Królestwo dla małej dziewczynki

Styl
Królestwo dla małej dziewczynki

Pokój zbudowany z klocków to marzenie niejednego dziecka. Dodając do tego łóżko, które zawisło w powietrzu i prowadzą do niego ukryte schody, mamy pokój idealny. Dzięki połączeniu dziecięcej fantazji i wiedzy projektantów może powstać funkcjonalna przestrzeń, która zadowoli zarówno rodziców jak i ich pociechy.

Pokój dla dziecka powinien być przyjazny, praktyczny i bezpieczny, a przede wszystkim stwarzać małemu mieszkańcowi odpowiednie warunki rozwoju. Jednocześnie dobrze, gdy jest miejscem magicznym, swoistym królestwem, w którym dziecko będzie mogło mile spędzać czas. Taki właśnie pokój dla małej Natalii, zaprojektowali warszawscy architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Marzeniem Natalii było posiadanie małego królestwa, które będzie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Wobec tego architekci zdecydowali się na stworzenie całej zabudowy na podstawie prostokątnych brył tworzących duże klocki.

- Centralnym elementem miało być łóżko na wysokości i to ono stało się punktem wyjścia podczas tworzenia projektu - podkreśla Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81.WAW.PL. Łóżko zaplanowano po prawej stronie od wejścia do pokoju. Ustawiono je na trzech mniejszych klockach. Każdy z nich pełni inną funkcję. W jednym umieszczono szuflady na drobiazgi, drugi jest zamykaną szafą na zabawki, zaś trzeci kryje bezpieczne schody prowadzące wprost do łóżka, których na pierwszy rzut oka nie widać. - Dzięki temu łóżko wygląda tak, jakby było zawieszone w powietrzu - dodaje Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL. Dookoła łóżka znalazło się miejsce zarówno na półki na książki, jak i na ulubione pluszaki. Aby łóżko było w pełni bezpieczne, zamontowano barierkę z przezroczystej pleksi.

Również lewa strona pokoju bazuje na zabudowie z dużych kubików. I w tym przypadku są trzy klocki, które pomieszczą wszystkie niezbędne rzeczy. Dolną część tworzy ażurowy regał z otwartymi półkami, aby ułatwić dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Wyższa, środkowa konstrukcja to szafa - są tam drążki na ubrania oraz półki.

- Dodatkowo środkowy element został podniesiony i przesunięty na taką wysokość, aby pod nim mogło się zmieścić małe pianino, gdyż Natalia właśnie rozpoczęła naukę gry na tym instrumencie - zaznacza Anna Paszkowska. Najwyższy klocek jest natomiast umieszczony wyżej, poza zasięgiem dziecka. Mogą tam znaleźć się najrzadziej używane rzeczy, pościel bądź odzież sezonowa.

Cały pokój jest niezwykle jasny, dzięki dużym oknom znajdującym się naprzeciw wejścia. Dlatego właśnie pod oknem zaplanowano duże, funkcjonalne biurko. To bardzo ważne, aby miejsce do nauki było dobrze doświetlone - najlepiej światłem dziennym.

Elementem wieńczącym całą aranżację pokoju jest podwieszany sufit, którego kształt także bazuje na prostopadłościanie. - W „klocek” sufitu został niejako wpisany świecący sufit napinany, który stanowi główne oświetlenie pokoju - dodaje Rafał Grudziąż.

pomysłowym rozwiązaniom architektom udało się stworzyć przestrzeń idealnie wpisującą się zarówno w potrzeby jak i marzenia dziecka, które będzie chętnie i miło spędzać tu czas. Jednocześnie jest to miejsce zapewniające rozwój i bezpieczeństwo małego mieszkańca.

Powiązane artykuły

 • Rintal Polska prezentuje...

  Schody 16 stycznia 2012

  Delikatna, wręcz minimalistyczna forma połączona z niespotykaną do tej pory konstrukcją - Rintal Polska przedstawia nowy model schodów dywa...

 • Aż dwa produkty FAKRO ...

  Wydarzenia 14 stycznia 2013

  Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz kolejny trafi do FAKRO. Tym razem prestiżową nagrodą wyróżniono aż dwa produkt...

 • Pierwszy w Polsce

  Styl 11 marca 2013

  Sklep z wyposażeniem wnętrz Lila&Godo Interiors  jako pierwszy w Polsce przedstawia markę Mis en Demeure. Mis en Demeure oferuje wy...

 • Meble łazienkowe Decora ...

  Dom 26 marca 2013

  Nowoczesna linia szafek podumywalkowych Decora dostępna jest w bogatej kolorystyce – od neutralnej bieli, przez żywe bordo i fiolet aż do el...