Sprytne rozwiązania na domowy porządek

Aranżacje i pomysły
Sprytne rozwiązania na domowy porządek

Organizacja miejsca i utrzymanie wszystkich drobiazgów w należytym porządku nie jest łatwym zadaniem, ale są na to sprytne rozwiązania. Oto kilka z nich.

Porządkowanie mieszkania warto zacząć od salonu - wizytówki każdego domu. Sprytnym rozwiązaniem na organizację miejsca i utrzymanie wszystkich drobiazgów w jak najlepszym porządku są odpowiednio zaprojektowane szafki ścienne i regały. Ulubione pamiątki wyeksponujemy np. poprzez jasno podświetlone półki, natomiast pozostałe przedmioty możemy ukryć za szklanymi lub pełnymi drzwiami. – Kupując nowe meble warto poszukać takich, których poszczególne elementy można zestawiać w dowolny sposób, co daje możliwość modyfikacji lub rozbudowy systemu regałów w przyszłości. W końcu porządek kocha zmiany, a pomysły na przechowywanie powinny nadążać za zainteresowaniami i potrzebami domowników – mówi Anna Knapik z IKEA Kraków.

Akcesoria audio/wideo, dokumenty, obrusy oraz wszelkie inne drobiazgi można umieścić w koszach, segregatorach i pudełkach. Nie tylko utrzymają one w ryzach cały nasz dobytek, ale też mogą stać się niebanalnym elementem wystroju - dostępne w wielu stylach, kolorach i kształtach, w łatwy sposób odświeżą niemal każde wnętrze. W zależności od potrzeb domowników można je ustawić na regałach i półkach, albo ukryć za drzwiami szafek ściennych i regałów. Pudełka i segregatory warto też okleić papierowymi etykietkami. Umieszczone w widocznym miejscu zapewnią łatwy przegląd i szybkie odnalezienie rzeczy.

Nawet małą łazienkę można zaaranżować w taki sposób, że będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja i umiejętność wykorzystania dostępnej przestrzeni. - Kosmetyki, przybory do włosów i środki czystości warto schować w specjalnej szafce pod umywalką. Szuflady można dodatkowo wyposażyć w koszyki lub pudełka z przegrodami ułatwiające posegregowanie wszystkich drobiazgów - mówi Anna Knapik z IKEA Kraków. - Sprytnym rozwiązaniem jest też zamontowanie szafek ściennych z lustrem. Doskonale zastąpią tradycyjne lustro, a przy okazji będą stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania.

    
Przybory do kąpieli i akcesoria dziecięce najlepiej umieścić w zasięgu ręki – np. w plastikowych koszach montowanych na ścianie lub w wiszących kieszeniach. Z kolei zapasowe ręczniki zmieszczą się na ustawionym w rogu regale czy drewnianej ławce. Prostym sposobem na rozładowanie ruchu w „godzinach szczytu” jest ustawienie przy drzwiach łazienki wózka na kółkach. Wyposażony w suszarki, szczotki do włosów i akcesoria do makijażu ułatwi poranną toaletę osobom, którym nie udało się dostać do środka.

Zorganizowanie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni ułatwia wykonywanie codziennych czynności i daje poczucie komfortu. Zdarza się jednak, że pomimo wszelkich starań szafy pękają w szwach, a ogólny rozgardiasz nie chce dać się okiełznać. Warto wtedy poszukać nietypowych miejsc do przechowywania. Wąskie korytarze, nieustawne kąty czy wolna przestrzeń pod łóżkiem idealnie nadają się do umieszczenia w nich akcesoriów sportowych, ubrań zimowych i dużych walizek. Zamykane pojemniki i skrzynie na kółkach sprawdzają się niemal w każdym miejscu. - Sprytne zorganizowanie miejsca na przechowanie to na przykład seria ALGOT, którą można dostosować do miejsca i potrzeb domowników. Różnego rodzaju ramy, szyny i kosze druciane można dobrać w dowolny sposób, a to oznacza idealną kontrolę przy wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni – mówi Anna Knapik z IKEA Kraków.


***
„Dom pełen schowków” w IKEA Kraków to trwająca do 29 czerwca 2014 r. akcja, podczas której dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup wybranych mebli do przechowywania przygotowano niespodzianki.

Opr. EB
Fot. IKEA Kraków

Powiązane artykuły

  • Zagospodarują każdą szafę

    Dom 23 kwietnia 2014

    Na początku kwietnia br. na rynku akcesoriów meblowych pojawiły się nowe modele produktów do aranżacji przestrzeni garderoby pod naz...