Polskie rękodzieło, światowy poziom

Styl
Polskie rękodzieło, światowy poziom

Rękodzieło na wysokim poziomie wykonywane przez polskiego twórcę – tak w skrócie można określić działalność Zakładu Produkcji Lamp OLD-ART Metaloplastyka z Brzeska w województwie małopolskim. O rodzinnym zamiłowaniu do tworzenia wyjątkowych przedmiotów rozmawiam z Aleksandrą Jakubowską, menedżerem firmy, a prywatnie synową właściciela zakładu.

Wnetrzarstwo.pl: Zakład Produkcji Lamp OLD-ART Metaloplastyka to rodzinna firma. Kiedy została założona i jakiego typu oświetlenie produkuje?
Aleksandra Jakubowska: Zakład Produkcji Lamp OLD-ART Metaloplastyka to istotnie firma rodzinna, w której lampy powstają już od niemal dwudziestu lat. Właścicielem zakładu jest Bogusław Jakubowski, a w jego działalności wspierają go żona, córka oraz syn z synową. Właściciel i jego syn odgrywają w firmie największą rolę, ponieważ odpowiadają na stronę techniczną wykonywanych lamp, począwszy od zakupu blachy, poprzez jej cięcie, zaginanie drobnych elementów, łączenie, klamrowanie, malowanie aż po ozdabianie szkłami. Ja jestem odpowiedzialna za promocję i reklamę, natomiast żona i córka w mniejszym stopniu wspierają działalność firmy, np. poprzez doradztwo i dobór kolorystyki. Zakład zajmuje się produkcją wysokiej jakości oświetlenia z metalu do wyposażenia między innymi wnętrz mieszkań, rezydencji, hoteli, restauracji, teatrów, galerii, muzeów, sal konferencyjnych. Wszystkie elementy oświetlenia produkowanego w firmie są starannie ręcznie malowane a następnie ozdabiane dekoracyjnym kloszem i detalami ze szkła.

Wnetrzarstwo.pl: Z jakich materiałów są wykonywane państwa lampy, jak wygląda proces ich tworzenia i jak są wykańczane?
A. J.: Lampy wykonane są z metalu poddawanego ręcznej obróbce, malowane i patynowane na odpowiednie kolory, na przykład miedziany, antycznego złota, pistacjowy, srebrny, ercu, perłowy, biały. Nadawanie kolorów odbywa się przy użyciu wysokiej jakości ekologicznych farb, zawierających w swoim składzie szereg wyszukanych naturalnych pyłów szlachetnych i grafitów pochodzących z różnych zakątków świata. Umieszczanie ozdobnych detali ze szkła, z tak zwanej górnej półki, również odbywa się ręcznie. Małe elementy składowe oprawy, które od podstaw są ręcznie zaginane, także ręcznie lutowane i klamrowane, tworzą ażurową, lekką konstrukcję, która sama w sobie stanowi ozdobę. Dodatkowym elementem ozdobnym są nietuzinkowe klosze w stonowanej kolorystyce z decorem lub bez.

Wnetrzarstwo.pl: Lampy produkowane w zakładzie cechuje wyjątkowe wzornictwo. Kto zajmuje się ich projektowaniem?
A. J.: Pierwotna forma naszych opraw oświetleniowych została wymyślona przez teścia właściciela zakładu, natomiast obecnie zmodernizowany wygląd lamp zawdzięcza się samemu właścicielowi Bogusławowi Jakubowskiemu. To dzięki jego pomysłom powstają te oryginalne lampy, przykuwające uwagę swoim wzornictwem i misternym wykonaniem.

Wnetrzarstwo.pl: Gdzie można kupić produkowane przez państwa lampy?
A. J.: Produkowane przez nas lampy można kupić bezpośrednio u nas, w zakładzie w Brzesku poprzez kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty. Dostępne są także na Allegro, w krakowskich Sukiennicach, w kilku punktach Wrocławia i Katowic.

Wnetrzarstwo.pl: Dziękuję za rozmowę, życząc jednocześnie, aby pasja tworzenia tych wyjątkowych lamp zawsze Państwu towarzyszyła i oby zaspokajały one wysmakowany gust jak największej liczby klientów.

Ewa Buczek

                    


Zakład Produkcji Lamp OLD-ART Metaloplastyka
ul. Marusarzówny 8
32-800 Brzesko
tel kom: 503 108 978, 511 482 756
e-mail: lampy.brzesko@op.pl 

Powiązane artykuły

 • Dla miłośników antycznego wz...

  Styl 23 września 2010

  Pasjonatom antycznych wzorów przypadnie do gustu nowa kolekcja lamp Attyka firmy Technolux, która kolorem i zdobieniami nawiązuje do ...

 • Kolekcja lamp Georgia marki...

  Oświetlenie 28 października 2011

  Biel- dystyngowana królowa kolorów od lat inspiruje stylistów. W ostatnim czasie projektanci i styliści postanowili ...

 • Lampy dla wybrednych

  Styl 01 grudnia 2011

  Im bliżej zimy, tym mniej światła dziennego dociera do naszych mieszkań. Coraz bardziej polegamy na świetle żarówek i świetlówek. Świat...

 • Nowa kolekcja lampek...

  Oświetlenie 06 lutego 2012

  Studio Caramella wprowadza do oferty nową kolekcję oświetlenia, utrzymaną w jasnym odcieniu błękitu.