Dla spragnionych sztuki

Styl
Dla spragnionych sztuki

Unikalny na skalę europejską koncept opracowali artyści duńskiej formacji MALERIFABRIKKEN. W ostatnich dniach w Warszawie odbyła się pierwsza prezentacja ich nowoczesnego malarstwa. Właściciele sygnowanych przez tę formację obrazów mogą być pewni, że dokonali zakupu z limitowanej kolekcji i dekoracja ich ściany jest jedyna w swoim rodzaju. 

Inicjatywa duńskiej formacji MALERIFABRIKKEN ma na celu udostępnienie sztuki szerszemu gronu odbiorców, a wynika ze zniecierpliwienia artystów tym, że tak niewiele osób może sobie pozwolić na upiększanie wnętrz ręcznie malowanymi płótnami. Jej założyciele opracowali unikalny na skalę europejską koncept, oparty na tworzeniu kolekcji obrazów na zamówienie. Czerpiąc inspiracje z obserwowanych wydarzeń, przeżywanych emocji czy uroków natury, co roku artyści MALERIFABRIKKEN proponują nowe motywy. Dzięki temu, właściciele sygnowanych przez nich obrazów mogą być pewni, że dokonali zakupu z unikatowej kolekcji.

Dekorowanie wnętrz nowoczesnym malarstwem skandynawskim staje się obecnie coraz popularniejszym trendem. Tworzone obrazy to już nie tylko pejzaże czy portrety, ale intrygujące płótna, prowokujące do myślenia. Takie właśnie dzieła powstają w duńskiej pracowni MALERIFABRIKKEN, założonej w 2000 roku z inicjatywy Larsa Andersena i Susanne HjorthTolboe. Dziś prowadzi ją Laurence Muller, która tak opowiadała podczas pierwszego pobytu w Warszawie o genezie powstania MALERIFABRIKKEN:

- Pomysł wziął się ze zwykłej frustracji. W Danii sztuka jest bardzo droga, zwłaszcza gdy obrazy kupuje się w galeriach. Chcieliśmy to zmienić, stworzyć sztukę dostępną, kolekcje dzieł, które będą oferowane w regularnej katalogowej sprzedaży. Będą trochę jak grafiki - powielane, ale zachowujące to co najważniejsze – unikatowy charakter - i to, że zostały stworzone ręką prawdziwego artysty. Nasze motto brzmi „Art iswhatyousee” – sztuka jest tym co widzisz, a za każdym razem doznajesz innych emocji. Każde płótno pochodzi z innego nurtu. Każdy widz może zinterpretować je na swój sposób.

Unikalność konceptu MALERIFABRIKKEN oparta jest na modelu współpracy z grupą kilkunastu wybranych artystów, tworzących oryginalne olejne obrazy. Dzięki temu MALERIFABRIKKEN może oferować nowoczesną sztukę na zamówienie, na najwyższym poziomie jakości. Zapewniają ją stosowane przez artystów techniki i specjalnie wyselekcjonowane materiały malarskie. Są to wyjątkowo trwałe farby olejne z wysoką zawartością pigmentu, bawełniane płótna oraz blejtramy ze skandynawskiego drewna.

Kluczowe są jednak umiejętności poszczególnych malarzy, dla których obrazy stanowią sposób na ekspresję własnych przeżyć i emocji. Na co dzień ich unikatowe dzieła są wystawiane w galeriach. Gdy pracują dla MALERIFABRIKKEN, posługują się pseudonimami artystycznymi, aby oddzielić swoje autorskie płótna od tego, co przygotowują na zamówienie. Przy czym także w ramach współpracy z MALERIFABRIKKEN mają ogromny wpływ na to, co wychodzi spod ich pędzla.

- Każdy artysta dokładnie wie, kiedy przygotowujemy nowe kolekcje – wyjaśniała Laurence Muller. - Zgłasza nam projekty, potem wspólnie przechodzimy przez proces akceptacji, w trakcie którego dyskutujemy, porównujemy nasze oczekiwania, omawiamy tematy dzieł i jeśli nasza wizja jest spójna, obraz wchodzi do katalogu. Niektóre obrazy, na przykład ten z motywem słonia, są w kolekcji od początku istnienia MALERIFABRIKKEN. Chociaż przez te 15 lat słoń przeszedł ewolucję. Na początku bazował na naturalnych odcieniach, teraz ma o wiele więcej kolorów. Za każdym razem artysta maluje go od nowa i nieco inaczej. Gwarantuję, że nigdy nie powstały dwa takie same słonie! Na tym opiera się właśnie cała idea. Nigdy nie będzie dwóch identycznych obrazów.

Kontakt z obrazami z kolekcji MALERIFABRIKKEN jest dużą przyjemnością estetyczną. Doceniają to zwłaszcza Skandynawowie i Niemcy, gdzie obrazów MALERIFABRIKKEN sprzedaje się najwięcej. Są one oferowane w przystępnych cenach także w wielu innych krajach Europy, aby mogły znaleźć swoje miejsce w jak największej liczbie domów. Co ciekawe, sztuka skandynawska jest też bardzo doceniana za oceanem, dokąd obrazy podróżują statkami do wielu Amerykanów, zamawiających je w MALERIFARBRIKKEN.

Sukces MALERIFABRIKKEN na skalę światową - skutkujący ciągłym poszerzaniem kolekcji - wynika z fascynacji marką, jaką stała się sama Skandynawia. Region ten kojarzy się z designem, ponadczasowością i stuprocentową jakością. Poza malarstwem olejnym, MALERIFABRIKKEN oferuje wszystko, co jest klasyką dla sztuki skandynawskiej, czyli wysokiej klasy grafiki, drzeworyty czy kompozycje metalowe.

W Polsce obrazy dostępne są m.in. w sklepie internetowym www.millyhome.com

***
Firma e-Distribution sp. z o.o. specjalizuje się w skandynawskich produktach służących wyposażaniu wnętrz indywidualnych i komercyjnych. Dostarcza meble z oferty katalogowej duńskich, renomowanych marek. Posiada wyłączność na rynku polskim na dystrybucję obrazów i artykułów „walldeco” marki MALERIFABRIKKEN, ale prowadzi również sprzedaż tekstyliów, mebli, lamp i dekoracji takich znanych firm, jak QUOTE czy NORMANN COPENHAGEN. Firma e-Distribution jest też operatorem innych marek ze Skandynawii. Realizuje projekty indywidualne i współpracuje z hotelami, gabinetami SPA, restauracjami, kawiarniami i innymi lokalami, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji.

opr. (eb)

Powiązane artykuły

 • Minimalizm z tematem...

  Styl 25 kwietnia 2013

  Styl fusion kojarzy się z łączeniem smaków, ale obecnie śmiało wkracza także do aranżacji wnętrz. Zestawienie nieprzystających koncepcj...

 • Aluminiowa dekoracja...

  Podłogi, ściany, sufity 06 maja 2013

  Drewniana podłoga nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i wyglądu. Jednak dzięki zastosowaniu aluminiowej listwy podkreślimy indywidualny styl wnęt...

 • Aż ślinka cieknie

  Styl 28 maja 2013

  Jeśli jesteś wielbicielem owoców i ciągle masz ich mało, stwórz owocowe studio w kuchni, a będziesz mógł cieszyć się nimi pr...

 • Pozwól łazience rozkwitnąć

  Dom 25 czerwca 2013

  Obserwacja otaczającego świata i odrobina wyobraźni potrafią wykreować wiele niepowtarzalnych wzorów. I taka jest nowa kolekcja Coll mark...