Jak rozjaśnić mieszkanie

Porady eksperta
Jak rozjaśnić mieszkanie

Istnieje kilka trików, które sprawią, ze ciemne pokoje będą wydawać się jaśniejsze. Jest to niebagatelna sprawa, bowiem światło wpływa nie tylko na wygląd i komfort użytkowania pomieszczeń, ale także na nasze samopoczucie.

Nie zawsze ilość promieni słonecznych, która dociera do pomieszczeń, jest wystarczająca. To, jak doświetlone są wnętrza, zależy od kilku czynników m.in. liczby okien, ich wielkości, a także usytuowania. Do wnętrz, których okna wychodzą na północ lub na wschód, dociera mniej światła dziennego niż do tych znajdujących się na zachodzie czy południu. Ciemne pomieszczenia nie tylko nie wyglądają dobrze, ale również negatywnie wpływają na komfort ich użytkowania oraz nasze samopoczucie.

W przypadku ciemnych wnętrz na pewno przydatne okaże się szkło. Jest nie tylko dekoracyjnym, ale również bardzo funkcjonalnym elementem wystroju. Charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością światła, dlatego też odpowiednio wykorzystane może powiększyć optycznie i rozjaśnić nawet najciemniejsze pomieszczenie. Same okna to często jednak za mało, by pokój był wystarczająco doświetlony. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zamontowanie szklanych ścian lub przeszklonych drzwi. - W ofercie Invado dostępnych jest wiele modeli, o różnej barwie i przezroczystości szkła, dlatego można dopasować je do każdego pomieszczenia. Dzięki nim do środka wpadać będzie więcej światła, ale także wnętrza zyskają unikatowy, niepowtarzalny wygląd. Nowoczesne technologie pozwalają na wytwarzanie szyb o różnych wzorach, przejrzystości, a także natężeniu przenikającego przez nie światła. Drzwi z szybami matowymi cechują się bardzo małą przejrzystością, pozwalają jednak na dostateczne przenikanie światła do wnętrz.

Zadowalający efekt przyniesie także zmiana innych elementów w aranżacji mieszkania. W ciemnych pomieszczeniach najlepiej stosować biel lub jasne, pastelowe barwy, które nie pochłaniają światła np.: écru, zieleń czy odcienie żółtego. Dobrym rozwiązaniem będą także lustra. Nie tylko powiększają przestrzeń, ale także sprawiają, że wnętrza są jaśniejsze. Warto pamiętać jednak, że zwierciadła odbijają wszystko, co znajduje się w pobliżu, mogą więc również potęgować wrażenie bałaganu.

Ilość wpadającego światła znacznie ograniczają zasłonięte okna. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon lub firan i zastąpić je delikatnymi, finezyjnie upiętymi tkaninami. W ciemnych pokojach niezbędne jest również wyjątkowo staranne dobieranie sztucznego oświetlenia. Odpowiednie lampy dostatecznie rozjaśnią każdy zakątek pomieszczenia, a przy tym zapewnią komfort jego użytkowania.

Opr. (eb)
Fot. Invado