe materiały wykończeniowe. Wdzięczny i podkreślający niewymuszony szyk styl prowansalski w roli pierwszoplanowej stawia zazwyczaj naturalny kamień oraz ceramikę, znacznie rzadziej sięgając po drewno. Podłogi utrzymane w takim aranżu powinny być zatem raczej kamienne lub wyłożone regularnymi płytkami. Meble, zwłaszcza w jadalni czy kuchni, mogą być wykonane z drewna lub kutego żelaza. Warto ozdobić je specjalnymi siedziskami, tzw. murkami lub też montowanymi bezpośrednio na oparciu, zasłonkami z kretonu, czyli specjalnego rodzaju tkaniny ozdobnej. Zwolennicy drewna bardziej przychylą się do stylu angielskiego, który preferuje meble oraz podłogi wykonane głównie z tego surowca. Wyjątkiem są takie pomieszczenia, jak kuchnia i łazienka, gdzie królują drobne białe płytki ceramiczne o wiktoriańskich wzorach. W tym aranżu nie może zabraknąć klimatycznego salonu z ozdobnym kominkiem. Oczywiście priorytetem jest wygoda, także nieodzowne są wszelkiego rodzaju poduszki, zagłówki a nawet podnóżki. W gabinecie lub dużym rodzinnym salonie, siadając w rozłożystym fotelu, każdy z nas doceni taką namiastkę luksusu.

***
Porad udzielał projektant wnętrz z Homedook.pl.

Opr. (eb)
Fot. Homebook.pl

Powiązane artykuły

 • Łazienka- twój prywatny s...

  Dom 23 sierpnia 2011

  Współczesne łazienki są coraz częściej aranżowane z równym rozmachem co salony. Przestronne wnętrza, duża wanna o wyprofi...

 • Słońce, wino i tymianek

  Styl 18 października 2011

  Zapach lawendy i tymianku, słońce wino i słynne domy z piaskowca to garść popularnych skojarzeń z Prowansją. By przenieść urok skąpanej w słońcu Pr...

 • Łazienka dla singla- domowe ...

  Dom 03 listopada 2011

  Projektujesz łazienkę tylko dla siebie? W takim razie możesz puścić wodzę wyobraźni. Singiel to osoba zapracowana, tym bardziej należy jej się odr...

 • Łazienka w stylu TREND

  Dom 09 stycznia 2012

  Aranżacja współczesnej łazienki to prawdziwe pole do popisu dla wszystkich, którym zależy nie tylko na walorach funkcjonalnych, ale i e...