Schody w dobrych rękach

Schody
Schody w dobrych rękach

Jak zabezpieczyć schody, które są miejscem bardzo intensywnej eksploatacji, a tym samym narażone na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i otarcia? Poznajmy kilka złotych zasad ich zabezpieczania.

W przypadku schodów, częstą praktyką jest dobór drewna pod wykończenie podłogi. Pamiętajmy jednak, że na trwałość schodów ma wpływ jakość drewna, która przy elementach konstrukcyjnych powinna być najwyższa. Najczęściej schody wykonuje się z takich gatunków drewna jak dąb, buk, jesion czy modrzew. Dużą popularność zyskują egzotyczne rodzaje drewna m.in. merbau, teak czy jatoba. Są one jednak droższe niż krajowe. Wybór surowca przesądzi nie tylko o estetyce wnętrza, ale też o doborze zabezpieczenia.

Dobierajmy środek do gatunku drewna i rodzaju powierzchni
- Drewno twarde lub miękkie, egzotyczne lub krajowe - niezależnie od tego, na co postawimy, musimy pamiętać, że schody wymagają bardzo trwałego zabezpieczenia. Potrzebujemy więc środka o dużej wytrzymałości - radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.
Na sośnie czy świerku, a więc drewnie miękkim, doskonale sprawdzą się lakiery. W przypadku twardych gatunków krajowych i egzotycznych możemy postawić zarówno na lakier, jak i na olej. Jeśli zdecydowaliśmy się na egzotykę, miejmy na uwadze, że gatunki te mają zazwyczaj dużą ilość substancji oleistych, które zmniejszają przyczepność lakieru. Konieczne może być więc zastosowanie gruntu odcinającego. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u producenta.

Unikajmy środków uniwersalnych i czytajmy etykiety
Może nam się wydawać, że środki uniwersalne to dobre rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej decydują się na nie ci użytkownicy, który nie czują się pewnie przy sklepowej półce – komentuje Andrzej Wójcik.
Jeśli jednak jeden środek jest rekomendowany do każdej powierzchni, to powinniśmy się spodziewać, że prawdopodobnie nie sprawdzi się na żadnej. Jeśli czujemy się zagubieni wśród różnych rodzajów produktów, przeczytajmy etykietę. Sprawdźmy rekomendacje producenta. Szukajmy takich preparatów, które są zalecane jako najlepsze do ochrony schodów.

Co na schody, czyli Polacy kochają lakier
Zwyczajem w polskich domach jest malowanie schodów tym samym środkiem, którym zabezpieczona jest podłoga, a tu króluje lakier. Jak wynika z badania przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie firmy Altax*, 42 procent Polek i Polaków do pomalowania podłóg wybrałoby właśnie ten środek. Nic dziwnego – z jednej strony lakier doskonale zabezpiecza drewno, z drugiej daje przyjemny dla oka efekt estetyczny.

 


Jak przygotować powierzchnię do lakierowania i jak nakładać produkt, by uzyskać najlepszy efekt?
1. Należy zadbać, aby drewno było oszlifowane, suche i czyste. To bardzo ważne, jeśli chcemy, by produkt dobrze pokrył powierzchnię. W czasie malowania lakier należy mieszać co kilka minut.
2. Nakładane warstwy powinny być jak najcieńsze. Możemy tu użyć pędzla, wałka lub aplikatora, przeznaczonego do nakładania lakieru, który jest w ofercie niektórych producentów. Pamiętajmy, że wałek sprawdzi się tylko przy lakierze bezbarwnym.
3. W zależności od rodzaju produktu, którego użyliśmy, drewno pozostawiamy do wyschnięcia na dwie godziny (produkty wodne) lub na około 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe) w temp. 20 stopni C. Dopiero po tym czasie możemy nakładać kolejną warstwę.
4. Jeżeli po nałożeniu pierwszej warstwy z drewna podniosą się mikrowłókna, można je usunąć przecierając powierzchnię drobnym papierem ściernym (200-240) lub specjalną włókniną. Następnie należy powierzchnię dokładnie oczyścić z pyłu.
5. Kolejne warstwy nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia – 12-15 godzin w temp. 20 stopni C.


* Badanie „Aranżacja domów z wykorzystaniem drewna” przeprowadzone we wrześniu 2012 r. przez ośrodek badawczy Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Altax. Przebadano reprezentatywną grupę Polek i Polaków w wieku od 30 do 60 lat.

opr. (eb)
fot. Atax

Powiązane artykuły

 • Rintal Polska prezentuje...

  Schody 16 stycznia 2012

  Delikatna, wręcz minimalistyczna forma połączona z niespotykaną do tej pory konstrukcją - Rintal Polska przedstawia nowy model schodów dywa...

 • Aż dwa produkty FAKRO ...

  Wydarzenia 14 stycznia 2013

  Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz kolejny trafi do FAKRO. Tym razem prestiżową nagrodą wyróżniono aż dwa produkt...

 • Królestwo dla małej d...

  Styl 25 kwietnia 2013

  Pokój zbudowany z klocków to marzenie niejednego dziecka. Dodając do tego łóżko, które zawisło w powietrzu i pro...

 • Szczegół tkwi w stopniu

  Schody 10 maja 2013

  Dojścia do tarasu, przydomowe schody czy podejścia na skarpy wymagają odpowiedniego dopasowania rozmiaru stopni do zagospodarowania terenu. Za...