Czy taras to problem?

Taras i balkon
Czy taras to problem?

Często zadawane przez uzytkowników tarasu pytania dotyczą doboru drewna na jego wykończenie a następnie sposobu zabezpieczenia tego drewna. Za pomocą infolinii Altax Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy, zebrał te najczęściej pojawiajace się problemy, udzielając porady, jak je rozwiązać.

Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie?
Budowa drewnianego tarasu do duża inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie drewno wybierzemy. W Polsce dobrze sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki naturalnym olejkom są bardzo odporne na wilgoć. Niestety, merbau, teak czy ipe nie należą do najtańszych. Z krajowych gatunków warto dać szansę modrzewiowi i dębowi – gatunkom twardym i wytrzymałym.

Płytki na tarasie łatwo umyć, a co z drewnem?
To mit, że drewno trudno utrzymać w czystości. Sekret tkwi w regularnej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się pięknem tarasu wiele lat. Należy dobrać odpowiednie produkty, najlepiej te przeznaczone do ochrony drewna tarasowego. Usuną one brud, tłuszcz, mech, pleśń i glony. Niektóre środki, nałożone na deskę przed produktami ochronno-dekoracyjnymi, zwiększą ich przyczepność.

Czy ryflowanie zawsze jest konieczne? Czemu właściwie służy?
Ryflowanie, czyli żłobienie deski, nie jest konieczne, ale w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo domowników. Kiedy spadnie deszcz, taras może być śliski, a wtedy o wypadek na nieryflowanym drewnie nietrudno. Poza tym, zapobiega ono nadmiernej pracy deski, a wcięcia lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu deska szybciej wysycha.

Jak zabezpieczyć drewno przed szybkim niszczeniem?
Taras jest wystawiany na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie schowamy go przecież tak jak mebli na czas deszczu czy śniegów, nie osłonimy przed słońcem. Dlatego o zabezpieczenie trzeba zadbać zawczasu.
Krok 1: Ochrona przed grzybami, pleśniami i owadami. Jeszcze przed kupnem desek w sklepie czy tartaku upewnijmy się, że zostały one zaimpregnowane ciśnieniowo impregnatem technicznym. Można to poznać po charakterystycznej, zielonkawej barwie deski. Jeśli nie jesteśmy pewni, spytajmy o poradę sprzedawcę.
Krok 2: Ochrona przed deszczem i słońcem. Zazwyczaj przy wyborze środka ochronno-dekoracyjnego na taras wahamy się między lakierem a olejem. Lepiej sprawdzi się tu olej. Lakier tworzy twardą powłokę, która jednak z czasem będzie pękać i łuszczyć się. W szczelinach powłoki będzie zbierać się woda, a ta działa niszcząco na deskę. Olej natomiast wniknie w deskę, chroniąc ją przed wilgocią i zmianą koloru pod wpływem słońca. Regularne odnawianie powłoki (średnio raz na rok wystarczy przetrzeć taras szmatką, mopem lub aplikatorem namoczonym w oleju) doskonale zabezpieczy drewno na lata.

Numer infolinii poradniczej Altax: 801 000 173.
Z pytaniami o ochronę drewna można dzwonić od poniedziałku do piątku, pomiędzy 9.00 a 16.00.

opr. (eb)
fot. Altax

Powiązane artykuły

 • Lakierowanie drewna krok po...

  Porady eksperta 07 lutego 2013

  Proces lakierowania można przeprowadzić samemu. W zależności od naszych preferencji oraz specyfiki malowanego produktu, możemy wybrać jedną z trzech...

 • Pomysł na taras

  Taras i balkon 12 kwietnia 2013

  Po szczęśliwym zakończeniu budowy domu, wyposażeniem go w niezbędne sprzęty i wreszcie upragnionej przeprowadzce wielu z nas stojąc przed oknem ...

 • Odnawiamy ogrodzenie na...

  Porady eksperta 06 maja 2013

  Ogrodzenie jest wizytówką domu, dlatego prace renowacyjne w ogrodzie warto zacząć właśnie od niego. Jak zabrać się do samodzielnej impreg...

 • Sezon tarasowy rozpoczęty

  Taras i balkon 06 maja 2013

  Promienie coraz mocniej grzejącego słońca zachęcają do rozpoczęcia sezonu tarasowego. Dla tych, którzy zabierają się za stworzenie swojego...