Podaruj drzwiom drugą młodość

Drzwi, okna
Podaruj drzwiom drugą młodość

Producenci drzwi zazwyczaj zapewniają systemy już odpowiednio zaimpregnowane warstwą preparatu ochronno-dekoracyjnego. Jednak po kilku latach powłoka będzie wymagała odnowienia. Jak samodzielnie odnowić drzwi radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Wybierając drewniane drzwi najczęściej stawiamy na ich trwałość. Chcemy przecież, by witały naszych gości przez wiele lat. Słońce, wilgoć i intensywne użytkowanie robią jednak swoje i niszczą powłokę chroniącą drewno. Słońce spowoduje blaknięcie drewna, a wilgoć, którą drewno chłonie z otoczenia sprawi, że będzie ono na zmianę kurczyć się i pęcznieć. W efekcie deska wypaczy się, a drzwi zaczną… skrzypieć. Jak je odnowić?

Odnawiamy drzwi – krok po kroku
1. Najpierw musimy pozbyć się starej warstwy, przecierając powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym (gradacja 40-60).
2. Następnie przecieramy drzwi wilgotną szmatką, żeby pozbyć się pyłu.
3. Nakładamy pierwszą warstwę impregnatu ochronno-dekoracyjnego (lakieru, lakierobejcy, emalii), stosując się do zaleceń producenta. Trzymajmy się zasady, że im cieńsza warstwa, tym lepiej. Zbyt gruba warstwa będzie wolno schła i po jakimś czasie popęka.
4. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, drewno warto jeszcze raz przetrzeć papierem ściernym o jak najdrobniejszej gradacji (240 i więcej). Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka, co wpłynie pozytywnie nie tylko na efekt wizualny, ale także trwałość powłoki.
5. Znów przecieramy drzwi wilgotną szmatką, żeby pozbyć się pyłu.
6. Nakładamy kolejną warstwę impregnatu.
7. Cieszymy oczy dziełem naszych rąk.

Malowanie drzwi czy okien może być uciążliwe dla domowników, a to ze względu na długi czas schnięcia. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika unoszący się w mieszkaniu. Możemy jednak uniknąć wielogodzinnego wietrzenia mieszkania, stosując produkty szybkoschnące na bazie wody.

- Takie produkty skutecznością dorównują preparatom rozpuszczalnikowym, mają jednak delikatny, niedrażniący zapach, są bezpieczne dla domowników, a drugą warstwę można nakładać już po dwóch godzinach. Ich zastosowanie znacznie skraca więc czas pracy – podsumowuje Andrzej Wójcik.

opr. (eb)

Powiązane artykuły

 • ABC relaksującego wnętrza

  Aranżacje i pomysły 05 października 2011

  Nadmiar ozdób, eksplozja barw i wyrafinowanych form sprawia, że szybko stajemy się zdezorientowani. W takich warunkach trudno o wypoczynek. D...

 • Design na szkle

  Trendy i inspiracje 11 października 2011

  Szkło jest jednym z ulubionych materiałów współczesnego architekta. Wyróżnia je zarówno elegancja jak i fun...

 • Urok solidnego drewna od...

  Portal wnetrzarstwo 06 grudnia 2011

  Drewno zawsze stanowiło ważny element gustownego wystroju wnętrz. Współczesne trendy również chętnie po nie sięgają, bo daje gwaranc...

 • Wnętrze w stylu fusion

  Trendy i inspiracje 29 grudnia 2011

  Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami i konwencją. Swobodnie zestawia zupełnie odmienne stylistyki, a inspiracji poszukuje w pozornie zwy...