Drewno powraca do wnętrz

Styl
Drewno powraca do wnętrz

Pomimo że drewno od zawsze gościło w naszych mieszkaniach, nie zawsze było doceniane. Wielu osobom kojarzyło się z nieco niemodnym już wzornictwem. Obecnie jednak znów zyskuje uznanie. Coraz większą popularnością cieszy się łączenie nowoczesnych form i kształtów z naturalnymi, klasycznymi materiałami.

Doskonałym przykładem takiego oryginalnego połączenia może być dom w Legionowie zaprojektowany przez architektki z pracowni Forma Alternatywna. Przy tworzeniu projektu konieczne było nietuzinkowe podejście do rozkładu pomieszczeń, gdyż jest to dom wielopokoleniowy – sypialnia ojca znajduje się na dole, tam gdzie wspólna część dzienna. Natomiast córka z rodziną zajmują piętro. - Parter to połączenie świeżości z klasyką i elegancją oraz nutką awangardy. Na tym poziomie najbardziej efektownie wygląda połączenie drewna jako tworzywa oraz modernistycznych kształtów mebli - opowiada Magdalena Grosiak, architektka z pracowni Forma Alternatywna.

- Wszystkie fronty zabudowy kuchennej są wykonane z drewna dębowego. Pomimo zastosowania tradycyjnego materiału w surowej postaci, kuchnia wygląda nowocześnie - zaznacza Dorota Maksymowicz, współautorka projektu. - A to za sprawą minimalistycznego designu mebli oraz stołków barowych. Kontrastowe połączenie ciemnego blatu z drewnianymi frontami również nadaje całości odrobinę awangardowego wykończenia.

Z jasnym drewnem idealnie komponuje się zieleń, która została wykorzystana do elementów dekoracyjnych - roleta w tym kolorze oraz świeże zioła na parapecie ożywiają kuchnię. Salon został urządzony w podobny sposób. Tym razem drewniane meble oraz zielone zasłony i dekoracje przełamano meblami wypoczynkowymi w odcieniach beżu. Z kolei krzesła jadalniane oraz skórzana kanapa zostały obite materiałami w jasnej tonacji kolorystycznej. Tapeta w podłużne pasy pokrywająca ściany także ciekawie przełamuje klasyczne na pozór wnętrze.

W przejściu pomiędzy kuchnią a salonem znalazło się miejsce na okazałą biblioteczkę. Właściciele są wielkimi miłośnikami książek, dlatego stało się oczywiste, że taki mebel musi się tam znaleźć. Jednak zamiast ustawienia wolno stojącego regału półki umieszczono w ścianach. Aby jeszcze bardziej podkreślić przytulny charakter wnętrza, w pokoju dziennym umieszczono stylowy kominek.

Strefa dzienna nie jest jedyną przestrzenią, w której użyto drewnianych materiałów. Schody prowadzące na drugi poziom mieszkania są w stu procentach wykonane z jasnego drewna. Ich minimalistyczny wygląd i podświetlenie punktowe typu LED umieszczone przy stopniach nadają eleganckiego wyglądu, a metalowa barierka podkreśla nowoczesny charakter.

W sypialni również nie zrezygnowano z drewnianych wykończeń. Tym razem jednak postawiono na ciemniejszy odcień - venge. Ponieważ sypialnia nie jest duża, aby uniknąć przytłaczającego efektu, reszta wnętrza została zaaranżowana w jasnych barwach. Kremowe ściany idealnie komponują się z białym łóżkiem i szafkami nocnymi, a także stanowią tło drewnianych dodatków.

Urządzając mieszkanie, warto postawić na nowoczesność z odrobiną klasyki. Mamy gwarancję, że takie wnętrze szybko się nie znudzi, wręcz przeciwnie - będzie ponadczasowe. Należy jednak pamiętać, że aranżując mieszkanie w taki sposób, trzeba zainwestować w wysokiej jakości materiały.

                    

opr. (eb)
fot. Pracownia Forma Alternatywna

 

Powiązane artykuły

 • Urządź sypialnie nie w...

  Trendy i inspiracje 04 października 2011

  Sypialnia to miejsce wypoczynku i relaksu. Tylko jak wcielić tę myśl w czyn? Odpowiedzią na to pytanie może być zbiór linków umies...

 • Ekskluzywna kolekcja Vinci-...

  Dom 13 października 2011

  Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz- nie trudno zgodzić się z tym porzekadłem, ale jak wcielić je w życie podczas aranżowania salonu? Poszukuj...

 • Kolekcja Lucia marki Red...

  Portal wnetrzarstwo 28 listopada 2011

  Wieś zawsze kojarzyła się nam ze spokojem i ładem. Z dala od pulsujących nerwową energią wielkich miast można czerpać radość z prostych czynności....

 • Nowoczesny design w sypialni...

  Dom 21 grudnia 2011

  Trendy wnętrzarskie zmieniają się w zaskakującym tempie. Nasze mieszkania przeciwnie - stanowią zwykle inwestycję na lata. Na szczęście, wobec k...