Fińska technologia do rodzimego drewna

Styl
Fińska technologia do rodzimego drewna

Planując drewniany taras, nie zawsze musimy skupiać się na wyborze drewna egzotycznego. Jeśli podobają nam się rodzime gatunki drewna, możemy się na nie zdecydować, ponieważ odpowiednia obróbka termiczna zapewni, że staną się one stabilniejsze, odporne na działanie wody i wilgoci oraz na degradację biologiczną. Termowane deski dębowe, sosnowe, jesionowe i bukowe pojawily się w ofercie firmy Kopp.

Rodzime gatunki drewna w porównaniu z egzotykami, jeśli chodzi o wykorzystanie na zewnątrz budynków, nie wypadają korzystnie – są mniej odporne na zmiany wilgotności. W praktyce oznacza to, że pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych mogą pęcznieć i wypaczać się. Okazuje się jednak, że odpowiednia modyfikacja podnosi ich parametry użytkowe pod kątem stosowania na zewnątrz budynków.

Technologia produkcji drewna termowanego
Termowanie, zwane również wygrzewaniem, polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał o zmienionych właściwościach. W drewnie, które poddano temu procesowi, dochodzi do skarmelizowania cukru, dzięki czemu uzyskuje ono charakterystyczną ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna wspomnianego typu bangkirai, teak czy ipe. Proces termowania prowadzi również do zredukowania pochłaniania wody, dzięki czemu ograniczony zostaje rozwój grzybów i bakterii. Wzrasta także stabilność wymiarowa drewna.

Thermo-Wood – technologia produkcji, w której są wykonane deski wprowadzone do oferty marki Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe wywodzi się z Finlandii, gdzie badania nad termiczną obróbką drewna prowadzone są od ponad 20 lat. Sam proces termowania jest całkowicie ekologiczny. Obróbka następuje bez udziału jakichkolwiek środków chemicznych i polega na poddawaniu drewna działaniu wysokiej temperatury w zakresie od 170 stopni C do 230 stopni C, gazu obojętnego oraz wody.

W ofercie marki Kopp dostępne są termowane deski jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe o czterech rodzajach powierzchni: dwustronnie gładkiej, dwustronnie ryflowanej, jednostronnie ryflowanej: drobno i w formie trapezu. Można je stosować na tarasach, jako obrzeża basenów i wykonywać z nich ścieżki ogrodowe. Deski w stanie surowym wymagają dwukrotnego zaolejowania i właściwej pielęgnacji w trakcie użytkowania. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą nam służyć nawet 25 lat.

Termowanie umożliwia zmianę właściwości rodzimych gatunków drewna na tyle, by przystosować je do stosowania na zewnątrz budynków. Termowany buk, jesion czy sosna stają się alternatywą dla egzotycznych gatunków drewna i rozwiązań kompozytowych, a fińska technologia Thermo-Wood to gwarancja profesjonalnego procesu obróbki i materiału wysokiej jakości.