Magia kontrastu

Dom
Magia kontrastu

Moda na meble w wysokim połysku trwa nadal, ale najnowszym trendem jest połączenie powierzchni matowych i połysku. Ponieważ to trudne zadanie, podpowiadamy co zrobić, aby uzyskać zaskakujący efekt.

Łączenie kontrastów to wbrew pozorom trudne zadanie, może poza łączeniem bieli i czerni. Jeśli jednak chcemy połączyć ze sobą różne tworzywa, struktury i faktury powierzchni, musimy ostrożnie dobierać kolory. Najmodniejsze duety we współczesnych meblach kuchennych tworzą połączenia różnego rodzaju struktur: gładkich i z wyraźną fakturą, w wysokim połysku lub dla odmiany - matowych.

Na rynku materiałów do produkcji mebli co sezon pojawia się nowa gama płyt. Coraz częściej prócz ciekawej kolorystyki oraz niezwykłych dekorów imitujących różne gatunki drewna, tkaniny czy kamień, możemy zachwycać się również ich strukturą. Wrażenie optyczne a także dotykowe są niezwykłą inspiracją dla projektantów.

- Najnowsza płyta Sosna Jackson firmy Egger doskonale imituje drewno w stylu vintage, zarówno pod względem rysunku słojów i kolorystyki, jak i wrażenia dotyku. Wykorzystana jako blat świetnie kontrastuje na przykład z białymi czy waniliowymi frontami szafek - mówi Sylwia Mikutel-Kowalska, projektantka Spółki Meblowej KAM.

Tworząc kontrastowe duety, nie musimy szukać mocnych kolorów, ale skupić się tylko na różnicach w fakturze i wykończeniu powierzchni. Jeśli podoba nam się struktura drewna, możemy sięgnąć chociażby po niezwykle modne w tym sezonie dekory Pinia Avola w wersji białej, szampańskiej i brązowej i ciekawie skomponować je z akcentami jednobarwnych, gładkich elementów w wysokim połysku.

- Przygotowaliśmy dla klientów gotowe zestawienia, które są podpowiedzią, jak efektywnie łączyć dany dekor z innym kolorami i strukturami powierzchni - mówi Sylwia Mikutel-Kowalska i podaje przykłady połączenia pinii białej z połyskującą wanilią czy pinii brązowej z szarym akrylem.

- Takie połączenia są bardzo bezpieczne, sprawdzone przez nas w różnych opcjach oświetlenia i zawsze prezentują się świetnie - mówi projektantka.

Dobierając kolory i struktury, zawsze trzeba brać pod uwagę kształt i wielkość pomieszczenia. Odpowiednio dobrany układ kontrastów pozwoli nam wpłynąć na optykę wnętrza.

- Poziomy pas kontrastującego dekoru to doskonały sposób, by optycznie wydłużyć wnętrze, szczególnie w przypadku pełnej zabudowy meblowej, która może wydawać się się przytłaczająca - przyznaje Sylwia Mikutel-Kowalska. - Taki trik zastosowaliśmy w kuchni KAMduo XL, której szafki sięgają po sam sufit. Akcentem szarości i wysokiego połysku skutecznie dodamy lekkości całemu projektowi. Zadziałała tu magia kontrastu kolorystycznego i różnicy faktur.

Opr. EB

Fot. KAM

Powiązane artykuły

 • Wnętrze z sercem z kamienia

  Styl 21 lutego 2013

  Choć czasem uznawany za chłodny, jak żaden inny surowiec potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat. Trwały, niezwykle elegancki, a przy tym po pr...

 • Pierwszy w Polsce

  Styl 11 marca 2013

  Sklep z wyposażeniem wnętrz Lila&Godo Interiors  jako pierwszy w Polsce przedstawia markę Mis en Demeure. Mis en Demeure oferuje wy...

 • Meble łazienkowe Decora ...

  Dom 26 marca 2013

  Nowoczesna linia szafek podumywalkowych Decora dostępna jest w bogatej kolorystyce – od neutralnej bieli, przez żywe bordo i fiolet aż do el...

 • Modna łazienka, czyli jaka?

  Dom 29 marca 2013

  Aranżacja łazienki podobnie jak innych pomieszczeń podlega wnętrzarskim trendom. Aktualnie dominują kolory klasyczne lub naturalne, takie jak czer...