Moduł Szaf Wnękowych dla projektantów

Oprogramowanie
Moduł Szaf Wnękowych dla projektantów

Moduł Szaf Wnękowych – nowość rynkowa z końca września – powstał, aby pogodzić interesy projektantów, producentów nietypowych mebli i stolarzy. Długa faza testowania oraz realizacja potrzeb i wdrożenie sugestii użytkowników programów do projektowania wnętrz zaowocowała narzędziem kompleksowym i innowacyjnym. Jak na razie jest to moduł dodatkowy do programów autorstwa CAD Projekt K&A, producent nie wyklucza jednak stworzenia w niedalekiej przyszłości zupełnie niezależnego programu.

Moduł Szaf Wnękowych ma ułatwić i przyspieszyć projektowanie, wycenę i wizualizację szaf wnękowych, narożnych, zabudowy garderoby oraz regałów. Umożliwia błyskawicznie stworzenie dowolnego modelu, pracując w przestrzeni dwu- lub trójwymiarowej. Określenie i dostosowanie rozmiarów szafy i wnęki przebiega tutaj w kreatorze funkcji podstawowych, przy pomocy metody parametrycznej lub dynamicznego modelowania 3D. Dzięki dynamicznemu modelowaniu 3D przesuwamy elementy składowe szafy przy użyciu myszki, a wszystkie detale i jej wyposażenie dopasują się do przegrody szafy automatycznie.

Zmiany w konstrukcji wprowadzamy w dowolnym momencie prac, korzystając z automatycznego równomiernego rozmieszczania elementów szafy (równomierne rozmieszczenie można oczywiście w każdej chwili „wyłączyć” i ułożyć elementy szafy w dowolny sposób). Aktualnie modelowanie szaf wnękowych w tym module przebiega w oparciu o wcześniej zdefiniowane komplety elementów: moduły standardowe z bazy uniwersalnej albo samodzielnie tworzone moduły użytkownika. Projektant zyskuje więc wolność tworzenia, a wyboru najwłaściwszych, konkretnych elementów mogą dokonać stolarze.

Pełna swoboda kreacji w tym narzędziu przejawia się również w dowolnym definiowaniu liczby skrzydeł, podziałów (również wielokrotnie łukowych) i innych parametrów drzwi, wyborze elementów składowych szafy i jej wyposażenia, doborze materiałów zewnętrza i wnętrza szafy i drzwi.

Tekstury, których do wyboru jest bardzo dużo: płyty meblowe, drewno, lustro, szkło, rattan, bambus oraz dowolne tekstury i obrazy zaimportowane z plików JPG, nanosi się natomiast techniką „przeciągnij i upuść” , a następnie razem z projektem szafy można je płynnie wyeksportować do programów do projektowania wnętrz tego samego producenta.

Z kolei niezależni producenci mebli na pewno docenią automatyczne generowanie szczegółowej dokumentacji i wyceny, raporty dla produkcji oraz opcje dodatkowe, takie jak skróty klawiszowe czy ewentualność dodawania notatek w projekcie do każdego elementu szafy (odsłaniane lub ukrywane w dowolnym momencie). Szczególnie przydatne może się również okazać szczegółowe, graficzne obrazowanie elementów składowych szafy za pomocą generacji różnorodnych ilustracji, np. widoku linearnego i możliwości „rozstrzelenia” projektu szafy, czyli rozłożenia jej na części pierwsze.

Producent nie zapomniał także o innowacyjności. Czujne i sprawne „oko” aplikacji automatycznie wykrywa i wskazuję ewentualne błędy konstrukcyjne, dokładnie je opisując. Tym sposobem wykluczamy prawdopodobieństwo poprawek na etapie produkcyjnym, a pełen projekt szafy powstaje dosłownie w kilka minut.

Bardzo istotne i unikalne dla tego narzędzia są interaktywne moduły generacji wyceny i dokumentacji technicznej, a dokładna wycena umożliwia przypisanie każdemu elementowi składowemu cenę brutto/netto, wybraną walutę, upusty i VAT. Dodatkowo w Module Szaf Wnękowych można otrzymać trzy rodzaje raportów – standardowy dla klienta, szczegółowy dla klienta oraz raport dla fabryki, z automatycznie wygenerowanymi rysunkami elementów. Formatki z ostatniego raportu można wyeksportować do pliku CSV, który jest odczytywany przez inną oferowaną przez producenta aplikację - CAD Rozkrój. Ponadto te wszystkie parametry podlegają edycji w raporcie końcowym, co gwarantuje elastyczny sposób prowadzenia negocjacji z klientem.

Podgląd zaprojektowanej szafy oraz jej wizualizację możemy „podejrzeć” w programach CAD Decor PRO, CAD Decor czy CAD Kuchnie. Istnieje nawet opcja stworzenia podświetlanego sufitu np. w garderobie o dowolnej, edytowalnej wysokości, a wstawione halogeny będą emitowały światło po przejściu do wyżej wymienionych programów CAD. Nasz projekt zaprezentowany przy pomocy fotorealistycznej i sugestywnej wizualizacji lub animacji w programach CAD Decor PRO, CAD Kuchnie lub CAD Decor dla wielu klientów będzie „strzałem w dziesiątkę”, ale o tym opowiemy już przy kolejnej okazji.

Różne formy prezentacji tej samej wizualizacji z projektem szafy w CAD Decor PRO

Szafa bez drzwi

Szafa z drzwiami

Podgląd uproszczony szafy

Wizualizacja z CAD Decor PRO wykonana przy wsparciu programu do edycji zdjęć

Projektowanie szafy czy garderoby to proces, który rządzi się pewnymi prawami i który warto podzielić na kilka etapów, w tym artykule wspomnieliśmy tylko o części elementów tej całej „układanki”. 

Schematyczna instrukcja obsługi opracowana przez producenta pomoże te wszystkie etapy zrozumieć i dokładnie przeanalizować. Natomiast film instruktażowy pokaże cały proces projektowania szafy wnękowej krok po kroku.

Powiązane artykuły

 • IronCAD Next Generation – p...

  Oprogramowanie 10 lutego 2012

  Firma TM SYS specjalizuje się w obsłudze firm z sektora meblarskiego. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania z zakresu projektowania, wizualizacji i pr...

 • CAD Rozkrój 3.1.1.1- milowy ...

  Oprogramowanie 14 lutego 2012

  Jak dotychczas większość  dostępnych na rynku darmowych  programów była przeznaczona dla projektantów-amatorów. Apli...

 • KD MAX - kompleksowe...

  Oprogramowanie 03 kwietnia 2012

  W poszukiwaniu  odpowiedniego narzędzia do projektowania kuchni oraz mebli, jakość wizualizacji jest podstawowym kryterium wyboru. &n...

 • Komunikacja klientem, a...

  Dom 01 czerwca 2012

  Każdy projektant, producent mebli zastanawia się co zrobić aby osiągać lepsze wyniki.  Jak zainteresować klienta ofertą, ale także sprawić...