Na ratunek wartościom

Dom
Na ratunek wartościom

Dietetycy alarmują, że nasze dzieci jedzą posiłki na kanapie przed telewizorem. Fakt ten potwierdzają badania, z których wynika, że polskie rodziny coraz rzadziej jadają wspólne posiłki. To niestety może być także wina tego, że aranżując wnętrze mieszkania rezygnujemy z zakupu tradycyjnego stołu. Dlaczego?

Zmiana stylu życia ma wpływ na to, jak urządzamy wnętrza naszych mieszkań. Życie w szybkim tempie często oznacza, że jemy byle co i byle jak.
- W mieszkaniach często po prostu brakuje tradycyjnego stołu, przy którym można spożywać posiłek, a miejsce typowej jadalni sprzed lat zastępują kąciki wypoczynkowe z obszernymi kanapami narożnymi - tłumaczy architekt Jerzy Mikołajczak.
Producenci mebli zauważają jednak, że te niepokojące socjologów i dietetyków symptomy zmieniają się pod wpływem trendu „slow ford” i „slow life”.
- Życie jest krótkie i trzeba delektować się nim, pielęgnować wartości, którymi są relacje międzyludzkie, rodzina, zdrowie - tłumaczy zasady „slow life” Anna Morawska, socjolog.

Zdaniem Alicji Gajewskiej ze Spółki Meblowej KAM, klienci coraz bardziej dbają o to, by w ich kuchni znalazło się wygodne miejsce do spożywania wspólnych posiłków.
- Wysoki blat z hokerami to ciekawy pomysł na kawalerkę dla studenta, ale w przypadku mieszkania dla rodziny czy osób starszych, polecamy stół dopasowany kolorystycznie do zabudowy kuchennej - mówi Alicja Gajewska. - W ubiegłym roku wprowadziliśmy go w ofercie tylko do zestawu Kamduo, ale obecnie zainteresowanie jest tak duże, że zdecydowaliśmy się na produkcję takich stołów również w komplecie do zestawów mebli Olivia.

Stół w kuchni koncentruje życie rodzinne, jest okazją do wspólnego przyrządzania i spożywania posiłków, ale także zacieśniania relacji międzyludzkich. Kuchnia przestała być wnętrzem, które odgradza się drzwiami od gości czy sąsiadów. Piękna zabudowa kuchenna jest ozdobą otwartych przestrzeni a jej funkcjonalnym uzupełnieniem jest stół, który może służyć także do pracy przy komputerze czy odrabiania lekcji. Liczba funkcji stołu jest tak duża, że warto znaleźć dla niego jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Ten jeden metr to wygodniejsze życie, zdrowszy tryb życia, mniejszy stres i przyjemne chwile spędzone z przyjaciółmi i rodziną.

Opr. EB
Fot. KAM

Powiązane artykuły

 • Kuchnia w nowym wydaniu

  Dom 12 kwietnia 2013

  Współczesny tryb życia wnosi zmiany w wielu aspektach. Dotyczą one także spojrzenia na kuchnię jak na odizolowane pomieszczenie, w kt&o...

 • 55 metrów dla czworga

  Styl 23 kwietnia 2013

  Co zrobić, aby 55 metrów kwadratowych stało się miejscem przyjaznym rodzinie z dwójką dzieci? To wyzwanie, któremu czoło staw...

 • Jadalnia z eterycznym...

  Dom 12 czerwca 2013

  Drewniany stół o formie awangard stanowi ponadczasowe rozwiązanie w aranżacji jadalni. Gdy wykonany jest z jednego kawałka drewna, może stać...

 • Harmonia stworzona z...

  Kolekcje mebli 02 lipca 2013

  Czy można odnaleźć harmonię w kontrastach? Na pozór nie, ale gdy przyjrzymy się kolekcji mebli K15 Class firmy Klose, utwierdzimy się w przek...