Czas na relaks w gabinecie

Dom
Czas na relaks w gabinecie

TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne to plebiscyt, w którym nagradza się najoryginalniejsze i najmniej stresujące wnętrza gabinetów stomatologicznych w Polsce. Klinika Dental Salon z Wroclawia znalazła się wśród 11 fanalistów pretendujących do głównej nagrody.

W tegorocznej edycji plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne spośród ponad 22 tys. gabinetów do nagrody nominowano zaledwie 11 ośrodków stomatologicznych w Polsce. Klinika Dental Salon z Wrocławia będzie rywalizowała o nagrodę m.in. z gabinetami z Katowic, Olsztyna, Gdańska i Warszawy. Który z gabinetów wygra, okaże się we wrześniu.

Nagrodę przyznają architekci, projektanci wnętrz, dziennikarze i lekarze. Wyróżnia się w niej gabinety, które w swoich wnętrzach zastosowały nietypowe rozwiązania wpływające pozytywnie na poziom stresu pacjenta. W zeszłym roku zwyciężył katowicki gabinet z rzeźbą – schodami w formie książki do czytania w poczekalni, wyróżniono natomiast klinikę z kobiecymi aktami na ścianach. Wrocławski gabinet ma szansę na nagrodę za stworzenie u dentysty klimatu bardziej przypominający strefę chilloutu niż tradycyjną klinikę.

- Wnętrze jest mało kliniczne. Nie ma w nim dominującej bieli, są za to niespotykane u dentysty beże, wenge i fiolety, które w koloroterapii wpływają pozytywnie na poziom stresu - wylicza lek. stom. Radosław Jadach, właściciel Dental Salon we Wrocławiu. - Zamiast zwykłych rażących i drażniących oczy lamp, mamy na przykład lampy przypominające krople rtęci spadające z sufitu. Poczekalnię natomiast zamieniliśmy w strefę chilloutu z sofami, poduchami i fotelami zamiast zwykłych twardych krzeseł. Wszystko ma rodzić skojarzenia ze spokojem, pozwolić zrelaksować się przed zabiegiem.

Klinika Dental Salon ma w tym roku szanse na nagrodę aż w trzech kategoriach – nagroda jury, nagroda czytelników magazynu Dobre Wnętrze i nagroda Inspiration dla gabinetu zaangażowanego w edukację pacjenta. Na wszystkie placówki można głosować on-line na www.urzadzamy.pl/topdesign.

Organizatorem konkursu jest magazyn „Dobre Wnętrze”, Dental Depot Wasio i Biomet3i. O wyborze najlepszego gabinetu decyduje jury składające się z dziennikarzy, projektantów, architektów i lekarzy, a także czytelnicy „Dobrych Wnętrz”, głosujący on-line i za pośrednictwem SMS-ów.

 

***
Architekci projektujący wrocławski gabinet wzięli pod uwagę wszystkie elementy, które dziś drażnią lub koją dentofobów. Według badań serwisu Dentysta.eu, aż 35 proc. pacjentów twierdzi, że poziom ich stresu u dentysty minimalizuje muzyka, blisko 20 proc. wskazuje na wystrój, 5 proc. chętnie obejrzałaby film podczas zabiegu. W zrelaksowaniu się pacjentowi natomiast pomagają wygodne fotele - wskazuje je aż 30 proc. ankietowanych, 27 proc. oczekuje przyjemnego zapachu niekojarzącego się z dentystą, a stonowane światło ważne jest dla 10 proc.

Zdaniem doktora Jadacha, zmiany, jakie zachodzą w polskich gabinetach, są efektem podjętej przez dentystów walki z dentofobią Polaków i stereotypowym postrzeganiem dentysty. - Wielu Polaków nie chodzi do dentysty, bo ma traumę stomatologiczną z dzieciństwa - mówi dr Jadach. - Co więcej, przekłada tę traumę także na swoje dzieci. Dentysta wciąż kojarzy im się z zimnym wnętrzem, zielonymi kafelkami, białymi ścianami i jarzeniówkami. Mamy także negatywne skojarzenia co do zapachu, a nawet dźwięku dentysty. Istnieje również przekonanie o tradycyjnym zestawieniu - dentysta równa się ból. Tymczasem nowoczesne gabinety już się tego pozbyły – przekonuje dr Jadach. - Wnętrza są cieplejsze, mniej medyczne, dźwięk wierteł wyeliminowano specjalnymi dźwiękoszczelnymi drzwiami, a zapach systemem wentylacji. Zminimalizowano także ból podczas zabiegów. Pacjentów znieczula się komputerowo, dzieci poddaje sedacji, w skomplikowanych przypadkach stosuje narkozy. Precyzyjna diagnostyka z kolei pozwala na szybsze i precyzyjniejsze leczenie.

opr. (eb)

fot. Tomasz Pietrzak

Powiązane artykuły

 • Królestwo dla małej d...

  Styl 25 kwietnia 2013

  Pokój zbudowany z klocków to marzenie niejednego dziecka. Dodając do tego łóżko, które zawisło w powietrzu i pro...

 • Polscy producenci na targach...

  Wydarzenia 10 maja 2013

  Od 18 do 21 kwietnia br. trwały najważniejsze w Rumunii targi wnętrzarskie Ambient Expo. Wystawa została poświęcona nowoczesnym systemom wykań...

 • Nieszablonowe schody

  Schody 09 stycznia 2014

  Włoscy projektanci schodów do wnętrz zaskakiwali nie raz, jednak rodzimi architekci także nie pozostają w tyle w projektach nowych modeli sch...

 • Projekty, wizualizacje, a...

  Oprogramowanie 10 kwietnia 2015

  Branża projektowania wnętrz jest coraz bliżej zarówno projektanta jak i jego klienta, co widać na przykładzie aplikacji mobilnych wyko...