Stylowo od sufitu po podłogę

Styl
Stylowo od sufitu po podłogę

Obecnie bardzo modne są nowoczesne kuchnie w zimnych tonacjach. Ale nie brakuje przeciwników tego trendu, którzy preferują pomieszczenia ciepłe i przytulne, będące dla nich źródłem kulinarnych inspiracji. Co zrobić, aby taki właśnie klimat uzyskać w kuchni?

Przytulna swojskość kuchni prowansalskiej
Styl prowansalski, który narodził się w południowo-wschodniej Francji, kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, naturalnymi wzorami i sielską atmosferą. Charakterystyczne dla tego stylu są głównie biel, beże i bardzo jasne odcienie błękitu, oliwki, szafranu czy innych naturalnych i stonowanych kolorów, a szczególnie modnych ostatnio barw Ziemi, takich jak ochry, sepie i oranże.

Kuchnia w tym stylu to wnętrze ciepłe i przytulne, które emanuje naturalnością i wdziękiem. Jej znakiem szczególnym są elementy z kamienia, jak na przykład podłogi lub stylizowane posadzki. Warto pamiętać, że to właśnie szczegóły decydują o odpowiedniej atmosferze pomieszczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają wzory nawiązujące do motywów roślinnych. Najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach, ale można je również wziąć pod uwagę przy doborze dodatków. Naturalność i prostota stylu przejawiają się we frontach wykonanych z naturalnego drewna oraz w ścianach, pokrytych drobnymi płytkami. Dobrze będą prezentowały się małe kafelki o wielkości 10 x 10 cm w towarzystwie dwa lub trzy razy większych płytek, wykonanych na przykład z trawertynu. Inna ciekawa propozycja to ściana z cegły malowanej na biało lub ściana o ciekawej fakturze, wykonana przy pomocy tynku strukturalnego.

Z całością świetnie komponują się również koronki, serwety, firanki czy maty kuchenne, które utrzymane są w sielankowym klimacie. Bardzo ciekawym pomysłem, nadającym charakteru ciepłej, wręcz babcinej kuchni są materiałowe zasłonki zastępujące drzwiczki w szafkach, schowkach i spiżarniach. Klimatycznym rozwiązaniem są także witrażowe szyby w jasnych, drewnianych szafkach, ozdobione ceramicznymi dodatkami w niebieskich odcieniach oraz bukietami polnych kwiatów czy fioletowych i różowych wrzosów. Często spotykane są również ręczne malunki, które stanowią urocze dopełnienie całości.

W klimacie rustykalnym
Rattanowe meble i plecione koszyki, pojemniki czy wazony są cechą charakterystyczną tego stylu. Co typowe dla kuchni w klimacie rustykalnym – wyglądają one na zamieszkane od dawna, nawet wtedy, gdy są nowe. Jednocześnie nie sprawiają wrażenia zaniedbanych czy zniszczonych. Ta cecha nadaje im niezmiennie przyjaznego i przytulnego charakteru. Dzieje się tak również za sprawą jasnej palety barw i wykorzystania „ciepłych” materiałów, takich jak na przykład drewno, wiklina, rattan czy różnego rodzaju tkaniny i materiały. Częstym połączeniem są na przykład barwy ziemi w towarzystwie bieli.

Istotną rolę w całościowym wrażeniu, jakie wywołuje ten design, odgrywa oczywiście materiał, z którego zrobione są ściany, podłoga i wyposażenie. Najczęściej wybierane jest drewno, co widać po często obecnych w kuchniach rustykalnych meblach ozdabianych frezami, gzymsami czy pilastrami. Wybór pada przede wszystkim na lite drewno lub frezowane płyty pilśniowe w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Ciekawym pomysłem jest stylizacja szafek, kredensów czy stołów na stare i podniszczone poprzez nierównomierne barwienie lub przecieranie. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach, jak na przykład okap wykończony drewnem lub mosiądzem. Nowoczesne sprzęty wtopią się w wystrój, jeśli będą zabudowane.

Ciepło tkwi w… drobiazgach
Zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach”, niezwykle istotnym elementem aranżacji są dodatki i drobne elementy, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości stanowią ważny element całości. Uroku dodadzą elementy wykonane z mosiądzu, porcelana, obrazki, barwne zasłonki czy suszone kwiaty. Warto zadbać też o wygląd podłogi. Alternatywą dla gołej posadzki mogą być maty podłogowe, które są nie tylko dodatkiem ocieplającym klimat kuchni, ale również bardzo praktycznym elementem wyposażenia. Przykładem takiego rozwiązania są designerskie maty podłogowe Wash&Dry, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów doskonale uzupełniają wystrój kuchni.

Kolekcja funkcjonalnych mat podłogowych Wash&Dry składa się z wielu nowoczesnych wzorów, z których każdy może wybrać coś do swojej kuchni. Do wystroju w klimacie prowansalskim lub rustykalnym najodpowiedniejsze będą wzory z ciepłych tonacji barw, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Przy zakupie tego typu dodatków warto się upewnić, że prezentują nie tylko dobrą jakość, ale są także antypoślizgowe i bezpieczne dla alergików. W przypadku mat Wash&Dry efekt ten zapewnia wykorzystanie trwalszego od PVC kauczuku nitrylowego. Ważne też, aby zwrócić uwagę na gwarancję producenta i łatwość czyszczenia kuchennych mat, które powinny z powodzeniem nadawać się do prania w zwykłej pralce.

Innym akcentem urozmaicającym aranżację będą garnki, pojemniki i weki z przetworami oraz pojemniki na przyprawy, cukier czy ciasteczka, stojące na blacie lub półkach. Efekt ciepłej, kobiecej atmosfery nada półka lub parapet zapełniony książkami kucharskimi bądź urocze magnesy na lodówkę. Stylowym dodatkiem okażą się małe ręczniczki kuchenne lub ozdobne ściereczki z kwiecistymi wzorami.

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni z pewnością pokochają kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaki motyw ostatecznie się zdecydują, indywidualny charakter tego wnętrza wykreują odpowiednio dobrane dodatki, które powinny towarzyszyć ciepłej kuchni od sufitu aż po samą podłogę.