Elegancko, ale na luzie

Styl
Elegancko, ale na luzie

Francuska sztuka aranżacji wnętrz bez wahania pozwala łączyć różnych przedstawicieli stylu ludwikowskiego, nie unikając złoceń i artystycznej gry tkaninami. Ponadto nikt tak jak Francuzi z taką swobodą i nonszalacją nie łączy starego z nowym, nie zwracajac uwagi ani na modę, ani na aktualne trendy.

Eklektyczny styl francuski jest pełen przepychu i bogactwa, ale przede wszystkim ceni wygodę i przytulność wnętrza. Meble we francuskim wnętrzu z zasady są autentyczne. Czasem poddaje się je drobnej renowacji, subtelnemu przemalowaniu bądź obija nowym materiałem – zwykle wzorowanym na oryginale. Dominującą cechą tego stylu jest także symetria, co przejawia się w równej i parzystej liczbie mebli czy dodatków i detali. Elementy dekoracyjne powinny być bogate, zdobione roślinnymi wzorami, rzeźbieniami. Typowo francuski ornament to również muszle, lilie czy nenufary.

Ważne są także tkaniny
To właśnie we Francji od wieków produkuje się słynne kretony - często z nadrukowanymi scenkami rodzajowymi (tzw. Toile de Jouy, czyli płótno z Jouy) - jedwabne adamaszki czy ręcznie tkane tapiserie - zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin.

Wzornictwo tych tkanin często projektowali wybitni artyści (sławne są np. tapiserie autorstwa rokokowego malarza François Bouchera), a ich wieloletnia tradycja jest kultywowana do dziś. Piękne tkaniny, często będące dziełem sztuki samym w sobie, są ważnym elementem w aranżacji wnętrz. Francuski dekorator sięga po nie bez wahania. Narzuty, zasłony czy ozdobne poduchy są niezbędnym elementem stylu francuskiego.

                    

Pastelowy spokój i szkło
W kolorystyce wnętrz w stylu francuskim dominują zazwyczaj spokojne, pastelowe barwy, takie jak beże, złamana biel czy odcienie niebieskiego. Ściany pokrywają jasne tapety bądź boazeria w tym samym kolorze. Również meble - ozdobne, eleganckie i lekkie - zwykle są jasne, a nawet śnieżnobiałe, często zdobione złoceniami czy srebrem.

Istotnym elementem francuskiego stylu są także okna i przeszklenia oraz właściwie dobrane drzwi. Na pewno będą pasować białe ze szprosami, np. Porta Londyn lub Porta Wiedeń. Jako ich stylowe dopełnienie proponujemy klamki w złotym bądź brązowym kolorze.

opr. (eb) na podstawie tekstu projektantki z firmy Porta KMI Poland.
Wszystkie produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland.

Powiązane artykuły

 • ABC relaksującego wnętrza

  Aranżacje i pomysły 05 października 2011

  Nadmiar ozdób, eksplozja barw i wyrafinowanych form sprawia, że szybko stajemy się zdezorientowani. W takich warunkach trudno o wypoczynek. D...

 • Design na szkle

  Trendy i inspiracje 11 października 2011

  Szkło jest jednym z ulubionych materiałów współczesnego architekta. Wyróżnia je zarówno elegancja jak i fun...

 • Urok solidnego drewna od...

  Portal wnetrzarstwo 06 grudnia 2011

  Drewno zawsze stanowiło ważny element gustownego wystroju wnętrz. Współczesne trendy również chętnie po nie sięgają, bo daje gwaranc...

 • Wnętrze w stylu fusion

  Trendy i inspiracje 29 grudnia 2011

  Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami i konwencją. Swobodnie zestawia zupełnie odmienne stylistyki, a inspiracji poszukuje w pozornie zwy...