Wnętrza Północy

Styl
Wnętrza Północy

Jasne, przejrzyste i z dawką nowoczesności… O czym mowa? O szwedzkich i norweskich domach, które zachwycają wygodą, prostotą architektoniczną i funkcjonalnością.

Styl skandynawski wbrew pozorom nie jest dedykowany jedynie przestronnym domom. Można je stworzyć także w blokach i apartamentach. Wszędzie będą się świetnie prezentowały, nawet jeśli nie dysponujemy wielkim budżetem. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, którymi kierują się nasi północni sąsiedzi. Pierwszą z nich i równocześnie najważniejszą jest zasada „Im mniej tym więcej”. Drugą, równie ważną, jest biel. Kolor, a właściwie jego brak, ma być elementem dominującym od podłóg, przez ściany, po sufit. Jeśli chcemy wykorzystać kolorowe dodatki – postawmy raczej na jednokolorowe, intensywne elementy wnętrza niż na pstrokaciznę, która zburzy jego harmonię.

W zależności od charakteru wnętrza, jaki chcemy uzyskać, powinniśmy dobrać podłogę postarzaną albo klasycznie gładką. Zawsze powinna być to jednak podłoga drewniana. W skandynawskich domach wyszukane jodełki czy inne podłogowe wzory ustępują pola klasycznym, sękatym deskom podłogowym. Nigdy też nie są to deski lakierowane na wysoki połysk, raczej powinniśmy postawić na drewno bielone, z wyraźnym rysunkiem słojów.

Jeśli dopiero planujemy montaż drewnianej podłogi – można od razu wybrać model „skandynawski”, taki jak np. Jesion Alpejski lub Dąb Alaska z kolekcji Deski Północy firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Oba rozwiązania są to lite deski, jesion o gładkiej powierzchni, natomiast dąb – szczotkowanej. Pokryte są woskiem twardym olejnym.

- Takie wykończenie nadaje drewnu delikatnego, welurowego połysku i doskonale zabezpiecza przed zabrudzeniami - mówi Katarzyna Wątor, dyrektor Działu Marketingu Kopp Podłogi Naturalnie Doskonałe. - Mamy tez propozycję dla amatorów wnętrz postarzanych. Skandynawowie chyba najbardziej lubią właśnie takie rustykalne wykończenia, choć styl skandynawski to przede wszystkim prostota i nowoczesność. Dąb Castlegrande z naszej nowej kolekcji Dęby z Charakterem to deski bielone z bardzo wyraźnym usłojeniem. Taki wybór dobrze sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu.

Natomiast jeśli chcemy zamontować deski na ogrzewaniu podłogowym – powinniśmy wybrać podłogę wielowarstwową, np. Dąb Sztokholm z kolekcji Style Europy firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Wierzchnia warstwa wykonana jest ze szczotkowanego i bejcowanego dębu. Brzegi desek z czterech stron wykończone są v-fugą, dzięki czemu wyglądają na stare. Powierzchnia tych desek, dla odmiany, została zabezpieczona siedmioma warstwami lakieru, utwardzonego promieniami UV.

Biała podłoga nadaje wnętrzu ciepły klimat, odbija światło, dzięki czemu całe pomieszczenie jest jaśniejsze i optycznie większe. Dzięki nowoczesnym wykończeniom biel na podłodze nie będzie uciążliwa w pielęgnacji.

- Woski twarde olejne wystarczy przecierać wilgotną szmatką z odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym przeznaczonym do drewna - zaznacza Katarzyna Wątor. - Jeśli będziemy robić to regularnie, nasza podłoga naprawdę długo będzie wyglądała jak nowa. A kiedy zacznie się starzeć, będzie wyglądała jeszcze bardziej szlachetnie. Podłogi olejowane i woskowane, w przeciwieństwie do lakierowanych, starzeją się „równomiernie”. Dzięki temu biała, drewniana podłoga sprawdzi się nawet w dziecięcym pokoju - dodaje dyrektor Działu Marketingu Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Taka podłoga zachowa swój naturalny blask nawet bez renowacji, jeśli co jakiś czas naniesiemy na nią świeżą warstwę wosku twardego olejnego. Dzięki temu odświeżymy kolor podłogi i zabezpieczymy ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Biała podłoga doskonale pasuje do wnętrz eklektycznych. Będzie świetnie wyglądała ze starymi meblami, bibelotami i z naturalnym drewnem. Pojawia się ono w skandynawskich domach nie tylko na podłogach, ale także na ścianach czy sufitach. Takie rozwiązania są charakterystyczne dla wnętrz o bardziej rustykalnym charakterze. Meble w tym wnętrzu powinny być drewniane, najlepiej bielone tak samo jak podłoga. Ostatnio wyjątkowo modne jest odgrzebywanie na strychach i w piwnicach starych szafek i komód po babci, które zabejcowane będą idealnym partnerem dla białej podłogi.

Doskonałym wykończeniem skandynawskiego wnętrza będą naturalne tkaniny - len, bawełna i wełna, najlepiej w proste wzory – marynarskie pasy, kraty czy delikatne kwiaty. Urządzając północne wnętrze, powinniśmy zrezygnować też z przepychu w wyborze oświetlenia i postawić na proste wzory. Jeśli chodzi o ozdoby okien – powinniśmy niemal całkowicie z nich zrezygnować. Jeśli już musimy czymś odgrodzić się od świata – niech to będą naturalne zasłony. Z firanek powinniśmy zrezygnować całkowicie. W skandynawskim wnętrzu możemy spokojnie umieścić wykonane ręcznie dywaniki czy koronki, lustra oraz świece. Wiele z tych dodatków możemy wykonać sami, co nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale przede wszystkim nada wnętrzu wyjątkowego, unikalnego charakteru.

Opr. (eb)
Fot. Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Powiązane artykuły

 • Podłogi w skandynawskim ...

  Styl 03 kwietnia 2013

  Skandynawski styl wyposażenia wnętrz ma dziś wielu gorących zwolenników na całym świecie, a zwłaszcza w Europie. Pomieszczenia urządz...

 • 55 metrów dla czworga

  Styl 23 kwietnia 2013

  Co zrobić, aby 55 metrów kwadratowych stało się miejscem przyjaznym rodzinie z dwójką dzieci? To wyzwanie, któremu czoło staw...

 • Minimalizm z tematem...

  Styl 25 kwietnia 2013

  Styl fusion kojarzy się z łączeniem smaków, ale obecnie śmiało wkracza także do aranżacji wnętrz. Zestawienie nieprzystających koncepcj...

 • Wpuść wiosnę do wnętrza

  Styl 25 kwietnia 2013

  Aby wprowadzić wiosenny nastrój do naszych wnętrz, wystarczy kilka prostych trików. Pomogą nam w tym soczyste zielenie i nowoczesne wz...