Odnawiamy ogrodzenie na wiosnę

Porady eksperta
Odnawiamy ogrodzenie na wiosnę

Ogrodzenie jest wizytówką domu, dlatego prace renowacyjne w ogrodzie warto zacząć właśnie od niego. Jak zabrać się do samodzielnej impregnacji drewna radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Pierwszym krokiem przy renowacji ogrodzenia jest przeprowadzenie diagnozy stanu desek i starej powłoki. Jeśli drewno miejscami wyblakło, a powłoka jest popękana lub złuszczona, trzeba ją zeszlifować. Przy niewielkich powierzchniach wystarczy przetarcie papierem ściernym o grubości 100-120.

- W przypadku, gdy ogrodzenie otacza całe nasze podwórko, lepiej postawić na mechaniczną szlifierkę, bo płaszczyzna, którą trzeba wyczyścić, jest bardzo duża - radzi Andrzej Wójcik. - Na koniec pozbywamy się zaległych zanieczyszczeń, takich jak piasek czy pył, używając szczotki o sztywnym włosiu.

W naszym kraju klimat nie jest zbyt przyjazny dla drewnianego ogrodzenia. Wysokie i niskie temperatury, słońce i wilgoć sprawiają, że nieodpowiednio zabezpieczone drewno może szybko niszczeć. Dlatego tak ważne jest zastosowanie impregnatu technicznego. Dobry impregnat powinien pełnić trzy funkcje: chronić deskę przed grzybami domowymi, pleśniowymi i owadami żerującymi w drewnie. Na półce sklepowej szukajmy takich właśnie produktów.

- Płot czy pergola zakupiona w sklepie budowlanym prawdopodobnie została już zabezpieczona przed biokorozją bardzo skuteczną metodą ciśnieniową - mówi Andrzej Wójcik. - Taka deska będzie miała lekko zielonkawe zabarwienie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście jest już chroniona, zapytajmy przed zakupem sprzedawcę. Drewno zaimpregnowane ciśnieniowo nie będzie wymagało malowania impregnatem technicznym.

Do pomalowania ogrodzenia bardzo często polecany jest impregnat dekoracyjny. Ma on tę zaletę, że jest wydajny, prosty w nakładaniu, nie wymaga wiele wprawy i zazwyczaj jest dostępny w szerokiej gamie kolorów.

- Zwróćmy uwagę na to, ile warstw preparatu należy położyć. Na rynku dostępne są produkty wymagające nakładania tylko jednej a nie dwóch czy trzech warstw preparatu. - To szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, ponieważ oszczędza nasz czas - mówi Andrzej Wójcik.

Prace najlepiej zaplanować na popołudnie, kiedy dzień jest słoneczny i ciepły, temperatura waha się między 5 a 25 stopniami Celsjusza, a na drewnie nie ma rosy.

Zwróćmy też uwagę, czy drewno jest oszlifowane, bo od tego w dużej mierze zależy, jakie środki najlepiej sprawdzą się do jego ochrony. Pergole, palisady czy płoty najczęściej stawiamy z drewna nieoszlifowanego, a to oznacza, że do malowania takiej powierzchni powinniśmy użyć produktu przeznaczonego do drewna ogrodowego.

- Wynika to z faktu, że nieoszlifowane drewno ma odkryte kapilary, czyli otwory, którymi deska wchłania najwięcej wody. Produkt ochronno-dekoracyjny musi mieć zatem na tyle duże cząsteczki, by dobrze wypełnić kapilary. W ten sposób drewno jest chronione przed wchłanianiem wilgoci - tłumaczy Andrzej Wójcik.

Dodatkowe porady

Jak usunąć mech i szary nalot

 • Na zacienionych odcinkach płotu często pojawia się mech. Trzeba go usunąć za pomocą specjalnych środków. W żadnym wypadku nie należy zdrapywać mchu „na sucho”. Wtedy w powietrze wzbijają się zarodniki, których wdychanie jest bardzo niebezpieczne.
 • Jeśli na drewnie pojawił się szarawy nalot, oznacza to, że zostało ono zaatakowane przez grzyba. W takiej sytuacji najlepiej postawić na impregnat techniczny, który nie tylko uchroni nasze drewno przez rozwojem pleśni i grzybów w przyszłości, ale wyleczy też już zaatakowane drewno.

Jaki zastosować impregnat
Skutecznym środkiem do impregnacji drewna ogrodowego już po jednokrotnej aplikacji jest środek o nazwie JEDNA WARSTWA firmy Altax.

Cechy produktu:

 • szybkie schnięcie już po 1 – 2 godzinach,
 • koszt zabezpieczenia 1 metra kwadratowego: ok. 1,35 zł netto, 1,66 zł brutto,
 • zawartość wysokiej jakości żywic i wosków gwarantuje, że preparat nie łuszczy się i nie pęka,
 • prosty w nakładaniu - dzięki żelowej konsystencji nie ścieka, nie kapie i bardzo dobrze się rozciera,
 • dzięki zawartości nowoczesnych pigmentów nadaje trwały kolor i zabezpiecza drewno przed szarzeniem,
 • nie ma drażniącego zapachu, jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt,
 • umożliwia drewnu oddychanie i oddawanie wilgoci na zewnątrz,
 • posiada ważny Atest PZH.

Sposób stosowania:

 • przed zastosowaniem impregnat należy wymieszać. Produkt ma żelową konsystencję i wygląda na "zwarzony", jest to jednak jego naturalna cecha;
 • jedną warstwę preparatu obficie nanosić pędzlem na surową, oczyszczoną powierzchnię drewna ogrodowego (zużycie: 1 litr/6 metrów kwadratowych);
 • aby uzyskać optymalny efekt dekoracyjny, można po ok. 5 minutach po nałożeniu przetrzeć całość mokrym od impregnatu pędzlem, aby wyrównać ewentualne różnice barwne,
 • produktu nie zaleca się stosować do malowania mebli oraz drewna bardzo dokładnie oszlifowanego.

Powiązane artykuły

 • Zabezpiecz swój dom przed ...

  Porady eksperta 19 kwietnia 2012

  Drewno kochamy za naturalny charakter i ciepły klimat, jaki tworzy w naszym domu. Aby jednak długo cieszyło nasze oczy, musimy je odpowiednio za...

 • Zabezpiecz swój dom przed ...

  Porady eksperta 25 kwietnia 2012

  Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Ekspert firmy Altax p...

 • Bezpieczny pokój dla ...

  Dom 15 listopada 2012

  Dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie jego pociech. Urządzając pokoik dziecięcy, często stawiamy na produkty natura...

 • Każdy produkt to inny efekt

  Trendy i inspiracje 10 stycznia 2013

  Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy z...