Czasem słońce, czasem deszcz, czyli co szkodzi drewnu na zewnątrz

Taras i balkon
Czasem słońce, czasem deszcz, czyli co szkodzi drewnu na zewnątrz

Domy z bala, drewniane podbitki dachowe i elewacje – powszechność wyboru drewna, jako surowca budowlanego jest uzasadniona względami praktycznymi i estetycznymi.  Z jednej strony mamy materiał podatny na obróbkę mechaniczną, o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Z drugiej – naturalną odtrutkę na otaczający nas zewsząd beton.

Przy całej swej doskonałości, drewno ma jednak kilka cech, które sprawiają, że przy przeznaczeniu na budowę wymaga ono szczególnej uwagi. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami.

Duże powierzchnie to duże inwestycje – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax. Dlatego rodzaj zabezpieczenia powinien gwarantować skuteczną i długotrwałą ochronę. Niefrasobliwe podejście i niedoróbki mogą się na nas zemścić tym, że za kilka lat drewno będzie wymagało nowych nakładów finansowych.
Zabezpiecz dom na długie lata

Powierzchnie drewniane na zewnątrz są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Grzyb powstały na wilgotnym drewnie, wyblakłe i poszarzałe od promieni UV deski czy otwory wydrążone przez szkodniki, psują efekt estetyczny. Co więcej, w przypadku niektórych elementów, np. drewna konstrukcyjnego, mogą być po prostu niebezpieczne dla domowników.

Pleśnie i zarodniki grzybów domowych podnoszą wilgotność drewna i powodują jego rozkład – przestrzega Andrzej Wójcik. To idealne warunki dla owadów, które chętnie zadomawiają się w deskach i drążą korytarze, osłabiając tym samym konstrukcję budynku.

Jak chronić – w trzech krokach
Do budowy domu chętnie wykorzystujemy rodzime, europejskie gatunki. Nic w tym dziwnego – takie drewno jest tańsze, niż np. gatunki egzotyczne, starzeje się w sposób, który dobrze znamy i doskonale sprawdzi się w naszym klimacie.

Krok 1
Przed naniesieniem produktu, upewnijmy się, że drewno jest suche i oszlifowane. Najlepiej, jeśli jego wilgotność wynosi od 15 do 18%. Drewno świeżo ścięte albo zbyt mokre nie przyjmie żadnego środka ochronnego. Zwracajmy więc na to uwagę w tartakach, przed zakupem. Zawilgocone drewno sprzyja rozwojowi grzybów, zaś pozostawione do niekontrolowanego schnięcia będzie się wypaczać i odkształcać.

Krok 2
Jeśli drewno nie zostało zabezpieczone impregnatem technicznym lub gruntującym na etapie produkcji, to właśnie teraz jest odpowiedni moment, żeby o tym pomyśleć. Produkty te zabezpieczą deskę przed wilgocią, głęboko w nią wnikając. Na rynku mamy impregnaty przygotowane na bazie wody lub benzyny. Nie różnią się skutecznością i w równie wysokim stopniu chronią powierzchnie drewniane.

Krok 3
Dopiero tak zabezpieczoną deskę możemy pomalować produktem ochronno-dekoracyjnym, który nada mu pożądany efekt estetyczny. Najważniejsze jest, by chronił on przed szkodliwym działaniem promieni UV. Filtr stanowią tu pigmenty. W przypadku wersji bezbarwnych warto sprawdzić, czy producent deklaruje taką ochronę.

Przy zabezpieczeniu dużych powierzchni drewnianych na zewnątrz do wyboru mamy m.in. woski, lakiery i lakierobejce. Woski są bardzo wydajne i elastyczne. Nie łuszczą się i nie pękają. Są doskonałe do stosowania na pionowe powierzchnie, np. elewacje. Jeśli mamy do czynienia z woskiem na bazie naturalnego wosku pszczelego, który ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, to użycie takiego produktu podnosi stopień ochrony drewna. Pamiętajmy, żeby aplikować jak najcieńsze warstwy tego produktu. Zbyt grube warstwy mogą schnąć zbyt długo. Dobry efekt estetyczny osiągniemy też stosując lakiery lub lakierobejce. Doskonale chronią deskę przed wilgocią, są elastyczne. Lakier tworzy połyskliwą lub półmatową powłokę, natomiast lakierobejca barwi drewno, nie przykrywając rysunku słojów.

Powiązane artykuły

 • Zabezpiecz swój dom przed ...

  Porady eksperta 19 kwietnia 2012

  Drewno kochamy za naturalny charakter i ciepły klimat, jaki tworzy w naszym domu. Aby jednak długo cieszyło nasze oczy, musimy je odpowiednio za...

 • Zabezpiecz swój dom przed ...

  Porady eksperta 25 kwietnia 2012

  Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Ekspert firmy Altax p...

 • Bezpieczny pokój dla ...

  Dom 15 listopada 2012

  Dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie jego pociech. Urządzając pokoik dziecięcy, często stawiamy na produkty natura...

 • Każdy produkt to inny efekt

  Trendy i inspiracje 10 stycznia 2013

  Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy z...