Jak uniknąć błędów, impregnując drewno

Porady eksperta
Jak uniknąć błędów, impregnując drewno

Impregnacja drewna to proces, który prawidłowo przeprowadzony zapewni nam jego długą żywotność. Jakie błędy popełniamy przy impregnacji drewna i jak poradzić sobie z nimi wskaże nam doradca techniczny firmy Altax Andrzej Wójcik.

Błąd pierwszy - źle dobieramy drewno
Sosna, dąb czy merbau – każdy gatunek drewna ma inne właściwości. Poczynając od twardości i współczynnika skurczu, a kończąc na zawartości olejków i kolorze.

- Jeśli wiemy, jakie cechy są charakterystyczne dla danego gatunku, będziemy w stanie lepiej go dobrać ze względu na przeznaczenie - mówi Andrzej Wójcik.

Na tarasy wybierajmy drewno twarde i odporne na wilgoć. Jako drewno konstrukcyjne, doskonale sprawdzi się popularna sosna, a przy doborze drewna do budowy stołu, w większym stopniu mogą decydować względy estetyczne.

Błąd drugi - źle dobieramy środki dekoracyjno-ochronne
Lakier, olej, lakierobejca - każdy produkt ma swoje właściwości. Warto je poznać, zanim zabierzemy się za impregnowanie. Szczególnie jeśli wiemy, że deski będą intensywnie użytkowane. Lakier tworzy twardą powłokę, doskonale sprawdzi się więc na parkietach. Z kolei olej wnika głęboko w drewno i chroni je przed wilgocią, będzie zatem doskonały na taras. Lakierobejca nada się na pomalowanie ogrodzenia, a emalia - do odnowienia zniszczonego mebla. Każdy produkt to inny efekt i inne właściwości.

Błąd trzeci - nie czytamy etykiet
Bywa że użytkownicy malują drewno „po swojemu”, a potem są niezadowoleni z efektu, zniechęcają się do danego produktu i samodzielnego majsterkowania. A przecież nie musi tak być. Zaufajmy rekomendacji producenta, czytajmy etykiety, na których powinny znaleźć się informacje o właściwościach produktu i instrukcja aplikacji. To nie tylko ułatwi pracę, ale pozwoli osiągnąć pożądany efekt.

Błąd czwarty - ignorujemy problemy
Na deskach pojawił się szarawy nalot? Ogrodzenie pojaśniało w nasłonecznionej części ogrodu? Lakier miejscami się przetarł? Niektórzy z nas są mistrzami w odkładaniu prac remontowych w nieskończoność. W rezultacie bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której szkód na podniszczonym drewnie nie da się już odwrócić.

- Lepiej zlikwidować problem w zalążku. Drewno nie ozdrowieje cudownym sposobem, a powłoka sama się nie odnowi. Im wcześniej zaczniemy działać, jeśli zauważymy problem, tym mniej pracy i mniej nakładów pieniężnych będzie to od nas wymagało - mówi Andrzej Wójcik.

Błąd piąty - nie sprawdzamy stanu drewna
Dotyczy to zwłaszcza drewna na zewnątrz, które jest narażone na działanie wilgoci i różnych temperatur. Najlepiej jest wyrobić w sobie nawyk - po zimie sprawdzamy, czy powłoka nie popękała, nie przetarła się lub deski nie zaatakował grzyb. A na jesieni przygotowujemy elementy drewniane do zimowania. W przypadku mebli ogrodowych, czasem wystarczy je po prostu umyć przed zamknięciem w komórce czy garażu.

Błąd szósty - źle się zabieramy za remont
Przed remontem przygotujmy sobie czyste narzędzia, oczyśćmy powierzchnię. Jeśli trzeba , przetrzyjmy papierem ściernym. Przy pracach na zewnątrz domu prozaicznym może wydawać się nawyk sprawdzania pogody, ale warto wiedzieć, że wilgotne drewno nie przyjmuje większości środków. Ponadto, produkt powinien mieć odpowiednią konsystencję, a na to wpływa temperatura otoczenia (idealna temperatura wynosi od 5 do 20 stopni Celsjusza). Do impregnacji drewna zabierajmy się więc z głową.

opr. (eb)
fot. Atax

Powiązane artykuły

 • Lakierowanie drewna krok po...

  Porady eksperta 07 lutego 2013

  Proces lakierowania można przeprowadzić samemu. W zależności od naszych preferencji oraz specyfiki malowanego produktu, możemy wybrać jedną z trzech...

 • Zanim wymienisz drzwi

  Porady eksperta 24 kwietnia 2013

  Na co zwrócić uwagę przy wymianie drzwi wewnętrznych podpowiada nam Grzegorz Kosiński z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

 • Odnawiamy ogrodzenie na...

  Porady eksperta 06 maja 2013

  Ogrodzenie jest wizytówką domu, dlatego prace renowacyjne w ogrodzie warto zacząć właśnie od niego. Jak zabrać się do samodzielnej impreg...

 • Zniesie nawet najdziksze...

  Podłogi, ściany, sufity 02 lipca 2013

  Cement w garderobie, drewno przy kominku, dywan w łazience? Czy to możliwe? Ależ tak. Dzięki bogatej kolekcji dekorów podłóg winy...