Wybieramy grzejnik do łazienki

Ogrzewanie
Wybieramy grzejnik do łazienki

Problem ze skutecznym ogrzaniem łazienki rozwiąże odpowiednio dobrany grzejnik, który dodatkowo powinien być ozdobą łazienki i służyć przez długie lata. Wyposażony w dodatkowe akcesoria może stać się suszarką na ręczniki, wygodną półeczką, a także dzięki zainstalowaniu dodatkowej grzałki elektrycznej, dogrzewać nas poza sezonem grzewczym.

Przy wyborze urządzenia grzewczego do łazienki należy pamiętać, że temperatura powietrza powinna być w niej wyższa niż w innych pomieszczeniach i wynosić ok. 24 stopni C. Dlatego należy zadbać o to, aby zawsze panował w niej komfort gwarantujący, że wyjście z kąpieli lub spod prysznica nie będzie nieprzyjemnym doświadczeniem.

Obszerne łazienki, często z oknami lub umiejscowione w narożu budynku to pomieszczenia o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło.

- W dużych i zimnych łazienkach zastosowanie wyłącznie grzejnika zamontowanego na ścianie może okazać się niewystarczające. W takim przypadku najlepiej zastosować połączenie ogrzewania podłogowego z wydajnym grzejnikiem łazienkowym - radzi Robert Skomorowski z Purmo. - Aby usprawnić ich współpracę, warto zastosować nowoczesny zestaw zaworów, na przykład Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Nie powoduje on przegrzewania podłogi, dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55 stopni Celsjusza. Jednocześnie umożliwia dalszą pracę grzejnika, niezależnie od podłogówki, przy wyższej temperaturze wody zasilającej.

Połączenie grzejnika łazienkowego z podłogówką to optymalny układ grzewczy dla łazienki. Ładny i funkcjonalny grzejnik szybko dostarcza ciepło oraz podgrzewa i suszy ręczniki. Natomiast ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemnie odczuwane ciepło oraz pomaga utrzymać stałą, komfortową temperaturę nawet w większych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe to oczywiście dobre rozwiązanie także dla mniejszych łazienek. Dzięki niemu nie grożą nam zmarznięte stopy, mokra podłoga czy też wiecznie zawilgocone dywaniki.

W obecnie projektowanych mieszkaniach kosztem powierzchni łazienek powiększa się zwykle przestrzeń pokojów dziennych. Łazienki i sypialnie stają się coraz mniejsze i bardziej kompaktowe. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z komfortu i wygody. Urządzając małe powierzchnie musimy po prostu pamiętać, aby zadbać o spójność wystroju oraz ograniczenie liczby sprzętów i mebli, poprzez wybór tych najbardziej funkcjonalnych. Dobór odpowiedniego grzejnika łazienkowego pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń na suszenie ręczników i ubrań przez cały rok oraz uatrakcyjnić wystrój łazienki.

- Idealnym urządzeniem do małych łazienek jest model Muna marki Purmo - radzi Robert Skomorowski. - Grzejnik ten charakteryzuje się szerokimi, płaskimi kolektorami, dzięki czemu wygląda oryginalnie i nowocześnie. Jest bardzo praktyczny – charakterystyczna forma kolektorów ułatwia wieszanie ręczników. Ogromną zaletą, szczególnie dla łazienek z oknem, jest dostępność grzejnika Purmo Muna w wielkościach pozwalających na montaż nawet pod niskim parapetem – najmniejszy rozmiar o wysokości 53 cm i długości 80 cm zmieści się niemal wszędzie.

Najtrudniej jest dobrać odpowiednie urządzenie do niewielkiej, ale zimnej przestrzeni. Czasami powierzchnia łazienki jest mała, lecz ze względu na swoje położenie lub obecność okna trudno jest w niej utrzymać ciepło. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest niewielki, lecz bardzo wydajny grzejnik, taki jak np. Purmo Apia.

- Wysoka moc grzewcza przy zachowaniu kompaktowych wymiarów to główna cecha tego modelu - mówi ekspert marki Purmo. - Zazwyczaj w grzejnikach łazienkowych kolektory ustawione są w jednej linii. Natomiast Purmo Apia został wyposażony w podwójne kolektory, ustawione symetrycznie po dwóch stronach pionowej osi grzejnika. Dzięki temu urządzenie zapewnia niemal dwukrotnie wyższą moc grzewczą. Ponadto drabinkowa konstrukcja Purmo Apia pozwala na wygodne zawieszanie ręczników.

Grzejnik łazienkowy powinien przede wszystkim dawać ciepło i zapewniać komfort termiczny podczas codziennych kąpieli. Jednak jeśli wyposażymy go w dodatkowe akcesoria, może stać się nowoczesnym wielofunkcyjnym domowym sprzętem.

- Powinniśmy zatem szukać rozwiązań, które można uzupełniać o szeroki zakres akcesoriów - radzi Robert Skomorowski. - Wszystkie modele grzejników łazienkowych marki Purmo można uzupełnić o funkcjonalne dodatki. Najbardziej przydatne są uchwyty i wieszaki pozwalające na wygodne suszenie ręczników czy przemoczonych ubrań. W niewielkich łazienkach idealnie sprawdzają się także estetyczne szklane półeczki, które dostarczają dodatkowego miejsca do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Dodatkowo w każdej łazience, niezależnie od jej rozmiaru, warto zamontować ułatwiające życie urządzenie, jakim jest elektryczna grzałka Purmo. Grzałka pozwoli nam korzystać z ciepłych kolektorów przez cały rok, niezależnie od sezonu grzewczego. W naszym klimacie często zdarzają się chłodne wiosny i lata – posiadając grzałkę elektryczną nie będziemy skazani na nieprzyjemny chłód w łazience. Dodatkowo grzejnik łazienkowy z podłączoną grzałką może służyć jako miejsce do suszenia ręczników czy też przemoczonej bielizny poza sezonem grzewczym. Grzałka Purmo dzięki prostej konstrukcji pokrętła nie sprawia kłopotów z ustawieniem temperatury oraz utrzymaniem czystości.

Ceny:
Purmo Apia – od 1 695 zł netto
Purmo Muna – od 848 zł netto
akcesoria do grzejników łazienkowych Purmo – od 89 zł netto
grzałka elektryczna Purmo – od 252 zł netto

opr. (eb)

Powiązane artykuły

 • Łazienka- twój prywatny s...

  Dom 23 sierpnia 2011

  Współczesne łazienki są coraz częściej aranżowane z równym rozmachem co salony. Przestronne wnętrza, duża wanna o wyprofi...

 • Hol- pierwsza wizytówka domu

  Aranżacje i pomysły 26 września 2011

  Przedpokój, hol to symboliczne przedłużenie drzwi wejściowych naszego domu. Zatrzymujemy się w niej na chwilę, by zdjąć buty i okrycie wierzc...

 • Łazienka dla singla- domowe ...

  Dom 03 listopada 2011

  Projektujesz łazienkę tylko dla siebie? W takim razie możesz puścić wodzę wyobraźni. Singiel to osoba zapracowana, tym bardziej należy jej się odr...

 • Komfort i elegancja- imiona...

  Ogrzewanie 07 listopada 2011

  Ogrzewanie elektryczne słusznie kojarzy się nam z komfortem. Niewątpliwą zaletą grzejników elektrycznych jest możliwość dostosowania mocy gr...