Lakiernicze trendy w meblarstwie 2014

Trendy i inspiracje
Lakiernicze trendy w meblarstwie 2014

Na temat trendów kolorystycznych, które królować będą we wnętrzach w 2014 roku oraz o tym, jak uwidocznią się one w dziedzinie lakierowania mebli z portalem rozmawia Piotr Lipiński z firmy Lemir.

Panie Piotrze, zacznijmy dość ogólnie, jakie trendy będą rządzić w wystroju wnętrz w roku 2014? Jakie motywy dojdą do głosu, czym będą inspirować się projektanci?

Silnym trendem będą na pewno motywy etniczne, folklor, egzotyka, które wniosą do wnętrz całą gamę bogatych, intensywnych kolorów. Pięknym dopełnieniem takiego wystroju będą również samodzielnie odnawiane meble, dzięki którym wnętrze wygląda oryginalnie i odzwierciedla naszą osobowość. Obecnie moda na renowację mebli kwitnie, wiele osób chwyta za pędzel, nadając nowe barwy szafkom i stolikom, więc na pewno w nadchodzącym sezonie przybędzie takich perełek w wielu domach. Inna propozycja to inspiracja klasyką – coś dla spragnionych eleganckiego, nieco staromodnego wnętrza. Tutaj rządzić będą ciemne ściany akcentowe, metale o ciepłym połysku, na przykład złoto lub miedź, a także odświeżone antyczne meble. Przeciwnym biegunem dla tych dwóch sięgających w przeszłość trendów jest nowoczesny minimalizm. Przestronne, sprawiające nawet wrażenie pustych wnętrza zawierające dużo odcieni szarości – która w tym roku przeżyje swój renesans – oraz proste, geometryczne kształty mebli to opcja dla myślących bardziej przyszłościowo.

Jeśli chodzi o kolory, które z nich będą najbardziej rozchwytywane?
Tak jak wspomniałem wcześniej, kolor szary będzie zdecydowanym numerem jeden wśród barw neutralnych. Pasuje nie tylko do subtelnego, romantycznego wystroju, ale także do nowoczesnego i minimalistycznego, zdominowanego przez wzory geometryczne. Odpowiednio dobierając odcienie wykończenia, na przykład jasne lub lekko barwione drewno z widocznym rysunkiem słoi na meblach, możemy uzyskać pogodne, przestronne wnętrze, które nie wieje szpitalnym chłodem.

Ważną rolę odegrają również różne odcienie niebieskiego, na czele z najpopularniejszym odcieniem sezonu – turkusowym. Pasuje on zarówno do radosnego wystroju inspirowanego folklorem, jak i do dynamicznego, nowoczesnego wnętrza. W tym sezonie można zaszaleć i łączyć go praktycznie ze wszystkim – różowym, czerwonym, żółtym... Aby nie przesadzić, warto jednak zacząć od neutralnego tła, a kolorystyczne szaleństwo przerzucić na meble i dodatki, chociażby poduszki, dywany czy koce.

Ciemniejsze warianty niebieskiego to również doskonałe tło dla metalowych dodatków w eleganckim wystroju. Do tego – ciemne drewno. Jeśli chcemy nadać wnętrzu surowego, męskiego charakteru warto też zainwestować w meble o skórzanym wykończeniu, które wracają do łask.

Z kolei pastelowy lub przydymiony niebieski będą się świetnie komponowały z innym bardzo modnym w tym sezonie wystrojem, łączącym styl rustykalny i retro oraz nowoczesny romantyzm. Opiera się na stonowanych błękitach, różach i fioletach, różnych odcieniach szarości oraz dyskretnych motywach kwiatowych.

A jak te trendy przejawiać się będą w meblarstwie? Jakie odcienie i materiały liczyć się będą przede wszystkim?

W meblarstwie na pewno zrobi się bardziej kolorowo. Dopełnieniem stylu etnicznego będzie ciepłe drewno, klasycznego – meble z drewna ciemnego, a dynamiczny, barwny wystrój będzie wymagał kolorowych tapicerek i farb w różnych odcieniach. Ale i drewno bielone czy szare nie zostanie w tyle. Będzie ono pasować do dyskretnych, pastelowych wnętrz oraz jako element bardzo modnego w tym sezonie wystroju marynistycznego.

Oprócz tego światowe trendy meblarskie w tym roku mocno będą akcentowały teksturę. Projektanci będą dwoić się i troić, by wrażenia dotykowe dorównały tym estetycznym. Na pierwszy plan wysuną się więc zamszowe siedzenia, włochate dywany, jedwabiste zasłony oraz przyjemna miękkość skóry. Jeśli chodzi o lakierowanie mebli, spodziewamy się zwiększonego zainteresowania lakierami z efektami specjalnymi, które czuć w dotyku. Przykładem może tu być na przykład lakier typu „soft touch” imitujący zamszowe wykończenie.

Z punktu widzenia Państwa firmy, jako dostawcy farb i lakierów dla branży meblarskiej, jakie technologie lakiernicze będą najpopularniejsze w tym roku?

W technologii lakierowania mebli sytuacja jest dość stabilna i na szczęście nie zmienia się tak szybko jak trendy. Spodziewamy się dalszego wzrostu udziału farb i technologii wodorozcieńczalnych, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na malowanie tego typu farbami. Ten trend obserwujemy od kilku lat. Wiąże się to z rosnącą świadomością ekologiczną producentów i konsumentów. Technologia produkcji farb wodorozcieńczalnych też się rozwija i z każdym rokiem możemy zaproponować naszym klientom lepsze farby. Aktualnie najpopularniejszymi lakierami wodnymi wybieranymi przez naszych klientów są lakiery Kantlack 46178 oraz wodny poliuretan 203.01.30.

Jest również bardzo duża grupa firm meblarskich wciąż wierna rozpuszczalnikowym lakierom poliuretanowym. Ten sprawdzony przez naszych klientów system znacznie poszerzył oferowane możliwości po wprowadzeniu przez Akzo Nobel wzornika Nordic Effect. Proponowane tam efekty specjalne doskonale wpisują się w nadchodzące trendy. Wspomnę tutaj na przykład o miękkim w dotyku lakierze „soft touch”, metalicznych dodatkach do lakierów bezbarwnych czy szarych półtransparentnych wykończeniach meblowych.

Jak firma Lemir wspiera meblarzy w nadążaniu za światowymi trendami?

Z punktu widzenia malowania mebli staramy się zawsze zaproponować naszym klientom najnowsze technologie, efekty pracy działów rozwoju w firmie Akzo Nobel. Jeśli chodzi o kolorystykę, to mali producenci mebli dostosowują się do kolorów, które zlecają im ich klienci. Średni i więksi producenci mają swoich projektantów, którzy przygotowują odpowiednie kolorystyki dla poszczególnych kolekcji. Spotykamy się z nimi regularnie, prezentując im nowe efekty specjalne. Z tego co wiem, projektanci często korzystają również z wydawanego raz w roku przez Akzo Nobel katalogu Colour Futures, który analizuje aktualną modę i podpowiada jak można łączyć poszczególne kolory w ramach gam kolorystycznych, które są aktualnie na topie.

Dziękujemy za rozmowę.