Po skandynawsku, czyli jak?

Styl
Po skandynawsku, czyli jak?

Styl skandynawski cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wiele pomysłów wzorniczych autorstwa Bruno Mathssona, Josefa Franka, Arne Jacobsena czy Alvara Aalto stanowi dziś prawdziwe ikony designu.

Prosta forma połączona z funkcjonalnością to główne wyznaczniki stylu skandynawskiego. Jakie kanony dyktuje ten styl we wnętrzach? Zobaczmy…

Meble
Meble w stylu skandynawskim są proste, jasne i funkcjonalne, a przede wszystkim ekologiczne. Troska o środowisko naturalne jest bowiem bliska sercom Skandynawów i mocno widoczna w codziennych wyborach. Właściwie nie funkcjonują u nich meblościanki. W ich miejsce pojawiają się komody, witryny, ciekawie zaaranżowane półki. Nieważne są komplety, spójny charakter nie oznacza, że poszczególne meble powinny być jednakowe.


Światło
W związku z tym, że na północy Europy mniej jest słońca, wnętrza są jasne. Królują w nich biele i delikatne szarości z dodatkiem błękitu, czyli barwy, które dobrze odbijają światło. Ożywiająco wpływają natomiast mocne akcenty kolorystyczne, które pojawiają się w nowoczesnej odsłonie skandynawskich wnętrz. Niezwykle ważne są w nich także lampy. Urządzanie światłem to domena Skandynawów, którzy uwielbiają proste, nieco industrialne modele, nadające wnętrzom osobliwego charakteru. W każdym mieszkaniu obowiązkowo znajdują się także lampiony i latarenki, które poza tym, że świecą, tworzą ciepły i domowy klimat.

Podłogi
Skandynawskie podłogi są jasne. Najlepiej białe. Deski pomalowane w tym kolorze sprawiają, że przestrzeń automatycznie wydaje się większa. Bardziej praktyczne, a zachowujące klimat, są posadzki w kolorze dębu bielonego. Dzięki widocznemu usłojeniu zabrudzenia są na nich mniej widoczne. Jeszcze łatwiejsze w codziennym utrzymaniu są deski w kolorze naturalnego drewna – buku, dębu lub jesionu. W duecie z parkietem dobrze czują się małe, filcowe lub wełniane dywaniki, dzięki którym robi się przytulniej i cieplej. Całości dopełniają charakterystyczne listwy przypodłogowe. – Kolekcja Skandynawska to nasza propozycja dla osób, które chcą urządzić swój dom w takim właśnie stylu. Białe, wysokie, ozdobnie frezowane lub – do wnętrz nowoczesnych – bardziej geometryczne profile, spójnie dopełnią całości – mówi Adam Hucz z firmy Invado, produkującej drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe.

Drzwi
W skandynawskie wnętrza dobrze wpisują się białe drzwi wewnętrzne, np. Atos lub Aramis z kolekcji Invado. Łączy je proste wzornictwo, które idzie w parze z dbałością o komfort codziennego życia, czyli to, co najważniejsze w urządzanych wnętrzach.

Dodatki
Prosto ze Skandynawii przybył do nas trend pokazujący w dodatkach graficzne motywy zwierzęce – głównie niedźwiedzie, sarny czy lisy. Designerskim elementem wystroju, stanowiącym hit ostatnich sezonów, jest poroże. Absolutnie nie chodzi jednak o to, którego myśliwi pozbawiają upolowane zwierzęta. Na topie są rogi wykonane z masy papierowej, plastiku czy drewna, w rozmaitych, najlepiej intensywnych kolorach. Motyw jelenia pojawia się także na poduszkach, grafikach, kubkach i jak każda moda, zapewne w końcu przeminie albo się znudzi. Nie trzeba się tym jednak przejmować, bo dodatki to w końcu element wystroju, który najłatwiej wymienić. Dzięki temu stwarzają tak duże pole do popisu i powalają poszaleć.

opr. Ewa Buczek

Powiązane artykuły

 • ABC relaksującego wnętrza

  Aranżacje i pomysły 05 października 2011

  Nadmiar ozdób, eksplozja barw i wyrafinowanych form sprawia, że szybko stajemy się zdezorientowani. W takich warunkach trudno o wypoczynek. D...

 • Design na szkle

  Trendy i inspiracje 11 października 2011

  Szkło jest jednym z ulubionych materiałów współczesnego architekta. Wyróżnia je zarówno elegancja jak i fun...

 • Urok solidnego drewna od...

  Portal wnetrzarstwo 06 grudnia 2011

  Drewno zawsze stanowiło ważny element gustownego wystroju wnętrz. Współczesne trendy również chętnie po nie sięgają, bo daje gwaranc...

 • Wnętrze w stylu fusion

  Trendy i inspiracje 29 grudnia 2011

  Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami i konwencją. Swobodnie zestawia zupełnie odmienne stylistyki, a inspiracji poszukuje w pozornie zwy...