Podkład równie ważny jak podłoga

Podłogi, ściany, sufity
Podkład równie ważny jak podłoga

Decyzje dotyczące podłogi nie ograniczają się jedynie do wyboru gatunku drewna. Jak się okazuje, bardzo ważne jest również to, co zupełnie niewidoczne dla oka. STEICO silentpro oraz STEICO underfloorflex to pierwsze płyty podkładowe na rynku, których skład jest w stu procentach naturalny.

Akustyka pomieszczeń stanowi istotny składnik szeroko rozumianego komfortu i należy o tym pomyśleć jeszcze przed ułożeniem paneli lub wielowarstwowej podłogi drewnianej. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża oraz przestrzeń pomiędzy nim a warstwą podłogi.
- Posadzki pływające nie są trwale łączone z podłożem - tłumaczy Marcin Zboroń, dyrektor handlowy firmy STEICO CEE Sp. z o. o. - Gdybyśmy więc położyli je na warstwę betonu bez podkładu, narazilibyśmy drewno na działanie wszystkich nierówności i chropowatości. Wpłynęłoby to nie tylko na trwałość materiału, ale również wiązałoby się z uciążliwym odgłosami skrzypienia towarzyszącemu stawianiu kroków.
Prace zaczynamy od oceny stanu podłoża pod względem ewentualnych uszkodzeń i nierówności. Po przeprowadzeniu niezbędnych napraw montujemy specjalny, oddzielający od siebie dwie powierzchnie, podkład. Nowością na rynku są elastyczne podkłady pilśniowe, które niwelują nieprzyjemne zjawiska akustyczne, a na dodatek wyrównują nierówności podłoża do 3 mm, dostosowując się do jego powierzchni.
Naturalna podłoga drewniana aż prosi się o zastosowanie równie ekologicznego materiału podkładowego.
- Od lat wiadomo, że płyty podkładowe wykonane z naturalnych materiałów bardzo skutecznie wygłuszają dźwięki - mówi Marcin Zboroń. - Poszliśmy o krok dalej, zarówno w temacie ekologii jak i izolacji akustycznej. Stworzyliśmy płyty pilśniowe, których skład jest w stu procentach naturalny, a parametry użytkowe jeszcze lepsze.

STEICO silentpro oraz STEICO underfloorflex to pierwsze tego typu produkty na rynku. Innowacyjna jest przede wszystkim technologia ich produkcji – spilśnione drewno łączy się metodą mokrą, stosując tylko naturalne lepiszcze, które całkowicie zastąpiło klej. Warto zwrócić uwagę także na wysoką wytrzymałość na ściskanie do 15 t/m², co jest kluczowe dla systemów bezklejowych typu klik/klik. 

Wytwarzane metodą mokrą porowate płyty pilśniowe to jedyne tego rodzaju rozwiązanie, pozwalające na połączenie ekologii z najwyższą jakością. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej nowe podkłady STEICO silentpro i STEICO underfloorflex dzięki stabilnej strukturze włókien zapewniają wysoką wytrzymałość na ściskanie, minimalizując problem skrzypiących paneli i amortyzując kroki. Oznacza to poprawę akustyki pomieszczeń nawet o 21 dB.
Nie zapominajmy również o właściwościach termicznych materiału. Drewnopochodne płyty podpodłogowe są polecane przez montażystów ze względu na bardzo dobrą zdolność izolacji cieplnej (współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zaledwie 0,5 [W / ( m * K )]) – duża gęstość materiału pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstawania mostków termicznych oraz uzyskanie efektu ciepłej podłogi.
- Zakup ekologicznego podkładu powinien być naturalną konsekwencją wyboru drewnianej podłogi – podkreśla Marcin Zboroń. - Specjalne płyty pilśniowe pozwolą na podwyższenie komfortu akustycznego pomieszczeń, zapewnią skuteczną izolację termiczną oraz przedłużą trwałość posadzki, sprawdzając się przy tym znacznie lepiej niż popularna pianka poliuretanowa czy nawet XPS.

Opr. EB
Fot. Barlinek, Steico

Powiązane artykuły

 • Pokoje dziecięce… od podłogi

  Dom 30 sierpnia 2011

  23.3 % powierzchni mieszkania to pokoje dziecięce. Dominują w nich ciepłe, słoneczne kolory, a na podłogach, zamiast dywanów i wykładzin znajd...

 • Drewniane podłogi- natura ...

  Podłogi, ściany, sufity 12 września 2011

  Wybierając wymarzoną podłogę, często zadajemy sobie pytanie: sztuczna czy prawdziwa? Podłogi laminowane posiadają szereg zalet wsp&oa...

 • Party i Style – panele p...

  Wydarzenia 19 września 2011

  Katowice, 19 września 2011 – dwie kolekcje dostępne jedynie w 38 punktach w kraju! Classen, renomowany producent podłóg i skrzydeł drz...

 • Podłogi dębowe- klasyka w...

  Podłogi, ściany, sufity 04 października 2011

  Dąb – Quercus – symbol siły. Od tysiącleci będący podstawą wielu konstrukcji. Jeden z najbardziej cenionych, także w branży podł&oa...