Nie lekceważmy wschodnich mądrości

Dom
Nie lekceważmy wschodnich mądrości

Feng shui to wschodnie zasady organizacji przestrzeni, które wprowadzają do wnętrz pozytywną energię. Spójrzmy, jakie uzasadnienie mają te zasady przy aranżacji sypialni i czy da się je racjonalnie wyjaśnić.

Po pierwsze: materac
Kolory, które nas uspokajają, odpowiednio dopasowane oświetlenie, naturalne materiały, wrażenie przytulności, ale bez niepotrzebnego chaosu i nadmiaru przedmiotów. W punkcie centralnym oczywiście łóżko z wygodnym materacem. Tak brzmią podstawowe zasady urządzania sypialni według zasad feng shui.

- Rzeczywiście, są to wytyczne, które mogą pomóc w stworzeniu sypialni idealnej - mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. - Wygodny materac powinien zapewniać plecom odpowiednie podparcie. Nie może być za twardy ani za miękki, dlatego szczególnie polecamy modele wykonane z lateksu, na przykład Nyks, Demeter, Temida, lub z pianki wysokoplastycznej, na przykład Dejmos czy Aurora. Są to bowiem materiały, które najlepiej dopasowują się do ułożenia ciała podczas snu.

Po drugie: łóżko
Zasady feng shui podpowiadają, aby łóżko pozbawione było ostrych kantów. Racjonalizując: rzeczywiście dobrze. Kanciasta rama ułatwia nabicie sobie guza. Podkreślają również, że materac nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Przestrzegają, że takie rozwiązanie wywołuje bóle pleców i ogranicza przepływ życiowej energii Qi pod śpiącą osobą. Rzeczywiście, aby w pełni komfortowo i przez wiele lat korzystać z możliwości materaca, powinien on być użytkowany w zestawieniu ze stelażem. Do zachowania właściwej higieny i estetyki niezbędna jest dobra cyrkulacja powietrza, ograniczająca rozwój wilgoci i rozmaitych drobnoustrojów. Będzie ona utrudniona, jeśli materac położony jest na podłodze. Ważna jest także siła nacisków, jaką wywieramy na materac podczas użytkowania. Kiedy leży on na stelażu, siła ta zostanie odpowiednio zamortyzowana, co zapobiega powstawaniu ewentualnych odkształceń.

Po trzecie: spać razem czy osobno
Jeśli śpimy z partnerem, powinniśmy koniecznie spać na jednym materacu - podają zasady feng shui. Argumentują, że dwa osobne materace są jak dwa osobne łóżka, a dzielenie łoża może wywoływać niepotrzebne kłótnie i nieporozumienia. Tyle w kwestii wschodnich przekonań.

- Jeśli na jednym materacu chcą spać i co najważniejsze wyspać się dwie osoby, warto by wybrały materac kieszeniowy typu multipocket, na przykład Andromeda. Jego wkład wykonany jest ze sprężyn ukrytych w specjalnych kieszeniach. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie, a ugięcie jednej sprężyny nie powoduje reakcji kolejnych. Tym samym ruchy jednej osoby nie będą tak mocno odczuwalne dla drugiej, a wspólny sen stanie się rzeczywiście komfortowy - zaznacza Tomasz Goc z Janpolu.

Jeśli różnica wagi między partnerami jest znacząca, mimo wszystko zaleca się zakup dwóch oddzielnych materacy. Plus tego rozwiązania jest taki, że każdy może dokonać wyboru w stu procentach odpowiadającego indywidualnym preferencjom w zakresie wypełnienia, zastosowanych materiałów, a wreszcie stopnia twardości.

Po czwarte: usytuowanie łóżka
Jeśli chcemy urządzić sypialnię w stylu feng shui, łóżko powinniśmy postawić wezgłowiem pod ścianą. Ściana bowiem stanowi oparcie i daje poczucie bezpieczeństwa. Z kolei ustawienie łóżka bezpośrednio pod oknem, według zasad feng shui, może spowodować uciekanie dobrej energii, a tym samym nieustanne zmęczenie. Dobrze jest natomiast, gdy z pozycji leżącej mamy możliwość obserwacji drzwi i kontrolę nad tym, kto wchodzi do środka. Podobno podświadomie zyskujemy wtedy większy spokój. Zdaniem feng shui, nie powinniśmy także spać na poddaszu, w miejscu, w którym są skosy. Wzbudzają one ponoć niekontrolowaną i często nieuświadomioną obawę, że coś nam może spaść na głowę. To sprawia, że trudniej wykorzystać czas snu na rzeczywisty relaks. Przy wyborze pokoju, w którym urządzimy sypialnię, feng shui radzi unikać tych, które znajdują się tuż obok wejścia do domu. Takie umiejscowienie wiąże się bowiem z ryzykiem, że wszyscy, którzy nas odwiedzają, będą mieli większy niż byśmy sobie tego życzyli wpływ na nasze życie.

W projektowaniu sypialni nie powinniśmy kierować się tylko modą. Warto zacząć od odpowiedzi na pytania, w jakich warunkach najlepiej nam się wypoczywa, co pozwala w pełni się zrelaksować oraz jak to wszystko urządzić, by było wygodnie i praktycznie. Feng shui to jedna z wielu podpowiedzi.

opr. Ewa Buczek
fot. Fabryka Materacy Janpol

 

Powiązane artykuły

 • Porządek w sypialni

  Dom 24 sierpnia 2011

  Domowe porządki są dla nas przykrą koniecznością. Tymczasem nie muszą one pochłaniać dużo czasu ani energii. Wystarczy, że zaopatrzymy się w  pr...

 • „W zimowy sen zapadają ni...

  Porady eksperta 18 listopada 2011

  Jesienno – zimowy klimat sprzyja lenistwu w domowym zaciszu. Co prawda wydaje się wtedy, że organizm odpoczywa, ale to złudne ponieważ rano wra...

 • Przespać kryzys

  Dom 30 listopada 2011

  Zdrowy i wygodny sen powinien sprawiać, że przez cały dzień będziemy mieli dobre samopoczucie i energię. Niestety, siedzący tryb życia i brak czasu n...

 • Dobra noc pod choinkę

  Trendy i inspiracje 12 grudnia 2011

  Zdrowo przespana noc doda nam energii na cały nadchodzący dzień. Zaburzenia snu mogą zaś prowadzić do poważnych chorób. Dlatego zapewn...