Klasyka lepsza od sezonowych trendów

Styl
Klasyka lepsza od sezonowych trendów

Urządzanie mieszkania w klasycznym stylu może być nie lada wyzwaniem. Przypatrzmy się pomysłom architektek z pracowni Forma Alternatywna, które wykorzystały urządzając mieszkanie na warszawskim Wilanowie.

- Urządzając dom lub mieszkanie, które ma służyć właścicielom przez wiele lat, warto postawić na elegancki styl aranżacji wnętrz. Przede wszystkim należy zainwestować w dobre jakościowo materiały - podkreśla Dorota Maksymowicz z pracowni Forma Alternatywna. - Dzięki temu każde wnętrze będzie wyglądało solidnie i z klasą - dodaje.

Mieszkanie o powierzchni 72 mkw. na warszawskim Wilanowie było idealnym tłem dla aranżacji z wykorzystaniem drewna. Właściciele to para młodych prawników, którzy cenią sobie wygodę i dobry smak. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane w eleganckim stylu, bez zbędnych elementów dekoracyjnych czy ornamentów. Zrezygnowano z krzykliwych kolorów oraz kontrastów, wszędzie zaś wykorzystano ponadczasowe połączenie bieli i drewna.

- W mieszkaniu zastosowałyśmy elementy klasyczne - listwy sztukateryjne, drzwi z koronami oraz wiele elementów drewnianych - zaznacza Magdalena Grosiak, architektka z pracowni Forma Alternatywna. - Wszystko po to, aby uzyskać zamierzony efekt wnętrza pełnego smaku i dobrego stylu.

W porównaniu z początkowym projektem mieszkania zostały wprowadzone zmiany aranżacyjne, które miały na celu stworzenie bardziej przestrzennego a jednocześnie dobrze zagospodarowanego wnętrza. Przede wszystkim wyburzono ściany działowe, które niepotrzebnie dzieliły pomieszczenia. Powiększono także sypialnię, aby wygospodarować w niej miejsce na pełnowymiarową szafę.

Salon
Salon połączony z aneksem kuchennym idealnie odzwierciedla całą koncepcję wnętrza. Meble kuchenne, szafka pod telewizor, stół jadalniany i stolik kawowy - to wszystko zostało wykonane z drewna. Tło dla tych elementów stanowią jasnokremowe ściany oraz obicia krzeseł i kanapy w tym samym kolorze. Rolety i zasłony wiszące w oknach także wpisują się w ustaloną koncepcję kolorystyczną. Aby wnętrze nabrało charakteru, nad okrągłym stołem umieszczono efektowny żyrandol. W ścianie, pomiędzy strefą dzienną a przedpokojem, zaaranżowano regał z podświetlanymi półkami. W holu natomiast powstała bardzo duża, pojemna szafa oraz wbudowana między ściany biblioteczka. W tej części mieszkania należało wygospodarować przestrzeń na pomieszczenie gospodarcze. Dlatego powstała niewielka spiżarka, idealna na pralkę, odkurzacz, deskę do prasowania i inne artykuły gospodarstwa domowego, których przechowywanie zwykle zajmuje sporo miejsca i jest kłopotliwe.

Łazienki
W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki - mniejsza z prysznicem oraz druga, większa z wanną. W pierwszej z nich na niewielkiej powierzchni udało się zmieścić przeszklony prysznic, umywalkę, miskę WC oraz drewnianą szafkę i półki. - Ściana dzieląca łazienki została przesunięta tak, aby udało się w powstałą wnękę schować podtynkowy stelaż do miski WC, dzięki czemu w łazience udało się pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i stworzyć miejsce na duży i wygodny prysznic - wyjaśnia Magdalena Grosiak. Większa łazienka to głównie połączenie gresu ze strukturą kamienną z fornirowanymi orzechem Canaletto meblami. Ogromne lustro, zajmujące dwie przyległe do siebie ściany, dodatkowo powiększyło optycznie całe pomieszczenie.

Sypialnia
Sypialnia została urządzona w stylu nawiązującym do pozostałych pomieszczeń. Na jednej ścianie znajduje się okazałe łóżko z wezgłowiem oraz szafkami nocnymi. Natomiast na ścianie przeciwległej zostały umieszczone szafy wnękowe wykonane z białej płyty MDF. W środkowej części zabudowy zaprojektowano miejsce do pracy w postaci drewnianego blatu. Został on zawieszony pomiędzy szafami, a nad nim umieszczono dodatkową szafkę i półkę na książki i drobiazgi. Dekorację sypialni stanowi zaś duży, podświetlany obraz na jednej ze ścian. Kolory zastosowane w sypialni harmonijnie współgrają z kolorystką w innych pomieszczeniach.

Mieszkanie urządzone w klasycznym stylu daje gwarancję ponadczasowej elegancji. Jest to szczególnie ważne, kiedy aranżuje się wnętrza z myślą o długoterminowym zamieszkaniu. Najlepiej bowiem zainwestować w dobrej jakości materiały i klasykę, która nigdy nie przemija, niż w sezonowe trendy, które znacznie lepiej spełniają się w roli dodatków.

opr. (eb)
for. Pracownia Forma Alternatywna