Kultowa żarówka z kryształu

Oświetlenie
Kultowa żarówka z kryształu

Żarówka – jest inspiracją dla projektantów, którzy w różnych wersjach wykorzystują ją w swoich projektach. Zawieszona na kablu używana jest jako stylizowany element oświetlenia, będąc od jakiegoś czasu trendem we wnętrzach vintage, jak i tych minimalistycznych czy industrialnych. A co powiecie na taką z kryształu?

Przykładem wykorzystania żarówek są między innymi oryginalne projekty znanego na całym świecie Ingo Maurera, takie jak chociażby Lucellino.
Na pomysł połączenia industrialnej żarówki z elegancją kryształu wpadł brytyjski designer Lee Broom, tworząc lampę Crystal Bulb. Wybór materiału nie był przypadkowy. We wcześniejszych projektach Decanterlight, Lee Broom zauważył, jakie możliwości świetlne daje użycie ciętego szkła. Tworzył lampy ze starych używanych karafek. Wyszukiwał je w sklepach z antykami, w związku z czym efekt finalny mógł się nieznacznie różnić. - Światło zamknięte w kryształowym naczyniu, wygląda o niebo lepiej niż whisky czy brandy - twierdzi Lee Broom - i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Każda żarówka to prawdziwy majstersztyk. Wytwarzana metodą tradycyjnego wydmuchiwania szkła jest następnie cięta ręcznie, z ogromną dbałością o każdy szczegół. Głębokie szlify o tradycyjnym wzorze, używane przy formowaniu karafek czy szklanek do whisky, nie tylko ładnie wyglądają, ale również załamują światło, tworząc na ścianie i suficie bardzo efektowne i nastrojowe cienie. W chwilę po swojej premierze na London Design Festiwal Crystal Bulb zyskała status kultowej a Lee Broom za jej projekt zdobył tytuł projektanta roku British Designer of The Year oraz prestiżową British Design Award.
Ta kryształowa lampa będzie wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Sprawdzi się zawieszona pojedynczo lub przymocowana do ściany. Najlepiej będzie prezentować się w większej grupie, tworząc niezwykłą poświatę. Funkcjonuje z halogenową żarówką o mocy 25 W.

Lampa Crystal Bulb dostępna jest w Polsce dzięki Scandinavian Living.

Opr. Ewa Buczek
Fot. Scandinavian Living

Powiązane artykuły

 • Dla miłośników antycznego wz...

  Styl 23 września 2010

  Pasjonatom antycznych wzorów przypadnie do gustu nowa kolekcja lamp Attyka firmy Technolux, która kolorem i zdobieniami nawiązuje do ...

 • Kolekcja lamp Georgia marki...

  Oświetlenie 28 października 2011

  Biel- dystyngowana królowa kolorów od lat inspiruje stylistów. W ostatnim czasie projektanci i styliści postanowili ...

 • Lampy dla wybrednych

  Styl 01 grudnia 2011

  Im bliżej zimy, tym mniej światła dziennego dociera do naszych mieszkań. Coraz bardziej polegamy na świetle żarówek i świetlówek. Świat...

 • Nowa kolekcja lampek...

  Oświetlenie 06 lutego 2012

  Studio Caramella wprowadza do oferty nową kolekcję oświetlenia, utrzymaną w jasnym odcieniu błękitu.