Inspirujące poddasze

Dom
Inspirujące poddasze

Poddasze, nawet ze skosami, to świetne miejsce na kuchnię, szczególnie w domach wielopokoleniowych, w których młodzi chcą być „na swoim”. Warto więc wykorzystać tę przestrzeń na zabudowę kuchenną, pomysłowo urządzając każdy jej zakamarek, aby wady skosów stały się ich zaletami. 

Urządzając kuchnię na poddaszu, trzeba jej układ dokładnie przemyśleć.

- Ścianę ze skosami możemy zabudować tylko szafkami dolnymi, służącymi do przechowywania żywności, naczyń i drobnego sprzętu AGD -
mówi Alicja Gajewska ze Spółki Meblowej Kam, która od ponad 20 lat projektuje i produkuje meble kuchenne. - Mogą być to również szuflady, gdzie z racji skosów, górna szuflada będzie nieco płytsza od dolnych.

Na ścianie ze skosami możemy umieścić również zlewozmywak oraz piekarnik elektryczny, ale lepiej znaleźć inne miejsce dla płyty kuchennej, bo problemem okaże się montaż okapu. W przypadku kuchni na poddaszu świetnym rozwiązaniem będzie półwysep lub wyspa z dużym kominowym okapem sufitowym, które będą stanowić główną strefę przygotowywania posiłków. Takie rozwiązania ma jeszcze tę zaletę, że gotując, będziemy mieli przed sobą przestrzeń całego wnętrza, w której można na przykład urządzić przestronny salon czy jadalnię.

Ważnym elementem każdego pomieszczenia jest oświetlenie. Światło dzienne ma istotny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie, a także samopoczucie. Aby zapewnić dostateczną ilość światła we wnętrzu poddasza wystarczy lukarna lub okno w ścianie szczytowej, którego stosunek powierzchni do powierzchni pomieszczenia wynosi 1/6-1/8. Na szczęście w pomieszczeniu kuchennym - znacznie lepiej niż w pokoju dziennym - tolerujemy sztuczne oświetlenie. Pamiętajmy jednak, by dobrze je rozplanować, aby odpowiedni rozświetlały poszczególne strefy przechowywania oraz przygotowania posiłków.

- Kiedy nie ma szafek górnych, nie możemy zastosować typowego oświetlenia podszafkowego, ale doskonale sprawdzą się tu listwy ledowe, albo też punktowe oprawy podtynkowe montowane na skośnych ścianach, które warto uwzględnić już na etapie projektowania pomieszczenia - radzi Alicja Gajewska.

Kiedy pomieszczenie - jak w przypadku poddasza - ma ograniczone oświetlenie naturalne, należy wykorzystać wszelkie triki by spotęgować jego działanie.

- Do takich kuchni polecane są przede wszystkim jasne fronty powiększające optycznie wnętrze, ale jeśli komuś podobają się bardziej ciemne kolory, warto wówczas wybrać powierzchnie odbijające światło np. lakierowane lub akrylowane i dla kontrastu jasne blaty - radzi Alicja Gajewska.


Jest jeszcze jeden ważny argument, przemawiający za urządzeniem kuchni na poddaszu. W takich pomieszczeniach bardzo często możliwy (i mniej kosztowny niż na parterze) jest montaż kominka, który może stanowić świetne uzupełnienie potencjału naszego kuchennego sprzętu AGD, bo prócz ogrzania pomieszczenia, można w nim zainstalować np. rożno. Pozostaje tylko zaprosić przyjaciół i zachwycić ich swoim pomysłem na zagospodarowanie poddasza.

opr. Ewa Buczek
fot. Spółka Meblowa KAM

Powiązane artykuły

 • Dla miłośników antycznego wz...

  Styl 23 września 2010

  Pasjonatom antycznych wzorów przypadnie do gustu nowa kolekcja lamp Attyka firmy Technolux, która kolorem i zdobieniami nawiązuje do ...

 • Kolekcja lamp Georgia marki...

  Oświetlenie 28 października 2011

  Biel- dystyngowana królowa kolorów od lat inspiruje stylistów. W ostatnim czasie projektanci i styliści postanowili ...

 • Lampy dla wybrednych

  Styl 01 grudnia 2011

  Im bliżej zimy, tym mniej światła dziennego dociera do naszych mieszkań. Coraz bardziej polegamy na świetle żarówek i świetlówek. Świat...

 • Blaty z mineralnych...

  Dom 08 grudnia 2011

  Kamień i drewno to materiały od lat stosowane do produkcji blatów kuchennych. Jednak  mimo swojej estetyki nie zawsze wytrzymują ni...