Dla komfortu dziecięcego snu

Dom
Dla komfortu dziecięcego snu

Jak zadbać o odpowiedni klimat do snu w pokoju dziecięcym? Rozwiązaniem mogą być elementy wyposażenia wnętrza, które stworzą przyjazny nastrój, na przykład rolety.

Badania wykazują, że około 25 procent wszystkich dzieci cierpi na zaburzenia snu, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowy sen naszego dziecka poprzez zapewnienie właściwej higieny snu. Istotnym czynnikiem jest otoczenie, w którym dziecko śpi - powinno ono sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i wyciszeniu malucha.

Na właściwą higienę snu składa się wiele czynników, takich jak miejsce snu, stałe pory układania do snu i rytuały związane z zasypianiem, a także aktywność dziecka w ciągu dnia.

- Dzieci lubią mieć swoje własne „usypiacze”, czyli ulubione postacie kojarzące się im z bezpieczeństwem i radosną zabawą, które pomagają, gdy ma problemy z zaśnięciem lub obudzi się samo w środku nocy - komentuje Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej. - Przywołanie, chociażby w pamięci, ulubionego bohatera z bajki wpływa na dziecko kojąco i często jest najlepszym sposobem na spokojne bezproblemowe zasypianie. Pobudza także wyobraźnię malucha, co sprzyja kreowaniu barwnego i inspirującego świata marzeń sennych.

Przestrzeń, w której zamieszkają bajkowe postacie, będzie zatem atrakcyjna i inspirująca dla dziecka. Elementem takiego wnętrza na poddaszu mogą być np. bajkowe rolety zaciemniające z najnowszej kolekcji VELUX stworzone przy współpracy z firmą Disney. Kolekcja ta zawiera 12 wzorów, na których pojawiają się dziecięcy bohaterowie: Kubuś Puchatek, Bambi, Samoloty, Kopciuszek, Myszka Miki oraz Mini. Projektanci obu firm stworzyli grafiki, które nie tylko pobudzają twórcze myślenie, lecz także ucieleśniają pozytywne cechy, takie jak życzliwość, uprzejmość czy ciekawość świata.

- Ta kolekcja rolet daje również duże możliwości kreacji wystroju wnętrza pokoju naszego dziecka – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska. - Obejmuje wzory o żywych lub stonowanych, pastelowych kolorach, a system Pick&Click® pozwala na samodzielną i szybką instalację, bez pomocy specjalisty.

Dodatkowym atutem nowych przesłon do okien dachowych jest wysokiej jakości tkanina, z której są wykonane, posiadającą aluminiową powłokę. Zapewniają one kontrolę nad ilością światła dziennego wpadającego do pokoju i umożliwiają całkowite zaciemnienie nawet przy pełnym słońcu, dzięki czemu ułatwi popołudniową drzemkę młodszych dzieciom. Są przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia, do produkcji użyto komponentów nie zawierających szkodliwych substancji i produktów chemicznych, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®.

Opr. EB
Fot. Velux