Zdobią najzacniejsze salony świata

Kolekcje mebli
Zdobią najzacniejsze salony świata

Firma Meble Starogdańskie Ryszard Gosz z Wejherowa w województwie pomorskim zajmuje się produkcją mebli starogdańskich. W kolekcji znajdują się egzemplarze, które zostały pieczołowicie wykonane przez najlepszych rzeźbiarzy w Polsce Północnej. Stanowią one ozdobę najzacniejszych salonów na całym świecie. Z właścicielem firmy Ryszardem Goszem rozmawia Ewa Buczek.

Meblarstwo.pl: Meble Starogdańskie Ryszard Gosz to rodzinna firma, kultywująca wielopokoleniowe tradycje. Kiedy powstała firma i przez kogo została założona?
Ryszard Gosz: Firmę założyłem w 1989 roku, ale już mój dziadek i ojciec produkowali meble na niewielką skalę. Obecnie kolekcja obejmuje ponad dwieście wzorów mistrzów z XVI, XVII i XVIII wieku. Nasze meble zdobią salony w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, USA, Rosji i Australii.

Meblarstwo.pl: Skąd pomysł na taką właśnie działalność, czy od początku firma zajmowała się produkcją mebli starogdańskich?
R. G.: Z wykształcenia jestem stolarzem, a pomysł na produkcję mebli starogdańskich narodził się z zamiłowania do pięknych, bardzo precyzyjnie wykonanych mebli. Oczywiście na samym początku nie wyglądały one tak jak obecnie, po latach dochodzenia do sposobów wykonania oraz poszukiwania wzorów.

Meblarstwo.pl: Kto zajmuje się projektowaniem mebli w firmie?
R. G.: Meble projektuję sam na życzenie klienta, ale także odtwarzamy repliki starych mebli, często z fotografii. Meble, które są godne powtórki, znajdują miejsce w naszej kolekcji. Bywa także, że docieram do bardzo interesującego wzoru mebla, wtedy w wolniejszym czasie staramy się go odtworzyć.

Meblarstwo.pl: Jakiego drewna najczęściej używają Państwo do produkcji swoich mebli?
R. G.: Nasze meble wykonujemy w 90 procentach z drewna dębowego, ale również z orzecha, mahoniu czy innego szlachetnego drewna.

Meblarstwo.pl: Jak wygląda proces tworzenia mebla i jak długo trwa jego wyprodukowanie?
R. G.: Praca rozpoczyna się od przygotowania materiału na elementy rzeźbione i następnie wykonywane są rysunki rzeźb. Potem to jest już tylko mozolna praca rzeźbiarzy, którzy wykonują elementy snycerki, szkielety, malowanie i składanie wszystkiego w całość. Jeśli jakiś mebel wykonujemy pierwszy raz, często trwa to i trzy miesiące, a nawet dłużej.

Meblarstwo.pl: Jakich narzędzi używają Państwo do produkcji mebli?
R. G.: Do produkcji mebli wykorzystujemy zarówno maszyny stolarskie jak również narzędzia ręczne, w tym kilkadziesiąt dłut rzeźbiarskich o różnych kształtach.

Meblarstwo.pl: Gdzie można kupić produkowane u Państwa meble?
R. G.: Nasze meble można zamówić w siedzibie firmy w Wejherowie, ale także osobiście jeżdżę do klientów, gdzie na miejscu mogę zaprojektować meble.

Meblarstwo.pl: Dziękuję za rozmowę i życzę, aby meble starogdańskie z Państwa firmy znalazły swoje miejsce jeszcze w wielu salonach na całym świecie.

      


Fot. Meble Starogdańskie Ryszard Gosz

Powiązane artykuły

 • Multimedialny fotel

  Meble 23 marca 2010

  Fotel z serii „Music Rocker” to innowacyjny i wielofunkcyjny mebel skonstruowany według zasady „music sounds up your ...

 • I do biura, i do salonu

  Meble 15 czerwca 2010

  Projekt Eero Koivisto pt. „Woob” to innowacyjny mebel, który łączy miejsce do pracy i wypoczynku. To szezlong zintegrowany ze s...

 • Dla miłośników antycznego wz...

  Styl 23 września 2010

  Pasjonatom antycznych wzorów przypadnie do gustu nowa kolekcja lamp Attyka firmy Technolux, która kolorem i zdobieniami nawiązuje do ...

 • Awangarda wzornictwa

  Meble 22 lipca 2011

  Fotele Only Plus mają  w sobie coś, co sprawia, że polubią je zarówno eksperci oceniający design mebli prezentowanych na światowych targa...