Jak wykończyć ścianę w kuchni

Porady eksperta
Jak wykończyć ścianę w kuchni

Między rzędem dolnych i górnych szafek kuchennych znajduje się przestrzeń, której sposób wykończenia może podkreślić piękno nowych mebli albo... zupełnie zepsuć zamierzony efekt. Zapytaliśmy ekspertów, na co zwrócić uwagę wykańczając tę przestrzeń.

Ścianę, na której zostaną powieszone szafki kuchenne, należy przygotować już przed montażem mebli, dlatego wyboru, czy będą to płytki ceramiczne, szkło czy też zwykła farba należy dokonać już na etapie projektu.
- Staramy się zawsze doradzić klientowi nie tylko w doborze mebli, ale także okładziny ściennej. Musi być ona dopasowana przede wszystkim do stylu mebli, dekoru frontów i blatu, faktury ich powierzchni, ale również do wielkości pomieszczenia czy nawet do budżetu klienta - mówi Jerzy Drzamiński z salonu mebli Dąb ze Szczecina.


Płytki ceramiczne
Najbardziej popularnym sposobem wykończenia ściany kuchennej są od wielu lat płytki ceramiczne. Są niedrogie, bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ich wybór na rynku jest ogromny.
- Płytki pasują do każdego rodzaju zabudowy, zarówno do mebli klasycznych jak i nowoczesnych, warto jednak wybierać te układane bezfugowo, wówczas ściana będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości - radzi architekt Jerzy Mikołajczak.
Projektanci radzą, by rezygnować z układania płytek w romby czy eksperymentowania z łączeniem różnych kolorów i wzorów. Jeśli na podłodze w kuchni znajduje się terakota, warto jej kolorystykę powtórzyć także na ścianie między blatem a szafkami wiszącymi.
- Nie przesadzajmy z okładaniem całej kuchni płytkami - radzi Andrzej Tomasiak z salonu mebli Atos z Olsztyna. - Fragmenty ścian mniej narażone na bezpośrednie działanie pary wodnej czy zabrudzenie tłuszczem lepiej pomalować farbą, co nada wnętrzu lekkości.

 

Farby wodoodporne
Obecnie na rynku dostępne są farby o bardzo wysokiej odporności na wilgoć i brud, przeznaczone specjalnie do kuchni. Można je stosować także na ścianie między szafkami dolnymi i górnymi. To dobry pomysł szczególnie dla osób, które lubią zmiany kolorystyki wnętrza. Pomalowanie ścian farbą nie wymaga demontażu szafek, a współczesne farby łatwo się nakładają i szybko schną.

 

Faktura czy tafla szkła?
Gładka, jednokolorowa ściana może okazać się zbyt nudna w przypadku mebli nowoczesnych, o minimalistycznym wzornictwie, bez uchwytów, frezowań i z frontami lakierowanymi w wysokim połysku. Wówczas warto wziąć pod uwagę trochę droższe farby z fakturą oraz tapety. Trudniej utrzymać je w czystości niż gładkie powierzchnie pokryte farbą, ale pozwalają uzyskać bardzo ciekawe efekty. Gdy meble są białe, dla kontrastu dobrze wygląda ciemna ściana.
- Nie trzeba bać się ciemnych akcentów, nawet w małej kuchni - mówi Alicja Gajewska z salonu firmowego Spółki Meblowej Kam z Milejewa k. Elbląga. - Piękną czerń na ścianie można uzyskać stosując płyty akrylowane w wysokim połysku.
Akryl jest powłoką podobną do lakieru i bardzo odporną na zarysowania (wiedzą to napewno kobiety, które robiły sobie manicure hybrydowy). Podobny efekt połysku uzyskamy także montując na ścianie szkło. Nowością oferowaną przez firmę KAM jest szkło z fotoobrazem. Po raz pierwszy zaprezentowano je w sierpniu br. w kompozycji z kuchnią Olivia. Świetny duet jasnych drewnianych frontów i nocnej panoramy Nowego Jorku tworzą mocny, ciekawy kontrast uwydatniony oświetleniem podszafkowym.

 

Ściana jak blat
Ściana z czarnej płyty akrylowej bardzo dobrze komponuje się z ciemnym, kamiennym blatem, ale zamiast niej można też zastosować jako okładzinę płytę meblową laminowaną o takim samym dekorze, jaki znajduje się na blacie.
- Obecnie komponenty do produkcji mebli są dostępne w tak szerokiej gamie, że bez trudu można idealnie dobrać fronty, blaty, płyty okładzinowe na ściany czy obrzeża w tych samych dekorach - dodaje Alicja Gajewska.
Choć wysoki połysk wciąż jest w modzie, dużo łatwiej utrzymać czystość na powierzchniach matowych.

 

Nowe trendy
- Najnowszy trendem w projektowaniu kuchni jest wykorzystanie czarnych farb >>tablicowych< - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, która pomysł ten wykorzystała w swoim najnowszym projekcie mebli kuchennych Olivia z dekorem sosny bielonej. - Taki matowy akcent unowocześni też >>babciną<< kuchnię czy meble w stylu country o dość wyrazistych dekorach. Swoim klientom proponuję ją głównie do mebli z frontami z rysunkiem drewna oraz mebli w stylu skandynawskim. Wykonane kredą napisy będą wyglądały zdecydowanie lepiej od milionów karteczek, wiszących na lodówce.


Trzy ważne zasady: tego unikaj!
Źle dobrany sposób wykończenia ściany może zniweczyć efekt wizualny najpięknieszej zabudowy kuchennej. Poza kolorystyką czy fakturą warto pamiętać, by ściana nie została zagracona.
1. Do lamusa odeszły czasy, gdy na ścianie nad zlewozmywakiem wisiała suszarka do naczyń. Raczej schowaj ją w górnej szafce z ociekaczem.
2 Relingi na ścianie wyglądają dobrze, gdy... są puste. Lepiej więc zrezygnujmy z nich, bo inaczej będą dla Ciebie pokusą, by wieszać na nich nieestetyczne chochle, cedzaki itp.
3. Rozplanuj odpowiednio gniazdka elektryczne. Lepiej wyglądają w układzie 2-3 obok siebie niż rozsiane pojedynczo po całej ścianie. Dopasuj kolorystycznie osprzęt do ściany.Najbezpieczniejsze są zawsze białe gniazdka eletryczne. Jeśli masz sprzęt AGD w kolorze inox - możesz wybrać też osprzęt eletryczny w takim kolorze.

opr. Ewa Buczek

Powiązane artykuły

 • 55 metrów dla czworga

  Styl 23 kwietnia 2013

  Co zrobić, aby 55 metrów kwadratowych stało się miejscem przyjaznym rodzinie z dwójką dzieci? To wyzwanie, któremu czoło staw...

 • Aby sny były kolorowe

  Styl 17 czerwca 2013

  Z roku na rok trendy w aranzacji wnętrz stają się coraz bardziej ekstrawaganckie. Razem z Joanną Hoc-Kopiej, która urządzała pokoje w najr&...

 • Najważniejsza jest myśl p...

  Styl 16 lipca 2013

  Skąd Polacy czerpią wiedzę o designie, nowoczesnych projektach i czy potrafią tę wiedzę wykorzystać? Odpowiedzi na to pytanie spróbujmy doszuk...

 • Kolorowe trendy

  Porady eksperta 16 lipca 2013

  Nie od dziś wiadomo, że wygląd otoczenia i jego kolory mają wpływ na samopoczucie, a mnogość trendów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie c...