Wnętrze w stylu angielskim

Styl
Wnętrze w stylu angielskim

Specyficzny klimat stylu angielskiego nie każdemu przypadnie do gustu. Ale tym, którzy się na niego zdecydują urządzając wnętrze,  zapewni ciepłą domowa atmosferę, tak mile widziana szczególnie w czasie polskiej jesieni.

Kolorystyka
Dominującym kolorem aranżacji w stylu angielskim jest ozdobiona pastelowymi dodatkami biel. Ściany są jasne, czasami dzielone „borderami”, innym razem pokryte tapetą z delikatnym wzorem. Bywa też, że ściany zdobione są pionowymi pastelowymi paskami.
Tkaniny obecne we wnętrzach w stylu angielskim zwykle zdobione są kwiatowymi ornamentami (niezwykle często wykorzystywany jest motyw róży). Zdarza się, że dopasowuje się do nich dodatki w kratę bądź pasy. Jeśli kompozycja będzie dobrze zaaranżowana kolorystycznie, możemy się nie obawiać, że różnorodnością wzorów zgubimy harmonię.

Meble
Meble z zasady powinny być drewniane, a najlepiej dębowe. Sofy i fotele muszą być po prostu miękkie, dlatego niemal zawsze są tapicerowane. Charakterystyczne są dla nich wysokie oparcia i… podnóżki. W związku z tym, że ma być miękko, wygodnie i bogato, niezbędna jest niezliczona liczba poduszek – w tej kwestii trudno przesadzić.

Dodatki
Angielskie wnętrza są dalekie od minimalizmu. Duże nagromadzenie ozdób, przedmiotów, dodatków i bibelotów, a także ciężkie, bogato zdobione i często upinane zasłony z frędzlami z jednej strony ograniczają optycznie przestrzeń, z drugiej – stanowią o ciepłej atmosferze. Figurki, rzeźby, wazony, lampy i kinkiety, rodzinne pamiątki, porcelana, zdjęcia, dekoracyjne świece – to wszystko może sprawiać przytłaczające wrażenie, ale jednocześnie tworzy romantyczny i przytulny klimat.

Okna i drzwi
Okna w angielskim stylu często mają charakterystyczne szprosy. Bywają pośród nich takie, które są podnoszone w górę – zupełnie inaczej niż „na kontynencie”. Białe będą się dobrze komponować z klasycznymi, białymi drzwiami – na przykład z kolekcji Villadora Delarte.

opr. (eb) na podstawie tekstu projektantki w Porta KMI Poland

Powiązane artykuły

 • Pierwszy w Polsce

  Styl 11 marca 2013

  Sklep z wyposażeniem wnętrz Lila&Godo Interiors  jako pierwszy w Polsce przedstawia markę Mis en Demeure. Mis en Demeure oferuje wy...

 • Meble łazienkowe Decora ...

  Dom 26 marca 2013

  Nowoczesna linia szafek podumywalkowych Decora dostępna jest w bogatej kolorystyce – od neutralnej bieli, przez żywe bordo i fiolet aż do el...

 • Modna łazienka, czyli jaka?

  Dom 29 marca 2013

  Aranżacja łazienki podobnie jak innych pomieszczeń podlega wnętrzarskim trendom. Aktualnie dominują kolory klasyczne lub naturalne, takie jak czer...

 • Marka z tradycjami

  Kolekcje mebli 09 kwietnia 2013

  W ofercie internetowego sklepu www.dadodesign.pl pojawiła się designerska, amerykańska marka EMECO, dla której projektuje m.in. mistrz de...